Reklama

Najnowszy pokaz Diora na sezon jesień/zima 2022 rozpoczął się ciemnością, którą rozjaśniła modelka ubrana w body z fluorescencyjnymi aplikacjami. Gdy zapaliło się światło, goście ujrzeli na ścianach malowidła z XV wieku z białymi fragmentami, które zasłaniały ubrania z epoki, co wykracza poza podstawy mody i muzeów i co jednocześnie podkreślało śmiałość najnowszej kolekcji Diora. Maria Grazia Chiuri w swoich projektach starała się połączyć klasyczne szarości i elegancję Christiana Diora z jej wizją przyszłości. A przed tą już nie da uciec. Technologia zaczyna dominować także na polu artystycznej działalności, Przyszłość jest już dziś, co muszą zauważać zarówno marki odzieżowe i domy mody, jak i ich klienci.

Reklama

ZOBACZ: 15 najlepszych kolekcji na jesień i zimę 2022 z Tygodnia Mody w Mediolanie

Dior na sezon jesień/zima 2022: The Next Era*

The Next Era* to tytuł pracy, którą Mariella Bettineschi wymyśliła specjalnie na potrzeby pokazu Diora. Jest ona graficznym zapisem kolekcji jesień/zima 2022/2023, w którym włoska artystka prezentuje galerię obrazów złożonych z wieloformatowych portretów kobiet z historii malarstwa: od XVI do XIX wieku. Te "ramy" pokazu nadały życia całej koncepcji Marii Grazii Chiuri, w szczególności poprzez rekonstruowanie performatywnej relacji między ciałem a ubiorem – zarówno w sferze technicznej, jak i estetycznej. Poprzez łączenie form, materiałów i futurystycznych koncepcji cała kolekcja zyskała niezwykły system konstrukcyjny.

CZYTAJ TEŻ: Syndykat Haute Couture wspiera Ukrainę. Które pokazy odwołano?

Dior na sezon jesień/zima 2022: technologia w symbiozie z modą

Na pokazie haute couture Diora w styczniu Maria Grazia Chiuri zapytana o jej opinię na temat metaversum odpowiedziała: "Nie jestem zainteresowana. W tej chwili ważniejsze jest mówienie o ludzkości. Wolę spędzać czas z prawdziwymi ludźmi." Miesiąc później widzimy jak Chiuri zastosowała tę filozofię w praktyce w czasie przygotowania najnowszej kolekcji w Tuileries. Współpracując z Dynamic Autonomy and Intelligent Robotics (D-AIR) Lab, projektantka znalazła równowagę między ludzkim dotykiem (który najbardziej ceni), a rozwojem technologicznym, którego wymagają dzisiejsze czasy. "Moda musi wyjść poza swoje terytorium i eksplorować nowe obszary, do których zalicza się technologia. Może nam to pomóc w myśleniu o naszych referencjach z innego punktu widzenia", podkreśla.

WIĘCEJ NA TEMAT: Pokazy mody: Off-White sezon jesień/zima 2022: statek kosmicznym zwany Ziemią

Jedną z najważniejszych części kolekcji była kurtka bar z odsłoniętą formą tradycyjnej wewnętrznej wyściółki z lat 50. Jej fenomen polega na tym, że jest ubraniem wrażliwym na obecnie panujący klimat: ma funkcję chłodzenia, kiedy użytkownikowi jest za gorąco i na odwrót. Akcesoria takie jak paski z wieloma kieszeniami lub regulowany sznurowany gorset są świetnym uzupełnieniem wielu stylizacji, przy czym są tak zaprojektowane, aby mieć wszechstronne zastosowanie. Spódnice również zostały wymyślone na nowo, dzięki tkaninom zapożyczonym z męskiej garderoby np. grisaille, które zostały przekształcone tak, żeby w zależności od kąta widzenia prezentować różne kroje - długie, krótkie czy plisowane.

Dior na sezon jesień/zima 2022: survival couture

Podążając za nową modą, którą mieliśmy już okazję śledzić na ostatnim tygodniu mody w Mediolanie, Maria Grazia Chiuri także zaprezentowała linię sukienek i płaszczy z wykorzystaniem gorsetów. Szaty szermiercze czy gorsety zostały na nowo skonstruowane przez projektantkę i dostosowane do linii Christiana Diora z lat 50., nadając płaszczom i sukienkom piękne wycięcie w talii. Warto także zwrócić uwagę na detale, takie jak kołnierzyki wywodzące się z XV wieku, którym dodano nowoczesnego oraz wytwornego charakteru. Kolejnym ważnym projektem, którego Chiuri się podjęła, było odświeżenie klasycznych czółenek powstałych w wyniku współpracy Christiana Diora i Rogera Viviera w 1953 roku. Do klasycznego projektu dodała regulowane, podtrzymujące kostkę paski techniczne od D-AIR Lab, które zostały nazwane po-Dior-atry.

Dior na sezon jesień/zima 2022: technologia a rzemiosło

Aby zachować równowagę między technologią a rzemiosłem Chiuri zdecydowała się na nasycenie krawiectwa skrupulatnymi lamówkami i fiszbinami oraz na stworzenie gorsetów, trenczy, dżinsowych spodni i wycinanych laserowo skórzanych pasków cincher. Plisy spódnic zostały oddzielone frędzlami, a sukienka torera uszyta z siateczki, która stwarza wrażenie jakby od dołu ku górze przechodziła w błyszczącą gipiurę. Stworzyła także własną interpretację gobelinu Jardin d’Hiver, który zdobił zimowy ogród Christiana Diora.

ZOBACZ TAKŻE: Diamenty są wieczne. A do tego sprawiają same kłopoty!

Najnowsza kolekcja Diora to kolekcja w stylu high-tech, ale widać, że serce Chiuri wciąż leży po rzemieślniczej stronie. "Dla mnie technologia musi pomagać ludziom żyć lepszym życiem. Nie uciekać od rzeczywistość. Musi być w tym aspekt człowieczeństwa. Eskapizm mnie nie interesuje", podkreśla projektantka. I w tej kwestii nie zamierzamy się z nią w ogóle kłócić.

Najciekawsze sylwetki z pokazu Dior na sezon jesień/zima 2022 znajdziecie w naszej galerii poniżej.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama