Monarchini szczególnie upodobała sobie broszki, ale nie tylko...

Redakcja Viva! 8 września 2022 07:30

Kolekcja biżuterii królowej Elżbiety jest jedną z najbardziej imponujących na świecie. Wartość klejnotów, które należały do królowej jest ogromna. W kolekcji Elżbiety II znajdowały się też rzeczy, które choć bardzo drogie, miały dla niej wartość sentymentalną i szczególne znaczenie. Jednym z elementów biżuterii, który zajmował specjalne miejsce w sercu brytyjskiej monarchini, były broszki. Nic dziwnego, wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki, a wiele z nich Elżbieta II otrzymała w wyjątkowych okolicznościach. Na uwagę zasługuje również biżuteria, którą dla swojej żony wybierał sam książę Filip.

ZOBACZ TAKŻE: Stuletnie bombki, polowanie na bażanty i zabawne prezenty, czyli święta w rodzinie królewskiej

Najpiękniejsze broszki królowej Elżbiety II - broszka księcia Alberta

Wysadzana złotymi szafirami i diamentami broszka została podarowana królowej Wiktorii przez jej przyszłego męża, księcia Alberta, w przeddzień ich zaślubin, a ona sama postanowiła nosić ją na swojej sukni ślubnej. Ze względu na jej historyczne znaczenie, królowa Wiktoria wyznaczyła broszkę jako dziedzictwo korony w swoim testamencie - co oznacza, że każdy kolejny panujący monarcha będzie ją dziedziczył. Elżbieta II wybierała tę broszkę często na oficjalne okazje i była to jedna z jej ulubionych z obszernej kolekcji.

Pierścionek zaręczynowy od księcia Filipa

Królowa go uwielbiała, a książę Filip, trzeba przyznać, bardzo się dla niej postarał. Elżbieta II od ukochanego otrzymała pierścionek domu jubilerskiej Philipa Antrobusa. Umieszczono w nim diamenty pochodzące z tiary matki księcia, księżniczki Alicji. Otrzymała ją w prezencie od ostatniego cesarza i cesarzowej Rosji. I chociaż pierścionek okazał się lekko za duży, to rozmiar szybko zmieniono i był gotowy na 10 lipca, dzień kiedy ogłosili swoje zaręczyny.

Ślubna bransoletka królowej Elżbiety II

Okazuje się, że książę Filip był prawdziwym romantykiem. Swojej żonie podarował również wyjątkową ślubną bransoletkę wykonaną z platyny i diamentów. Elżbieta miała w zwyczaju nosić ją bardzo często, a jedyną osobą, której pożyczała klejnot od męża, była księżna Kate. Co ciekawe, w bransoletce wykorzystano te same diamenty z tiary księżniczki Alicji, co w pierścionku zaręczynowym. Cudowna biżuteria zawsze kojarzyła się monarchini z ukochanym mężem i miała dla niej wyjątkową wartość.

W naszej galerii przypominamy najbardziej wyjątkową biżuterię królowej Elżbiety, która miała dla monarchini ogromne znaczenie. 

1/8
Broszki królowej Elzbiety II bizuteria wielka brytania klejnoty 1
Copyright @Max Mumby/Indigo/Getty Images
1/8

Nowozelandzka broszka z paprocią została podarowana królowej przez żonę burmistrza Auckland, Lady Allum, w latach 50-tych. Została ona wykonana jako prezent świąteczny od „kobiet z Auckland” i zaprojektowana w kształcie paproci, jednego z symboli Nowej Zelandii.

2/8
Broszki królowej Elzbiety II bizuteria wielka brytania klejnoty 2
Copyright @Max Mumby/Indigo/Getty Images
2/8

Platynowa broszka z diamentami w kształcie liścia klonu została wykonana dla Królowej Matki jako prezent od króla Jerzego VI przed ich wizytą państwową w Kanadzie. Od tamtej pory królowa, księżna Cambridge i księżna Kornwalii noszą ją podczas wizyt w Kanadzie.

3/8
Broszki królowej Elzbiety II bizuteria wielka brytania klejnoty 3
Copyright @Julian Simmonds - WPA Pool / Getty Images
3/8

Jedną z ulubionych imprez królowej jest Chelsea Flower Show, organizowana co roku przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze. Tzw. Chelsea Irish Brooch królowa otrzymała od organizatorów tego wydarzenia z okazji Diamentowego Jubileuszu.

4/8
Broszki królowej Elzbiety II bizuteria wielka brytania klejnoty
Copyright @Max Mumby/Indigo/Getty Images
4/8

Broszkę w kształcie pióra królowa otrzymała w 2002 roku z okazji Złotego Jubileuszu. Odwzorowuje ona pióra orła, jednego z rodzimych ptaków Szkocji.
 

5/8
Broszki królowej Elzbiety II bizuteria wielka brytania klejnoty 4
Copyright @Chris Jackson/Getty Image
5/8

Broszka The Centenary. Elżbieta II zamówiła ją jako prezent z okazji 100. urodzin Królowej Matki. Broszka jest oprawiona w 100 diamentów. Na broszce umieszczono ręcznie malowaną różę Queen Elizabeth Grandiflora Rose (kwiat wyhodowany z okazji koronacji królowej w 1953 roku) na krysztale kamiennym.

6/8
Broszki królowej Elzbiety II bizuteria wielka brytania klejnoty 5
Copyright @Rebecca Naden - WPA Pool/Getty Images
6/8

Broszka - kosz kwiatów. Rodzice królowej podarowali jej broszkę z koszem kwiatów w 1948 roku, aby uczcić narodziny jej pierwszego dziecka i dziedzica, księcia Karola. Nosiła ją później na swoim pierwszym oficjalnym portrecie z noworodkiem.

7/8
Broszki królowej Elzbiety II bizuteria wielka brytania klejnoty 6
Copyright @Max Mumby/Indigo/Getty Images
7/8

Królowa Elżbieta posiada tytuł księcia Lancaster. Od 1399 roku monarcha otrzymuje ten tytuł - niezależnie od płci jest on zawsze znany jako książę Lancaster, a nie księżna. Ta broszka odwzorowuje herb księstwa, a królowa nosi ją podczas wizyt w Lancaster.
 

8/8
Broszki królowej Elzbiety II bizuteria wielka brytania klejnoty 7
Copyright @Mark Cuthbert/UK Press via Getty Images
8/8

Koralowa broszka została podarowana królowej w 1990 roku, aby uczcić 50. rocznicę słynnego apelu Charlesa de Gaulle'a z 18 czerwca 1940 roku. Królowa rzadko nosi broszkę z koralową różą, ale jeśli już to robi, to podczas oficjalnych spotkań z francuskimi oficjelami.
 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.