Ile są warte? Oto sekrety ulubionej biżuterii królowej…

Redakcja Viva! 17 grudnia 2021 15:30

Kolekcja biżuterii królowej Elżbiety jest jedną z najbardziej imponujących na świecie. Wartość klejnotów, należących do królowej jest ogromna. W kolekcji Elżbiety II są jednak też rzeczy, które choć bardzo drogie, mają też wartość sentymentalną i szczególne znaczenie dla samej królowej. Jednym z elementów biżuterii, który zajmuje specjalne miejsce w sercu brytyjskiej monarchini są broszki. Nic dziwnego, wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki, a wiele z nich Elżbieta II otrzymała w wyjątkowych okolicznościach. W kolekcji królowej znajduje się podobno ponad 300 broszek. My postanowiliśmy przyjrzeć się dziesięciu najważniejszym. 
 

ZOBACZ TAKŻE: Stuletnie bombki, polowanie na bażanty i zabawne prezenty, czyli święta w rodzinie królewskiej
 

Najpiękniejsze broszki królowej Elżbiety II - broszka ze skarabeuszem

Królowa otrzymała broszkę ze skarabeuszem jako prezent od swojego męża, księcia Filipa w 1996 roku. Wykonana jest ze złota i ozdobiona rubinami i diamentami. Królowa pozowała w tej broszce do oficjalnego portretu z okazji platynowej rocznicy małżeństwa jej i Filipa.
 

Najpiękniejsze broszki królowej Elżbiety II - broszka księcia Alberta

Wysadzana złotymi szafirami i diamentami broszka została podarowana królowej Wiktorii przez jej przyszłego męża, księcia Alberta, w przeddzień ich zaślubin, a ona sama postanowiła nosić ją na swojej sukni ślubnej. Ze względu na jej historyczne znaczenie, królowa Wiktoria wyznaczyła broszkę jako dziedzictwo korony w swoim testamencie - co oznacza, że każdy kolejny panujący monarcha będzie ją dziedziczył. Elżbieta II wybiera tę broszkę często na oficjalne okazje.

1/8
Broszki królowej Elzbiety II bizuteria wielka brytania klejnoty 1
Copyright @Max Mumby/Indigo/Getty Images
1/8

Nowozelandzka broszka z paprocią została podarowana królowej przez żonę burmistrza Auckland, Lady Allum, w latach 50-tych. Została ona wykonana jako prezent świąteczny od „kobiet z Auckland” i zaprojektowana w kształcie paproci, jednego z symboli Nowej Zelandii.

2/8
Broszki królowej Elzbiety II bizuteria wielka brytania klejnoty 2
Copyright @Max Mumby/Indigo/Getty Images
2/8

Platynowa broszka z diamentami w kształcie liścia klonu została wykonana dla Królowej Matki jako prezent od króla Jerzego VI przed ich wizytą państwową w Kanadzie. Od tamtej pory królowa, księżna Cambridge i księżna Kornwalii noszą ją podczas wizyt w Kanadzie.

3/8
Broszki królowej Elzbiety II bizuteria wielka brytania klejnoty 3
Copyright @Julian Simmonds - WPA Pool / Getty Images
3/8

Jedną z ulubionych imprez królowej jest Chelsea Flower Show, organizowana co roku przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze. Tzw. Chelsea Irish Brooch królowa otrzymała od organizatorów tego wydarzenia z okazji Diamentowego Jubileuszu.

4/8
Broszki królowej Elzbiety II bizuteria wielka brytania klejnoty
Copyright @Max Mumby/Indigo/Getty Images
4/8

Broszkę w kształcie pióra królowa otrzymała w 2002 roku z okazji Złotego Jubileuszu. Odwzorowuje ona pióra orła, jednego z rodzimych ptaków Szkocji.
 

5/8
Broszki królowej Elzbiety II bizuteria wielka brytania klejnoty 4
Copyright @Chris Jackson/Getty Image
5/8

Broszka The Centenary. Elżbieta II zamówiła ją jako prezent z okazji 100. urodzin Królowej Matki. Broszka jest oprawiona w 100 diamentów. Na broszce umieszczono ręcznie malowaną różę Queen Elizabeth Grandiflora Rose (kwiat wyhodowany z okazji koronacji królowej w 1953 roku) na krysztale kamiennym.

6/8
Broszki królowej Elzbiety II bizuteria wielka brytania klejnoty 5
Copyright @Rebecca Naden - WPA Pool/Getty Images
6/8

Broszka - kosz kwiatów. Rodzice królowej podarowali jej broszkę z koszem kwiatów w 1948 roku, aby uczcić narodziny jej pierwszego dziecka i dziedzica, księcia Karola. Nosiła ją później na swoim pierwszym oficjalnym portrecie z noworodkiem.

7/8
Broszki królowej Elzbiety II bizuteria wielka brytania klejnoty 6
Copyright @Max Mumby/Indigo/Getty Images
7/8

Królowa Elżbieta posiada tytuł księcia Lancaster. Od 1399 roku monarcha otrzymuje ten tytuł - niezależnie od płci jest on zawsze znany jako książę Lancaster, a nie księżna. Ta broszka odwzorowuje herb księstwa, a królowa nosi ją podczas wizyt w Lancaster.
 

8/8
Broszki królowej Elzbiety II bizuteria wielka brytania klejnoty 7
Copyright @Mark Cuthbert/UK Press via Getty Images
8/8

Koralowa broszka została podarowana królowej w 1990 roku, aby uczcić 50. rocznicę słynnego apelu Charlesa de Gaulle'a z 18 czerwca 1940 roku. Królowa rzadko nosi broszkę z koralową różą, ale jeśli już to robi, to podczas oficjalnych spotkań z francuskimi oficjelami.
 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.