Miuccia Prada
Fot. Getty Images
O tym się mówi!

Miuccia Prada: czym odmieniła świat mody?

Mówi się o niej, jako o cesarzowej włoskiej mody

Aleksandra Frankowska 10 maja 2022 11:27
Miuccia Prada
Fot. Getty Images

Miuccia Prada to prawdziwa legenda. Mówi się o niej, jako o największej intelektualistce świata mody, bowiem ma na swoim koncie ma tytuł doktora nauk politycznych. Początkowo wcale nie marzyła o projektowaniu mody… chciała zostać ulicznym mimem. Miuccia Prada potrafi zaskoczyć. W dniu jej 73. urodzin zaglądamy nieco do jej życiorysu podkreślając, w jaki sposób zmieniła świat mody.

ZOBACZ TEŻ: Oto najgorętsza spódniczka sezonu od Prady. Na czym polega jej fenomen?

Buntowniczka

O projektowaniu mówi, że to idiotyzm, ale to jej praca, więc oddaje mu się bez końca. Nigdy nie zachwycała urodą, ale przyciągała wzrok strojem, który miała na sobie. Od zawsze ubierała się po prostu idealnie – klasycznie, z nutką nonszalancji, wybierając elementy garderoby, które za chwilę stawały się najmodniejszym trendem. Przez lata zbudowała imperium modowe warte miliardy dolarów. Wyróżniono ją na prestiżowej liście Forbes, jako jedną ze stu najbardziej wpływowych kobiet świata. Prada to uosobienie luksusu, kobiecości i nowoczesnych kanonów piękna.

Miuccia Prada
Fot. Rose Hartman/Getty Images

Moda przenoszona w genach

Dziadek Miucci tworzył skórzane dodatki i luksusowe akcesoria podróżnicze. Nic dziwnego, że wnuczka odziedziczyła w genach umiejętności projektowania, a dodatkowo również smykałkę do biznesu. Mario Prada swój niewielki butik posiadał w mediolańskiej Galleria Vittorio Emmanuelle II. Dziś dokładnie w tym samym miejscu mieści się sklep Prady. Początkowo Miuccia zupełnie nie chciała zajmować się modą. Miała w sobie poczucie misji, dlatego wybrała studia na kierunku politycznym, obroniła doktorat i wstąpiła do partii komunistycznej. Jej stylizacje z protestów budziły zachwyt. Od stóp do głów w Yves Saint Laurent, Pierre Cardin czy Andre Courreges. Moda była z nią każdego dnia. Po śmierci dziadka, ugięła się pod presją rodziny i przejęła jego butik. Pewnego razu na targu akcesoriów skórzanych dostrzegła torebki łudząco podobne do tych, wychodzących spod jej marki. Uznała, że tak dobrze wykonane produkty mogą być tylko czymś dobrym, dlatego zatrudniła go w swojej firmie i przejęła jego fabrykę do ich produkcji. Miuccia projektowała, Bertello szył. Po latach zostali małżeństwem, a Prada zaczynała zyskiwać światową popularność.

Zmiana patrzenia na modę

W projektach Prady główną ideą był materiał i jakość wykonania. Do torebek dołączyły buty. Wszystkie były eleganckie, bez nuty wulgarności. W 1988 roku Miuccia stworzyła pierwszą linię damskich ubrań, którą bojkotowała snobizm. Jej ubrania mają po prostu sprawiać kobietom przyjemność. Płaszcze i spódnice w wykonaniu Prady mają obecnie dekonstrukcyjne formy, bluzki geometryczne wzory, a sukienki piórka. Trudno powstrzymać się więc od komentarza, że Prada uwielbia również kokietować modą. W 1992 stworzyła nową markę Miu Miu, a inspiracje do nowych projektów czerpano… z garderoby projektantki. Celem było tworzenie nieco tańszych projektów i dotarcie do nowej grupy odbiorców, w dalszym ciągu o dobrym, wyrafinowanym guście. Na sukces nie trzeba było długo czekać. Lata 90. należały do Miucci. Z czasem powstała również linia męska.

Miuccia Prada
Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images

Inwestycja w przyszłość

Miuccia Prada była intelektualistką. Doskonale wiedziała, że prze dobrej reklamy nie osiągnie sukcesu o jakim marzyła. Zainwestowała więc… w modelki. Pradę reklamowały Christy Turlington oraz Amber Valletta, zaś Miu Miu Drew Berrymore oraz Chloe Sevigny. Wszystko to przekłada się na jeszcze bardziej prestiżowy wizerunek marki, która stała się wręcz kultowa na całym świecie. Zarówno starsza, jak i młodsza linia.

CZYTAJ TEŻ: Pokazy mody: Prada na wiosnę/lato 2022. Nowe oblicze mody…

Butiki pełne sztuki

Miuccia zaskoczyła swoich odbiorców również wystrojem butików. Kocha sztukę, dlatego też wykorzystała swoją pasję do urządzania wnętrz sklepów, w których prezentuje swoje projekty. Za ich wystrój odpowiadają najwięksi architekci wnętrz: Rem Koolhass oraz studio Herzog & de Meuron. Butiki Prady przypominają galerie sztuki, pełno w nich obrazów, artyzmu i niekonwencjonalnych rozwiązań. Miuccia Prada była pierwszą projektantką, która tak rozbudowała wizerunek swojej firmy, dbjąc nie tylko o centrum, czyli sylwetki, ale również o całą otoczkę. Jej ubrania są sprzedawane w ponad 470 butikach zlokalizowanych w 70 krajach świata.

Kultowe projekty

Jej maleńkie plecaczki z logiem Prady zrobił furorę wraz z wypuszczeniem pierwszej linii damskiej. Miuccia Prada wciąż ma wpływ na modę, chociaż w świecie fashion jest już tak długo. Jej najnowszy trend, czyli mini spódniczki z trenem z satyny noszą największe gwiazdy, we wszystkich kolorach. W połączeniu ze skórzaną kurtką, tworzą świetny, rockowy look. Miuccia wciąż jednak uważa, że kobieta jest seksowna nie wtedy, kiedy odsłania niemal każdy element swojego ciała. Istotą jest ubranie kobiety od stóp do głów, ale w taki sposób, aby wciąż była zmysłowa.

Miuccia Prada
Fot. Victor Boyko/Getty Images

Businesswoman, artystka i kobieta bezkompromisowa, dla której moda (choć z przymusu), stała się prawdziwą miłością. Namiętną, pełną pasji, włoską - jak jej natura. 

Miuccia Prada
Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.