Reklama

Media bez wyboru - to hasło, które zobaczycie dziś we wszystkich niezależnych mediach w Polsce. Serwisy internetowe, stacje telewizyjne i radiowe łączą się dziś w solidarnym proteście przeciwko proponowanemu przez polski rząd podatkowi od reklamy medialnej, który zagrozi niezależności mediów i ich różnorodności. Gdy polskie media łączą się we wspólnej ciszy, zagraniczne agencje niosą wieści o sytuacji w Polsce na cały świat, zapowiadając niepokojące prognozy dla niezależności mediów w naszym kraju.

Reklama

Światowe media komentują protesty w Polsce

"Władza wykonawcza Unii Europejskiej zganiła Polskę i Węgry - dwa państwa członkowskie, które oskarżyła o podważanie wartości demokratycznych - za decyzje naruszające pluralizm mediów" - pisze dziś o Polsce największa na świecie agencja prasowa Bloomberg.

"Wzorując się na Budapeszcie, nacjonalistyczny rząd w Polsce od dawna stara się sprawować większą kontrolę nad wydawcami. Polska władza dąży do „repolonizacji" branży, nakładając na niepubliczne media nowe podatki" - czytamy w informacji prasowej agencji Bloomberg.

Mat.prasowe

Natomiast POLITICO, amerykańskie przedsiębiorstwo mediowe, wyjaśnia, iż nowy podatek od wpływów z reklam ma wynieść od 2 do 15 procent w zależności od wielkości firmy. "Rząd twierdzi, że jest to sposób na naprawę finansów publicznych nadwyrężonych przez pandemię, a pieniądze te przeznaczone zostaną na opiekę zdrowotną i kulturę".

POLITICO przywołało również słowa Morawieckiego z wtorkowej konferencji prasowej, kiedy premier argumentował decyzję rządu tłumacząc, że we Francji czy Hiszpanii podatki od reklamy medialnej też są wysokie. Uniknął jednak odpowiedzi na główną skargę wydawców, że podatek jest niesprawiedliwą próbą wyciągnięcia pieniędzy od niezależnych polskich mediów, zamiast tego skupił się na tym, jak wpłynie on na medialnych gigantów, jak Facebook czy Google.

Mat.prasowe

Serwis informacyjny podkreślił, iż polski rząd, chcąc zmniejszyć rentowność niezależnych mediów, kopiuje węgierskie podejście. "Mówią, że wpływy z podatku będą przeznaczone na walkę z pandemią, ale pieniądze pójdą po prostu na działania propagandowe PiS ”- powiedział w rozmowie z POLITICO szef prywatnych mediów.

O zagrożonej wolności polskich mediów pisał dziś również The Washington Post - największy i najstarszy dziennik w Waszyngtonie. "Polski rząd Prawa i Sprawiedliwości jest oskarżany o łamanie niezależności instytucji w kraju" - czytamy w artykule magazynu.

The Washington Post przypomina, że rząd Prawa i Sprawiedliwości naraził również niezależność polskich sądów, przeprowadzając reformy sądownictwa. Monitor wolności prasy „Reporterzy bez granic” twierdzi, że dążenie władzy w Polsce do ujarzmienia systemu sądowego również zaszkodziło prasie, ponieważ znacząco ograniczyło wolność wypowiedzi.

Mat.prasowe

O zagrożonej sytuacji mediów niepublicznych w Polsce pisały dziś także takie serwisy oraz magazyny jak: ABC News, Reuters, Associated Press, The Times of India, Emerging Europe i wielu innych.

Reklama

Mat.prasowe
Reklama
Reklama
Reklama