Charlene
Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images
VIVA! Royals

Księżna Charlene na prywatnej audiencji u papieża w kontrowersyjnym stroju

Żona księcia Alberta złamała zasady i odsłoniła za wiele?

Aleksandra Frankowska 21 lipca 2022 12:27
Charlene
Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images

Księżna Charlene i książę Albert z Monako pojawili się dziś podczas prywatnej audiencji u papieża Franciszka w Watykanie. To już drugie wystąpienie publiczne księżnej w ciągu dwóch dni, od kiedy wróciła do swoich codziennych obowiązków. Żona księcia Alberta wydaje się być w dużo lepszej formie. Na spotkanie z głową kościoła katolickiego wybrała jednak dość kontrowersyjny strój.

ZOBACZ TEŻ: Księżna Charlene w zjawiskowej sukni od Prady

Księżna Charlene złamała protokół podczas audiencji u papieża?

Według zasad panujących podczas wizyt u papieża, stroje powinny być skromne i w stonowanych kolorach. Przyjęło się, że goście odwiedzający Watykan podczas prywatnych audiencji ubierają się więc na czarno, również kobiety. Dodatkowo zakrywają włosy woalką lub chustą. Wszystkie te wymogi spełniła również Charlene, jednak krój jej sukni pozostawiał wiele do życzenia. Dekolt w kształcie łódki odsłaniał sporą część ramion, co zostało uznane za spore faux pas. Czyżby jej modowi doradcy zapomnieli o konieczności zakrycia ramion? Dodatkowo stylizację wykończyły beżowe szpilki od Louis Vuitton na bardzo wysokim obcasie. One również powinny być czarne i zdecydowanie niższe.

Charlene
Fot. Stefano Costantino/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Charlene
Fot. Stefano Costantino/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Charlene już kolejny raz zaskoczyła strojem podczas audiencji u papieża

W 2016 roku księżna Charlene również miała okazję spotkać się w Watykanie z papieżem. Wówczas wybrała białą sukienkę i płaszcz oraz woalkę w tym samym odcieniu zasłaniającą włosy. Wtedy to kolor stylizacji wzbudził niemałe poruszenie, bowiem biel podczas oficjalnych wizyt zarezerwowana jest tylko dla głowy kościoła katolickiego. Jak się później okazało, Charlene była w gronie siedmiu osób, które otrzymały pozwolenie na biały strój w tym wyjątkowym dniu. Prócz niej, w białych stylizacjach u boku papieża pokazały się również królowa Sofia z Hiszpanii, królowa Paola z Belgii, wielka księżna Maria Teresa z Luksemburga, królowa Matylda z Belgii, królowa Letizia z Hiszpanii oraz księżniczka Marina z Neapolu.

ZOBACZ TEŻ: Zniknęła na kilka lat, przeszła załamanie. Tak dziś wygląda życie księżnej Charlene z Monako

Charlene
Fot. Alessandra Benedetti/Corbis via Getty Images

Zasady ubioru podczas audiencji u papieża

Papieski protokół audiencji w przypadku kobiet przewiduje trzy typy strojów: tenue pontificale, strój formalny oraz mniej formalny. Każdy z nich może zostać zastąpiony przez strój narodowy, jeśli tylko spełnia reguły długości oraz kwestie zakrycia ramion i głowy.

Według protokołu dyplomatycznego, strój formalny podczas wizyty u papieża w przypadku kobiety zakłada czarną sukienkę do połowy łydki lub do kolan z długimi rękawami, szal zakrywający ramiona oraz woalkę na włosach. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.