Jak się ubrać na pogrzeb? Zasady savoir vivre
Dowiedz się, jak się ubrać na pogrzeb zgodnie z zasadami savoir vivre, które towarzyszą uroczystości pożegnania bliskiej osoby.
Kultura obcowania ze śmiercią jest trudnym tematem. Być może to dlatego od zarania dziejów uroczystość pogrzebowa jest naznaczona tak wieloma obrządkami. Mają one nie tylko wymiar symboliczny, lecz także pozwalają poskromić trudne emocje i oddać odpowiedni hołd tym, którzy odeszli na zawsze. W naszym artykule poruszymy temat związany z doborem odzieży na uroczystość pogrzebową. Podpowiemy ci, jak się ubrać na pogrzeb, by twój strój był w zgodzie z najważniejszymi kulturowymi wymogami.
Spis treści:
- Strój na pogrzebie – podstawowe zasady savoir vivre
- Damski strój na pogrzeb – o czym należy pamiętać?
- Ubiór męski na pogrzebie – o czym należy pamiętać?
- Jak się ubrać na pogrzeb latem, a jak zimą?
- Czy na pogrzebie trzeba być na czarno?
- Jakie gafy można popełnić przy wyborze ubrania na pogrzeb?
- Przykładowe stylizacje na pogrzeb – dla niej i dla niego
Strój na pogrzebie – podstawowe zasady savoir vivre
Ostatnie pożegnanie jest dość szczegółowo opisywane w poradnikach savoir vivre. Choć mogą one różnić się szczegółami, to ogólne zasady dress code są dość spójne.
Zasada 1: Odpowiednia kolorystyka ubrań
Czerń jest kolorem żałobnym w Europie. I to właśnie ubranie w tym kolorze specjaliści savoir vivre polecają przywdziać na pogrzeb. Alternatywą dla czerni mogą być ubrania w innych ciemnych kolorach, choć nie jest to uważane za wyraz najlepszych manier.
Zasada 2: Prostota ubrania na pogrzeb
Właściwy ubiór na pogrzeb powinien być prosty. Nadmierna biżuteryjność kreacji jest sporym faux-pas. Kobiety mogą sobie pozwolić na delikatne elementy biżuteryjne, lecz ekstrawagancki naszyjnik czy modna krzykliwa torebka powinny zostać w domu.
Uroczystości pogrzebowe wymagają oddania odpowiedniego hołdu zmarłym. Zastanawiając się nad pytaniem, w co się ubrać na pogrzeb, pamiętaj, że w tak smutny dzień warto zapomnieć na chwilę o sobie. Skup się na pożegnaniu najbliższej osoby, a nie na tym, jak możesz podkreślić swój styl w kreacji z pomocą ekstrawaganckich dodatków.
Zasada 3: Skromność to absolutny obowiązek żałobnego dress code
Jednak z największych gaf, jakie można popełnić na pogrzebie, jest wybór niestosownego stroju. Wybierając strój na pogrzeb, unikaj głębokich dekoltów, króciutkich spódnic czy bardzo obcisłych fasonów. Jest to jedno z większych faux-pas, jakie można popełnić na pogrzebie.
Sama tylko pomyśl: w dniu, w którym ktoś przeżywa stratę najbliższej osoby, ty postanawiasz przywdziać strój, który skupia uwagę na tobie. Takie odwracanie uwagi od uroczystości pogrzebowej jest oznaką najwyższego braku manier.
Zasada 4: Schludność ubioru
Nawet, jeśli na pogrzeb wybierzesz wystawny czarny garnitur lub czarną suknię, a nie zadbasz o odpowiednie przygotowanie stroju, to możesz obrazić uczucia najbliższej rodziny zmarłego.
Pognieciony strój czy brudne obuwie mogą być potraktowane jako oznaka braku szacunku. Wybierając się na pogrzeb zadbaj o to, by strój formalny był odpowiednio przygotowany – wyprasowana kreacja czy wypastowane buty są obowiązkową zasadą etykiety.
Damski strój na pogrzeb – o czym należy pamiętać?
W przypadku kobiet mniej problematyczną kwestią jest kolorystyka ubioru. Z reguły w poradnikach savoir vivre możemy przeczytać, że najlepszym wyborem dla kobiety są: czarne sukienki, czarne rajstopy i czarne eleganckie buty. Damski strój formalny można uzupełnić także o kapelusz w czarnym kolorze czy skórzane rękawiczki.
Oczywiście w XXI wieku nikt nie oceni mianem kulturowej gafy zamiany sukienki na spódnicę czy spodnie. Od dziesiątek lat społeczeństwo jest przyzwyczajone do tego, że kobiety zakładają także inne stroje na uroczystości formalne. Jeśli więc ciemne spodnie sprawią, że będziesz czuła się lepiej, to jak najbardziej będą stosownym wyborem.
Ubiór męski na pogrzebie – o czym należy pamiętać?
Według zasad savoir vivre każdy elegancki mężczyzna powinien założyć na pogrzeb czarny garnitur i czarny krawat. Idealnym uzupełnieniem takiej stylizacji są czarne buty i skarpety.
Dość powszechnie przyjęło się, że na uroczystości pogrzebowe wszyscy powinni wybrać wyłącznie ubrania w kolorze czarnym. Jednak sporną kwestią jest czarna koszula u mężczyzn.
Jaka koszula na pogrzeb?
W „Wielkiej Księdze Savoir-Vivre" autora Schwinghammera możemy przeczytać, że „Czarna koszula do czarnego garnituru jest zbyt modna i nie ma nic wspólnego z elegancją, która obowiązuje podczas uroczystości pogrzebowej." Według autora cały czarny strój żałobny jest zbyt modny, więc nie pasuje do minimalistycznych zasad obowiązujących na pogrzebie.
Maria Barbasiewicz w książce „Dobre maniery w przedwojennej Polsce" również zwraca uwagę na to, że męski strój żałobny może być uzupełniony o białą koszulę. Choć mogłoby się wydawać, że biała koszula będzie uważana za faux pas, to w przypadku pogrzebu jest ona jak najbardziej wskazana (jednak wyłącznie w przypadku mężczyzn).
Jak się ubrać na pogrzeb latem, a jak zimą?
Rozważając kwestie tego, w co ubrać się na pogrzeb, należy wziąć pod uwagę także panujące warunki pogodowe.
Niemałą zagwozdką jest, jak się ubrać na pogrzeb w upał. Wysokie temperatury mogą skutecznie dawać się we znaki, dlatego warto zadbać o to, by ubiór był nie tylko stosowny, lecz również przewiewny.
Strój na pogrzebie latem
W przypadku pań, najlepiej sprawdzą się czarne sukienki z krótkim rękawem. Zwróć uwagę na ich długość – raczej nie wypada założyć na pogrzeb króciutkiej mini przed kolano – i dekolt – wybierz raczej taki o delikatnym kroju.
Ubiór męski na pogrzebie latem nie powinien zbytnio odbiegać od podstawowych zasad savoir vivre. Czarny krawat i garnitur wciąż będą najlepszym rozwiązaniem (nawet latem). Jeśli jednak obawiasz się, czy w takiej stylizacji nie zabraknie ci oddechu, to zwróć uwagę na przewiewność materiałów.
Strój na pogrzebie zimą
Nie wypada założyć na pogrzeb jasnego płaszcza. Nawet jeśli cała stylizacja jest zachowana w ciemnym kolorze, to jasny płaszcz może wszystko zniweczyć. Jest to bardzo podstawowa zasada savoir vivre, którą znajdziesz w każdym poradniku.
Na takie okazje warto zakupić czarny płaszcz, który w razie potrzeby – choć życzymy ci, by ta nie zdarzała się zbyt często – pozwoli ci skompletować stosowny ubiór.
Czy na pogrzebie trzeba być na czarno?
I tak, i nie. Obecnie coraz pobłażliwej ocenia się tych, którzy na uroczystość pogrzebową nie są ubrani wyłącznie w czerń. Jeśli więc nie masz czarnego garnituru lub płaszcza, a w swojej szafie masz za to granatowe lub ciemnoszare stroje, to (wyjątkowo) możesz wybrać taki strój na pogrzeb.
Warto jednak pamiętać, że niegdyś osoby, które na pogrzeb przychodziły ubrane w kolorach innym niż czarny, były reprezentacją najniższej warstwy społecznej. Koszt zakupu czarnych ubrań dla całej rodziny znacząco przewyższał możliwości finansowe ubogich rodzin. Z tego powodu dopuszczalne było, by na zwykłe ubranie nałożyć ciemne okrycie z żałobną opaską na lewym ramieniu. Jednak żaden element stroju nie mógł być zbyt jaskrawy.
Jakie gafy można popełnić przy wyborze ubrania na pogrzeb?
Niezależnie od tego, czy kompletujemy ubiór damski czy męski na pogrzeb, należy pamiętać o tym, że:
- na pogrzeb nie zakładamy pogniecionych ubrań,
- buty na sportowej podeszwie łamią przyjęty kodeks towarzyski,
- zbyt jaskrawy ubiór nie jest odpowiedni na pogrzeb,
- sportowa czapka na pogrzebie jest nie do przyjęcia,
- sandały na pogrzebie nie są dobrym wyborem, gdyż według etykiety kobieta nie powinna odsłaniać pięt i palców u stóp.
Przykładowe stylizacje na pogrzeb – dla niej i dla niego
Nie chcemy skłaniać cię do rewii mody na uroczystości pogrzebowej. Wiemy jednak, że dobór odpowiedniego stroju niejednej osobie przysparza sporych problemów. Właśnie dlatego poniżej przygotowałyśmy przykładowe stylizacje na pogrzeb, które pomogą ci zadecydować o ubiorze w tak trudnych chwilach.
Przykładowy strój męski na pogrzebie
Choć wielokrotnie w artykule wspomniałyśmy, że męski strój żałobny należy uzupełnić o białą koszulę, to specjalnie zdecydowałyśmy się wybrać nieco odmienną stylizację. Naszym zdaniem ciemna koszula połączona z czarnym krawatem, garniturem i kapeluszem w stonowanym kolorze tworzy bardzo elegancką stylizację, odpowiednią na uroczystość pogrzebową.
Przykładowe damskie ubranie na pogrzeb
Ta damska stylizacja na pogrzeb sprawdzi się dla kobiet w każdym wieku. Czarna sukienka połączona z jednorzędową marynarką z długim rękawem tworzą stosowny strój żałobny. Zauważ, że wszystkie elementy stroju są bardzo skromne i pozbawione ekstrawaganckich dekoracji.