Reklama

My, kobiety, kochamy zakupy! Sukienki, spódnice, bluzki, t-shirty, torebki, apaszki… Z każdej sklepowej witryny wołają do nas nowości! Często w zakupowym szale ulegamy sugestywnym reklamom i promocjom, wierząc, że dzięki kolejnym zakupom będziemy wyglądać piękniej i młodziej.

Reklama

Ile razy jednak zdarzyło się, że po powrocie do domu stwierdziłaś, że mimo pełnej garderoby nadal nie masz się w co ubrać, a nowo zakupiona bluzka w najmodniejszym kolorze sezonu nie pasuje do żadnej spódnicy ani spodni?

Okazuje się, że planowanie garderoby nie jest prostą sprawą. Jak dobierać i łączyć poszczególne jej elementy, żeby wyglądać dobrze bez względu na zmieniające się trendy? Oto praktyczny przewodnik, który podpowie jak łączyć kolory ubrań, by zyskać doskonały efekt.

Jak łączyć kolory ubrań i dodatków?

Łączenie kolorów ubrań bywa dość trudne. Zdarza się, że spotykamy na ulicy osoby odziane w dość zaskakujące stylizacje – niektóre z nich budzą zaciekawienie i zachęcają do modowych eksperymentów, inne wprawić mogą w osłupienie.

Stock

Jak mądrze łączyć kolory poszczególnych elementów garderoby? Pomocne może okazać się koło barw, które będzie prostym przewodnikiem po kolorach i odcieniach. Dzięki niemu z pewnością uda nam się uniknąć modowych wpadek!

Jak dobierać kolory ubrań przy użyciu koła barw?

  • Kolory kontrastujące

Jednym z najpopularniejszych sposobów korzystania z koła jest zestawianie barw znajdujących się po jego przeciwnych stronach tak, by osiągnąć wyraźny kontrast. Żółty z fioletem, błękit z pomarańczą, czy czerwień z zielenią – to dość osobliwe zestawienia, ale jak się okazuje całkiem trafione!

materiały prasowe

Torebka & other stories, Buty &other stories, Bluzka Gerry Weber, Spodnie & other stories

Zestawiaj ze sobą kolory kontrastowe, czyli takie, które znajdują się po przeciwnych stronach koła barw.

  • Kolory pokrewne

​​​​​​​Spokojniejszy i bardziej harmonijny zestaw stworzą ubrania w barwach pokrewnych – by go przygotować wystarczy sięgnąć po dwa lub trzy kolory znajdujące się obok siebie na kole barw. Granat, błękit i fiolet wyglądają razem znakomicie, prawda?

materiały prasowe

Ramoneska Gerry Weber, Buty Melisa, Bluzka Taifun, Spódnica Gerry Weber

  • Kolory monochromatyczne

Ten sposób łączenia barw sprawdzi się szczególnie przy planowaniu garderoby na szczególne okazje. Zastanawiasz się co założyć na ślub przyjaciółki, rozmowę kwalifikacyjną lub romantyczną kolację? Ubrania w tym samym kolorze, ale w różnych odcieniach to doskonały sposób, by stworzyć spójny i elegancki look.

materiały prasowe

Buty Maciej Zień, Torebka Ochnik, Sukienka Vissavi

Jak dobierać kolory ubrań do typu urody?

Planując swoją garderobę, warto wykonać analizę kolorystyczną, która pomoże nam określić, jakie barwy najlepiej podkreślą atuty naszej urody. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystkie kolory dobrze współgrają z ich karnacją.

Zwykle intuicyjnie wybieramy kolory, które są dla nas korzystne

Unikamy natomiast barw, w których z jakichś powodów nie czujemy się dobrze. Warto jednak poświęcić odrobinę czasu, by wykonać analizę pozwalającą bardziej świadomie decydować o swojej garderobie.

Typy kolorystyczne

Wyróżnionych jest aż 12 typów kolorystycznych, ale wystarczy poznać 4 podstawowe (wiosna, lato, jesień, zima), by wprowadzić do swojej garderoby ład i porządek. Jak określić, którym typem jesteśmy?

  • Typ urody wiosna: jasna cera, delikatne rumieńce, włosy blond, oczy niebieskie lub zielone. Do takiego typu najlepiej pasują ciepłe, intensywne kolory – błękit, beż, zieleń, pomarańcz, czerwień.
  • Typ urody lato: delikatna skóra, brązowe włosy, piwne, zielone lub szare oczy. Lato rozpromieni się w towarzystwie pastelowych kolorów – róże, szarości, błękity, delikatne fiolety to zdecydowanie dobry wybór.
  • Typ urody jesień: złocista cera, piegi, rude włosy, piwne, zielone lub orzechowe oczy. Jej urodę podkreślają przede wszystkim brązy, intensywna zieleń i elegancka czerń.
  • Typ urody zima: ciepła, oliwkowa skóra, czarne lub ciemnobrązowe włosy, brązowe oczy. Dobrze jej w kontrastowych zestawieniach: czerwień, czerń, mocny granat, fiolet, grafit – to zdecydowanie jej żywioły.

Tonacja

Podstawową kwestią, która pomaga świadomie kreować wizerunek (odnosi się to nie tylko do garderoby, ale też makijażu czy dodatków) jest określenie tonacji karnacji. Po czym poznać jasny, a po czym ciemny typ?

Styliści zachęcają do wykonania testu złota i srebra. Wystarczy sięgnąć po np. koc termiczny (ważne, żeby miał dużą powierzchnię – łatwiej wtedy będzie zauważyć różnicę), stanąć przed lustrem i przyłożyć do twarzy raz srebrną, a raz złotą stronę.

Chłodny typ będzie dobrze wyglądał w towarzystwie srebra – gdy przyłożymy złoto, skóra wyda się zmęczona i chora. Analogicznie ciepły typ rozpromieni się w kontakcie ze złotem, a po zbliżeniu do srebra straci blask i energię. Niezwykłe, prawda?

Nie wiesz, jaki masz odcień skóry? Powie Ci to kolor Twoich żył na nadgarstkach!

Innym sposobem na określenie tonacji jest dokładne obejrzenie żył na nadgarstku. Chłodne typy będą miały żyły w kolorze niebieskim lub lekko fioletowym, ciepłe typy zauważą, że ich żyły mają odcień oliwki lub zieleni. Neutralna tonacja charakteryzować się będzie żyłami w kolorach niebiesko-zielonych.

Co zrobić z tą wiedzą? Oczywiście wykorzystać w praktyce – do ciepłych typów dobierajmy ubrania w ciepłych kolorach, dla zimnych karnacji lepsze będą elementy utrzymane w chłodnej tonacji kolorystycznej.

Jak dobierać kolory ubrań dla ciepłej i zimnej tonacji?

Gdy wiemy już, jaki mamy typ skóry i jakim typem urody jesteśmy, możemy posłużyć się dostępnymi w sieci gotowymi paletami barw. Takie rozwiązanie będzie idealne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze świadomym kształtowaniem wizerunku.

Na paletach znajdziemy całą gamę kolorów, na które bez wahania możemy się zdecydować podczas zakupów. W ten sposób z pewnością unikniemy modowych wpadek, a regularne używanie palety sprawi, że nasza garderoba szybko stanie się spójna i uporządkowana.

Mając odrobinę czasu, warto wyszukać też w sieci zdjęcia osób, które mają taki sam typ urody jak my. Mogą to być zdjęcia z czerwonego dywanu, w eleganckich strojach, albo luźne, codzienne fotografie przedstawiające miejskie outfity – tak naprawdę im więcej przykładów, tym lepiej. Ten sposób będzie dobry dla wzrokowców, którzy najszybciej uczą się przez naśladowanie.

3 najważniejsze zasady łączenia kolorów ubrań

  1. Wzory

​​​​​​​Wybierając poszczególne elementy garderoby, natrafimy na wiele ciekawych ubrań wykonanych ze wzorzystych tkanin. To rewelacyjny sposób na to, by wyróżnić się z tłumu. Trzeba jednak umiejętnie je zestawiać, by wzory nie gryzły się ze sobą.

Najbezpieczniejszym sposobem będzie połączenie gładkiego dołu ze wzorzystą górą i odwrotnie – gdy zdecydujemy się na spodnie w intensywny deseń, to góra powinna być jednolita. Bardziej wprawione fashionistki mogą spróbować miksować wzory. Hitem tego sezonu jest zestawianie t-shirtów w marynarskie paski z kwiecistymi spódnicami – to nieoczywiste połączenie wygląda naprawdę świetnie!

  1. Temperatura

​​​​​​​Kompletując garderobę, pamiętajmy, by poruszać się w obrębie określonej tonacji dopasowanej do naszego typu urody. Zestawione w jednym outficie ubrania o ciepłej i zimnej tonacji zwykle nie będą wyglądały korzystnie.

  1. Odcień

​​​​​​​Modnym pomysłem jest łączenie ubrań w obrębie jednego koloru. Total look to świetny sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Decydując się na taki krok, pamiętajmy jedynie o tym, by dodatki takie jak buty, torebka, biżuteria wybrać w innym, ale pasującym do zestawu kolorze.

Reklama

Umiejętne łączenie kolorów ubrań pozwala wprowadzić do garderoby ład i porządek. Zestawianie poszczególnych elementów w określony sposób sprawi, że codzienne outfity w końcu zaczną wyglądać stylowo i pięknie. Wystarczy skrupulatna analiza kolorystyczna, zapoznanie się z pasującą do naszej urody paletą barw i systematyczne wykorzystywanie tej wiedzy na co dzień. Świadome dobieranie kolorów ubrań do typu urody to prosta droga do wizerunkowego sukcesu.

Reklama
Reklama
Reklama