Reklama

Niewiele subkultur można tak jednoznacznie zidentyfikować na podstawie fryzur i trzech wyrazistych barw. Choć ruch Rastafari powstał w chrześcijańskich kręgach kulturowych na Jamajce już w latach 30. XX wieku, tak naprawdę rozpowszechnił go dopiero Bob Marley, który czterdzieści lat później zyskał ogólnoświatową sławę. Co o nim wiemy i jak do tego doszło?

Reklama

Kim był Bob Marley?

Bob Marley to ikona muzyki reggae i jeden z najważniejszych artystów XX wieku. Na początku nic nie wskazywało na to, że odniesie tak spektakularny sukces. Urodził się 6 lutego 1945 roku we wsi Nine Mile na Jamajce, jako syn 19-letniej wówczas Cedelli Marley i starszego od niej o ponad 35 lat Norvala Marleya, białego Jamajczyka o brytyjskich korzeniach, okolicznego nadzorcy ziemskiego i byłego kapitana królewskiej marynarki wojennej. Po przyjściu na świat nazywał się Nesta Robert Marley. Kolejność jego imion została zamieniona dopiero przez urzędnika wydającego paszport w marcu 1964 roku. Bob wychowywał się bez ojca. Po latach mówił: „Nie mam żadnych uprzedzeń co do mojego pochodzenia. Mój ojciec był biały, a matka czarna. Nazywają mnie mieszańcem czy jakoś tak. A ja nie staję po niczyjej stronie. Nie jestem po stronie czarnego człowieka, ani po stronie białego człowieka. Jestem po stronie Boga, Tego, który mnie stworzył i sprawił, że pochodzę od człowieka czarnego i białego”.

Po czasach ciężkiego dzieciństwa i porzuceniu szkoły podjął praktyki jako spawacz. Na ulicach miasta po raz pierwszy zetknął się z zagraniczną muzyką rozrywkową. W 1961 roku nagrał swoje pierwsze utwory, które jednak nie odniosły sukcesu, a 5 lat później wyjechał do USA. Późniejszy bieg wydarzeń sprawił, że w latach 70. był jednym z najpopularniejszych artystów, a dzięki niemu Jamajka i subkultura rasta zyskała sławę na całym świecie. Czym się charakteryzowała?

Czym charakteryzuje się styl rasta?

Ruch Rastafari zapoczątkowany został w latach 30. XX wieku w ramach walki o równouprawnienie rasowe oraz koncepcji powrotu do Afryki. Właśnie wtedy rastafarianie na Jamajce zaczęli nosić dredy, jako symboliczne przypomnienie tego, że ich przodkowie żyli w łańcuchach. Po rozsławieniu tej kultury przez Boba Marleya w latach 70. w następnej dekadzie nosili je również ludzie rasy białej z powodu panującej mody. Dla samych rasta noszone przez nich ubrania (najczęściej z naturalnych materiałów) mają głębsze znaczenie, ponieważ uważają, że styl wyraża wspólną wiarę. Wybierają luźne kroje, które podkreślają harmonię ze światem przyrody. Barwy, które ich charakteryzują (zieleń, czerwień oraz żółć), to kolory etiopskiej flagi. Najczęściej można je zobaczyć na t-shirtach, szalikach oraz tamach, czyli czapkach robionych szydełkiem.

W świecie mody często zdarza się, że projektanci wracają do trendów wywodzących się z różnych kręgów kulturowych i oczekują, że wpasują się one do nowego kontekstu i będą działać równie dobrze. Kolory Rasta, nawiązujące do reggae, Jamajki i pozytywnych wibracji, w ostatnich latach w swoich kolekcjach wykorzystywali m. in. Tommy Hilfiger (2015), Christina Aguilera (marka L.A.M.B. w 2006) czy John Galliano (2011).

Kolekcja Tommy'ego Hilfigera w stylu reggae

Instagram
Reklama

Bob Marley

Instagram
Reklama
Reklama
Reklama