Dominika Kulczyk została właścicielką budynku, w którym pod Paryżem mieszkała niegdyś Maria Skłodowska-Curie, Polka i pierwsza kobieta, która otrzymała nagrodę Nobla. Dom pochodzący z XIX wieku wraz z cudownym ogrodem znajduje się na liście francuskich zabytków historycznych. Dominika Kulczyk strategicznie wybrała właśnie to miejsce. Istniało bowiem ryzyko, że jego historia i wartość dla Polski zostaną utracone. Kulczyk planuje zrobić w nim Dom Siostrzeństwa, czyli miejsce spotkań dla kobiet z całej Europy.

Reklama

[Aktualizacja: 26.07.2024]

Dominika Kulczyk kupiła dawny dom Marii Skłodowskiej-Curie

Dom, w którym przed laty mieszkała Maria Skłodowska-Curie został wystawiony na sprzedaż. 120-metrowa rezydencja zlokalizowana w Saint-Remy-les-Chevreuse pod Paryżem jest już własnością Dominiki Kulczyk, która w ramach swojej fundacji Kulczyk Foundation, kupiła nieruchomość. To zaledwie 15 km od Wersalu. Wewnątrz samego budynku zachowały się jeszcze pierwotne elementy wystroju.

Kulczyk Foundation

"Chcemy uhonorować dziedzictwo Marii Skłodowskiej-Curie. Dom polskiej noblistki to własność całej ludzkości i naturalne miejsce dla spotkań kobiet, które swoją działalnością przekraczają wszelkie znane nam bariery" – przekazała w informacji prasowej Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

Prace remontowe mają potrwać do 2025 roku. Ponieważ to zabytek, konieczne są również prace konserwatorskie, przy udziale konserwatora zabytków. Nie jest to więc prosta sprawa, ale zapowiada się, że będzie to niezwykłe miejsce. Kulczyk o zakup tego miejsce rywalizowała z prywatnymi inwestorami, którzy chcieli przekształcić miejsce na własny użytek mieszkalny. Nie mogła na to pozwolić.

Zobacz także

„Dom Siostrzeństwa” w dawnej rezydencji Marii Skłodowskiej Curie

Dominika Kulczyk planuje dać temu miejscu nowe życie i stworzyć w nim Dom Siostrzeństwa. Ma być on jednocześnie rozszerzeniem projektu jednoczącego kobiety z Polski i Ukrainy, która powstała tuż po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą. Ma to być miejsce spotkań dla kobiet z całej Europy, jak również będą tutaj przyznawane nagrody dla wybitnych kobiet nauki. To niesamowite, że dom trafił również w ręce Polki, która filantropijnie zadba o to, aby pamięć o Skłodowskiej-Curie pozostała wciąż żywa!

ZOBACZ TEŻ: Nieznany romans Marii Skłodowskiej-Curie. Cierpienie, załamanie nerwowe i wielki skandal

Kim była Maria Skłodowska-Curie?

Polka i pierwsza kobieta w historii świata, która zdobyła nagrodę Nobla, na dodatek dwukrotnie. Pierwszy raz, nagrodę otrzymała wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem z fizyki, za badania prowadzone przez nich nad promieniotwórczością. Drugi raz, otrzymała już nagrodę indywidualną z chemii za odkrycie dwóch pierwiastków - polonu i radu.

Kulczyk Foundation
Kulczyk Foundation
Reklama

[Ostatnia publikacja na Viva Historie 28.07.2024 r.]

Reklama
Reklama
Reklama