Wegetariańskie dania dla dziecka
Zobaczcie, dlaczego powinny znaleźć się w jadłospisie maluszka!
Dieta, w której zamiast mięsa dominują owoce i warzywa, staje się coraz popularniejsza nie tylko wśród gwiazd z całego świata, ale także w kręgu młodych mam, którym zależy na zdrowym żywieniu dzieci. I dobrze! To naprawdę ważne, by jadłospis małego człowieka opierał się o naturalne i bogate w witaminy produkty. Wy także dołączcie do teamu świadomych mam i sprawdźcie, gdzie szukać odpowiednich potraw dla maluszka.
Wegetariańskie gwiazdy
„Ziemniaki możesz zostawić, ale zjedz mięsko” – każda z nas pamięta to zdanie z dzieciństwa. Dziś, gdy coraz więcej mówi się o negatywnych skutkach zdrowotnych nadmiernego spożycia mięsa i pozytywnych efektach diety bazującej na produktach roślinnych, to stare nawyki żywieniowe odchodzą do lamusa. Nowe trendy kreują także znani ludzie. Natalie Portman od lat jest weganką, jednak w czasie ciąży wprowadziła do swojej diety produkty mleczne i jajka. Aktorka Alicia Silverstone wydała nawet książkę pt. „Kind diet”, aby zachęcić innych do wegańskiej diety. A piosenkarka Carrie Underwood nie je mięsa odkąd skończyła 13 lat. Kobiety, które od lat trzymają się tego modelu żywieniowego, z pewnością także i swoje dzieci będą zachęcały do jedzenia większej ilości warzyw i owoców.
Dlaczego warto być wege?
Nie ma znaczenia, czy sama jesteś weganką lub wegetarianką, czy też regularnie sięgasz po mięso, musisz wiedzieć, że produkty roślinny powinny stanowić podstawę naszego jadłospisu. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Warzywa i owoce są doskonałym źródłem błonnika, witamin, antyoksydantów i polifenoli, które walczą z wolnymi rodnikami, zapobiegają stresowi oksydacyjnemu i uszkodzeniom komórkowym. Co więcej, niektóre warzywa są także doskonałym źródłem białka, którego rozwijający się organizm bardzo potrzebuje.
Rola warzyw w diecie dziecka
O ile do owoców, ze względu na ich słodki smak, łatwo przekonać maluszka, tak z warzywami czasem bywa problem. Dlatego też eksperci radzą, by rozszerzanie diety niemowlęcia rozpocząć właśnie od nich. Wytrawny smak warzyw pozwala kształtować preferencje smakowe dziecka i ułatwia późniejsze wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych.
Cieszysz się, ponieważ twój maluszek przepada za marchewką i groszkiem? Cudownie! Jednak musisz wiedzieć, że dieta powinna być różnorodna. Każdy owoc i warzywo dostarcza składników odżywczych w nieco innych proporcjach. Co więcej, różnią się one składem antyoksydantów i polifenoli choćby z powodu koloru – to właśnie one odpowiadają za barwę warzywa lub owocu.
Produkty roślinne – bogactwo składników
Warzywa pomarańczowe jak dynia czy marchew dostarczają beta-karotenu, będącego roślinną formą witaminy A. Cukinia, brokuły i brukselka, czyli warzywa zielone, są doskonałym źródłem wapnia, witaminy K i kwasu foliowego. Warzywa białe są pełne błonnika pokarmowego, który pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Produkty skrobiowe, takie jak gryka, ryż, ziemniaki czy owies zawierają węglowodany złożone, które dostarczają energii maluchowi. Ser mozzarella z mleka krowiego, wzbogaca posiłek o białko i dostarcza wapnia, który jest bardzo ważny dla mocnych kości i zębów. Świetnym źródłem białka są także produkty roślinne jak soczewica.
Czy dziecko powinno jeść mięso?
Maluszek nie musi jeść go każdego dnia. Pięć razy w tygodniu (naprzemiennie z rybą) zdecydowanie wystarczy. Mięso jest istotnym elementem diety głównie ze względu na zawartość cennego białka, a także żelaza, cynku i witamin z grupy B, jednak postawę powinny stanowić właśnie warzywa. Wegetariański obiad będzie doskonałą alternatywą. Dobrze zbilansowany posiłek, składający się wyłącznie z produktów roślinnych, także dostarczy maluszkowi niezbędną porcję białka.
Dania wegetariańskie dla dzieci
Samodzielne komponowanie wegetariańskich posiłków dla niemowląt może być kłopotliwe dla młodych rodziców, dlatego Gerber wziął to zadanie na swoje barki. Nowa linia produktów bezmięsnych została oznaczona zieloną ikonką - listkiem oraz napisem "bez mięsa". W słoiczkach znajdziesz między innymi cukinię, soczewicę, ciecierzycę, bakłażan i cały wyśmienity alfabet roślinnych smaków, które będą świetną propozycją na drugie śniadanie czy podwieczorek.
Dla maluszków po 6. miesiącu życia Gerber przygotował przepyszną dynię z marchewką, żółtkiem i ciecierzycą, natomiast nieco starszym bobasom proponuje bataty z żółtkiem, kuskusem i czerwona papryką oraz bakłażan z cukinią i soczewicą - wszystkie tak samo zdrowe i wypełnione sporą porcją witamin.
Pamiętaj, im częściej w wieku niemowlęcym twoje dziecko będzie jadło warzywa i im bardziej różnorodna będzie jego dieta, tym większa szansa, że chronisz je przed rozwojem otyłości i złych nawyków żywieniowych. A kto wie – może rośnie ci w domu przyszły wegetarianin?
Materiał powstał z udziałem marki Gerber