poduszka_sleepee
VIVA! Tylko u nas

Jak zapobiec płaskiej główce u dziecka?

Już dziś zadbaj o zdrowie swojego malucha!

Artykuł sponsorowany 16 listopada 2019 17:29
poduszka_sleepee

Coraz więcej niemowląt ma problem z płaską główką. Dlaczego? Ponieważ powszechnie zaleca się, by maluszek spał na plecach. W efekcie bobas przez większość czasu leży, a jego główka zaczyna się odkształcać. Czy możemy temu jakoś zapobiec?

Dlaczego dzieci mają płaską główkę?

poduszka_sleepee
Fot. Adobe Stock

Ponieważ noworodki i młodsze niemowlęta większość czasu spędzają leżąc, ich główka łatwo może się odkształcić. Kości czaszki takiego maluszka są jeszcze dość miękkie, nie do końca ukształtowane. Ten proces będzie trwał jeszcze kilkanaście miesięcy. Właśnie dlatego kształt główki dziecka jest zależny od tego, jak będziemy się nim opiekować. Co dokładnie przyczynia się do spłaszczenia czaszki? 

  • zbyt częste układanie niemowlęcia w takiej samej pozycji,
  • za długie przetrzymywanie dziecka w foteliku samochodowym, nosidełku albo bujaku,
  • skrócenie mięśni szyi z jednej strony.

Uwaga! Jeśli zauważysz, że twoje dziecko ma spłaszczoną główkę, koniecznie umów się na wizytę z pediatrą. Bagatelizowanie zniekształcenia czaszki może spowodować trwałą asymetrię twarzy, a nawet ucisk mózgu. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej dla malucha!

Jak zapobiec płaskiej główce u dziecka?

poduszka_sleepee
Fot. Adobe Stock

Czy z powodu ryzyka zniekształcenia główki, nie należy kłaść dziecka na plecach? Oczywiście, że nie. W końcu to najbezpieczniejsza pozycja, którą zalecają eksperci m.in. słynnej Amerykańskiej Akademii Pediatrii, aby chronić niemowlę przed zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej. Jeśli nie chcesz, by twoje dziecko miało płaską główkę, stosuj poniższe zasady:

  • zmieniaj pozycję malucha - jeśli jesteś w pobliżu, możesz kłaść dziecko na brzuchu. Aby uniknąć sytuacji, w której noworodek przygniecie sobie nosek i nie będzie mógł oddychać, powinnaś mieć maluszka cały czas pod opieką.
  • zachęcaj do odwracania główki w drugą stronę - zmieniaj ułożenie dziecka. Raz połóż je tak, jak zawsze, a raz główką tam, gdzie wcześniej były nóżki. Maluchy patrzą się w stronę światła, dlatego, gdy zmienisz jego pozycję, będzie podążał wzrokiem za światłem, a w efekcie zmieniał pozycję główki.

Poduszka zapobiegająca spłaszczenie główki

poduszka_sleepee
Fot. Mat.prasowe

Jednym ze sposobów, by uniknąć problemu spłaszczonej główki jest specjalna poduszka, która zapobiega deformacji czaszki. Znajdziesz ją w ofercie marki Sleepee w kolekcji Royal Baby. Jak to działa? Poduszka została wykonana z mięciutkiego weluru. Kształtem przypomina główkę misia. Na środku ma małe wgłębienie-to właśnie dzięki niemu główka dziecka opiera się na miękkich bokach, a tym samym nie naciska całym ciężarem ciała na podłoże, na którym leży. Dzięki temu głowa malucha nie będzie narażona na spłaszczenie. Poduszka posiada w 2 rogach troczki - możemy ją przywiązać tak, aby nie zmieniała swojego położenia. Najlepiej używać jej, gdy dziecko znajduje się w nosidełku, bujaku bądź w wózku. 

poduszka_sleepee
Fot. Mat.prasowe

Artykuł powstał z udziałem marki Sleepee

TAGI #choroba

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.