pranie-i-dzieci
Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

Małe dzieci, ale za to dużo ubranek do czyszczenia! Po jakie środki sięgnąć?

Co zrobić, aby sprać plamy, a jednocześnie nie podrażnić delikatnej skóry dziecka?

Artykuł sponsorowany 15 listopada 2021 12:34
pranie-i-dzieci
Fot. Adobe Stock

Gdy twój maluszek przychodzi na świat, jedną z rzeczy, jaką musisz zmienić w swojej codzienności, są środki do prania. Bo delikatna skóra dziecka wymaga zupełnie innych preparatów, które nie będą jej podrażniać. I te należy stosować minimum do trzeciego roku życia, ale można oczywiście dłużej. Powinny one mieć pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. W składzie nie mogą mieć substancji drażniących, takich jak: wybielacze optyczne, nadboran sodu, dużej ilości barwników i środków zapachowych. Ale nie martw się, że taki płyn czy proszek do prania będzie nieskuteczny – substancją czyszczącą jest tutaj najczęściej aktywny tlen, który doskonale radzi sobie z plamami. Na co jeszcze zwracać uwagę?

żel-persil-sensitive
Fot. materiały prasowe

Podnieś temperaturę

Choć swoje rzeczy pierzesz zazwyczaj w 40 stopniach, to ubranka, które nosi maluch, pierz w 60 stopniach. Jeśli są bawełniane (a takie polecamy), na pewno się nie zniszczą ani nie skurczą. W przypadku pościeli i bielizny oraz pieluszek tetrowych, możesz podkręcić temperaturę aż do 90 stopni. Pamiętaj też, by każdy nowy ciuszek uprać przed założeniem dziecku.

Dokładnie płucz

Aby uniknąć ewentualnego osadzania się proszku na ubrankach, zawsze włączaj dodatkowe płukanie lub specjalny program do prania ubranek dziecięcych. Nie zajmuje to dużo czasu, a ty będziesz mieć pewność, że wszystko jest idealnie czyste i gotowe na dotyk malca.

Warto używać także płynów do płukania. Nadają one ubraniom miłego zapachu i miękkości, dzięki czemu nie będą drażniły delikatnej skóry malucha. Produkt przeznaczony do ubrań dla dzieci nie może zawierać żadnych substancji zapachowych, konserwujących czy wybielających. Zrezygnujmy więc z mocno perfumowanych środków i zdecydujmy się na środki bezzapachowe lub o delikatnym, naturalnym zapachu. Najlepszy płyn do płukania będzie produktem hipoalergicznym, przystosowanym do płukania ubranek dzieci chorujących na alergie oraz atopowe zapalenie skóry.

silan-sensitive&baby
Fot. materiały prasowe

Pierz oddzielnie

Wiadomo, że świeżo upieczeni rodzice nie mają na nic czasu i najchętniej wrzucaliby razem do pralki ubrania wszystkich domowników, ale bardzo ważne jest, aby ciuszki dzieci - szczególnie noworodków i niemowląt - prać oddzielnie. Przede wszystkim chodzi o zapobieganie rozprzestrzeniania się bakterii, których na ubraniach dorosłych jest dużo więcej. Ubrania dzieci wymagają też dużo wyższej temperatury prania i innego programu, które mogą być niekorzystne dla odzieży reszty domowników.

Zapieraj plamy od razu

Plamy na ubrankach dzieci robią się wyjątkowo często. W przypadku ciężkich zabrudzeń, np. na skutek wymiocin, ulania się czy przeciekania pieluszki, nie powinno się wrzucać tych rzeczy od razu do pralki, bo można w ten sposób zabrudzić inne ubrania. Zanim wstawisz pranie, spłucz po prostu poplamione miejsce pod bieżącą wodą, możesz też namoczyć ubranko w misce z ciepłą wodą i proszkiem do prania. Dzięki spłukaniu świeżego zabrudzenia, zminimalizujesz też ryzyko utrwalenia plamy na ubranku.  A im dłużej plama pozostanie na tkaninie, tym trudniej ją będzie sprać.

persil-discs-sensitive
Fot. materiały prasowe

Używaj sprawdzonych i bezpiecznych dla dzieci produktów

Żel Persil Sensitive oraz kapsułki Persil Discs Sensitive to środki do prania na bazie naturalnych składników, stworzone z myślą o osobach z wrażliwą skórą. Produkty z linii Persil Sensitive nie zawierają barwników ani konserwantów, są delikatne dla mikrobiomu skóry, co sprawia, że idealnie nadają się dla dzieci i alergików. Są przebadane dermatologicznie i posiadają certyfikat ECARF (Fundacji Europejskiego Centrum Badań Alergii). Zapewniają skuteczne pranie w temperaturze od 20°C do 95°C. Ich opakowania w 100% nadają się do recyklingu.
 
Płyn do płukania tkanin Silan Sensitive & Baby ma hipoalergiczną formułę opracowaną specjalnie dla ubrań osób o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii. Posiada łagodny i delikatny zapach. Jest rekomendowany przez ECARF (Fundacja Europejskiego Centrum Badań Alergii) i zatwierdzony dermatologicznie.

Materiał powstał z udziałem firmy Henkel

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.