Jak obchodzi się Boże Narodzenie w różnych regionach Polski?
Oto najciekawsze tradycje świąteczne!
Jak mówią - co kraj to obyczaj. Jednak w całej Polsce wcale nie obowiązują te same tradycje świąteczne. Każdy region wyróżnia inny sposób obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Oczywiście istnieje kilka zwyczajów, które na stałe wpisały się w tradycje świąteczne w całym kraju. Nie wyobrażamy sobie przecież świąt bez bajkowych dekoracji, przystrojonej choinki, opłatka czy kolęd. Co zatem wyróżnia poszczególne regiony? Różnice są zdumiewające!
Święta w Wielkopolsce
Nie wyobrażamy sobie świąt bez Mikołaja! W Wielkopolsce natomiast prezenty przynosi Gwiazdor. Niegrzecznym dzieciom, zamiast pięknych podarunków, przynosi zgniłą pyrę. W samym Poznaniu krąży legenda o Mikołaju, który przed zostawieniem prezentów pod choinką, sprawdza stan czystości butów domowników. Region ten wyróżnia się także świątecznymi daniami. Tradycyjną dla Wielkopolski potrawą są makiełki, czyli makaron podawany z masą makową. Podczas dni świątecznych spotkamy grupy Herodów, czyli kolędników odgrywających scenki związane z narodzeniem Chrystusa.
Święta na Podhalu
Region ten obfituje w wyjątkowe zwyczaje związane z kulturą ludową oraz religijną. Dawniej obwiązywano stół łańcuchem - miało gwarantować to, że żaden z domowników nie opuści rodziny, a zwierzęta będą trzymać się zagrody. Górale wierzą, że w Wigilię odwiedzają nas zmarli przodkowie, dlatego tego dnia nie wolno się np. czesać lub używać ostrych narzędzi, by nie zranić duszy. Podczas wieczerzy, należy uważnie pilnować swojej łyżki - jej upadek zwiastować ma śmierć członka rodziny.
Święta na Górnym i Dolnym Śląsku
Na Górny Śląsk prezenty przynosi Dzieciątko. Jedną z głównych potraw są makówki - deser przyrządzony z maku, chałki, miodu i bakalii. Zanim jednak przysiądziemy do stołu, trzeba go odpowiednio nakryć. Nie może zabraknąć sianka pod obrusem oraz dodatkowego miejsca dla nieznajomego gościa - jest to zwyczaj znany w całej Polsce. Niektórzy traktują go jako dodatkowe miejsce dla zmarłej osoby. Na Dolnym Śląsku natomiast, oprócz potraw z makiem, pojawiają się np. pierogi z kaszą gryczaną czy świszcz - kasza gryczana zmieszana ze śliwkami suszonymi. Według tradycji, każda panna powinna w Wigilię o północy wyjść na zewnątrz i nasłuchiwać, z której strony szczeka pies. To właśnie stamtąd przybędzie przyszły narzeczony!
Święta na Podlasiu
Święta Bożego Narodzenia na Podlasiu od zawsze różniły się od pozostałej części Polski. Najważniejszym zwyczajem jest przygotowanie potraw ze wszystkich płodów ziemi, ma to zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Gospodyni odpowiedzialna jest za przygotowanie kutii, a gospodarz serwuje kisiel z owsianej mąki. Do stołu zasiada się w kolejności od najstarszego do najmłodszego, żeby, jak sądzono, w tej samej kolejności umierać. Natomiast pod obrus wkłada się karteczki z dowcipnymi życzeniami, z których wróżono przyszłość. Ławę z resztkami wieczerzy posypuje się piaskiem lub popiołem. Pokarmy te są przeznaczone dla zmarłych przodków. Rano, po śladach na piasku, można odgadnąć, kto przyszedł w nocy i czy w ogóle przyszedł.