Joanna Kurowska, Zosia Świątkiewicz, VIVA! maj 2021
Fot. Olga Majrowska
TYLKO U NAS!

Joanna Kurowska z córką Zosią o życiu po śmierci męża i ojca: „Lęki zostały wpisane w nasze życie”

Od tragicznego wydarzenia mija siedem lat...

Krystyna Pytlakowska 18 maja 2021 17:44
Joanna Kurowska, Zosia Świątkiewicz, VIVA! maj 2021
Fot. Olga Majrowska

Po tragicznej śmierci męża Joanny przed siedmiu laty przeżyły niewyobrażalną traumę. To umocniło ich więź. Dziś są niczym najlepsze przyjaciółki. Zosia mówi, że jej mama jest świetna w konkretach. Ma temperament i charyzmę. Joanna się oburza, że córka posądza ją o brak wrażliwości. Jak udało im się poskładać życie na nowo, co je różni, a w czym są do siebie podobne i dlaczego wybrały zawód aktorki, Joanna Kurowska i Zosia Świątkiewicz zdradzają w nowej VIVIE! Krystynie Pytlakowskiej.

Joanna z córką Zosią o życiu po śmierci męża i taty - fragment wywiadu VIVA! maj 2021

Obie przeżyłyście wielką traumę, utratę Grzegorza. Wtedy rodzą się inne relacje między matką a córką?

Zosia: Na pewno inne. Gdy umarł tata, zaczęłam na mamę patrzeć jak na kogoś, kto mi pozostał – jedyny człowiek, którego kocham, bo już nie mam właściwie nikogo. Zresztą mama zawsze była moją wielką miłością, od dziecka. I zawsze miałyśmy świetne relacje. Ale gdy odszedł tata, to nasza więź stała się nie tylko pełna miłości, ale i lęku o jedyną osobę, która jest ze mną. I wiedziałam, że muszę o nią dbać.

Joanna: Nie chcę wracać do tamtego czasu, który był pełen poczucia krzywdy. Zośka miała wtedy 13 lat, a ja wiedziałam, że muszę zastąpić jej i matkę, i ojca. Nie dziwię się więc, że było w niej tyle strachu. Nie miała tu babci, nie miała ciotek, moi rodzice mieszkali nad morzem. Poczułam wtedy ogromną odpowiedzialność za to dziecko, które kochałam wręcz nieludzko.

CZYTAJ TEŻ: Joanna Kurowska o tragicznej śmierci męża: „Zostałam sama w najgorszym okresie”

Joanna Kurowska, Zosia Świątkiewicz o śmierci ojca
Fot. Olga Majrowska

Zosia: Już mając 13 lat, myślałam o tym, co by się stało, gdyby i mojej mamy zabrakło, co wtedy musiałabym zrobić. Wtedy jeszcze żyła siostra mamy, wyobrażałam sobie, że mieszkam u niej. Do tej pory tak mam, że gdy mama długo nie odbiera telefonu, to moja pierwsza myśl: O Boże, coś się stało, co ja zrobię! Nawet nie wiem, gdzie są rachunki do opłacenia.

Joanna: Wszystkie papiery są w jednym miejscu. Nie musiałaś się bać. Chociaż ja też się wtedy nabawiłam nerwicy lękowej. Myślałam, czy dasz sobie radę, czy dostaniesz się na studia, nie wpadniesz w narkotyki.

Zosia: Nie wpadłam. Nie musiałaś się martwić.

Joanna: Tylko że te lęki zostały wpisane w nasze życie. I to poczucie, że na świecie jesteśmy same. Ale teraz, gdy Zosia jest już pełnoletnia, wszystko układa nam się bardzo pięknie. Zdała maturę, dostała się za pierwszym podejściem na prestiżowe studia, a było 1500 kandydatów na 20 miejsc. Ale właśnie wtedy umarła moja siostra, przedtem ojciec. Dla nas był to straszny czas.

___

W najnowszym numerze znajdują się też: wywiad z Małgorzatą Rozenek-Majdan i jej bliskimi, spowiedź prezydenta Lecha Wałęsy i historia Anny Dereszowskiej, która właśnie zmienia swoje życie. Nowa VIVA! trafi do kiosków już w czwartek 20 maja.

Zachęcamy do zakupów 

Małgorzata Rozenek-Majdan, Radosław Majdan ,VIVA! 10/2021 okładka VIVA!

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.