Bartek Królik, Viva! 13/2020
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM
TYLKO W VIVIE!

Bartek Królik: „Ludzie z zespołem Downa nazywani są strażnikami miłości

Muzyk opowiedział o niezwykłej relacji z córeczką, Jagódką

Beata Nowicka 10 lipca 2020 08:45
Bartek Królik, Viva! 13/2020
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Jagódka przyszła na świat prawie trzy lata temu. Córeczka Bartka Królika urodziła się z zespołem Downa. To zrewolucjonizowało życie rodziny muzyka, zmieniło  ich podejście do wielu kwestii.  Dziewczynka nauczyła muzyka wdzięczności, odblokowała na kolejne uczucia i emocje. Sposób, w jaki potrafi mówić o swojej córeczce porusza fanów Bartka Królika. Artysta od dawna stara się zachęcać swoich obserwatorów do wspierania osób dotkniętych zespołem Downa i walczy ze stereotypami. W poruszającej rozmowie z Beatą Nowicką opowiedział o niezwykłej więzi z córeczkami i miłości. Jakim tatą jest Bartek Królik? 

Jagódka za chwilę będzie świętować trzecie urodziny. Jakim doświadczeniem było dla Pana pojawienie się córeczki z zespołem Downa?

Bardzo trudnym oczywiście, dlatego, że mój wyimaginowany świat, w którym mam nad wszystkim kontrolę, runął. Jednak to doświadczenie, pomimo swoich trudnych stron, realnie odmieniło moje życie na lepsze. 

 Czy Pan jest innym tatą dla Jagody i innym dla sześcioletniej Kaliny?

Nie, aczkolwiek one są zupełnie inne. Kalinka to żywotna i ciekawa świata sześciolatka. Z kolei natura Jagódki, która jest obarczona genetyczną wadą, ma swój charakter, coś odrębnego, co automatycznie sprawia, że człowiek podświadomie inaczej do niej podchodzi. 

Na przykład?

Jagódka ma swoje tempo, do którego trzeba się dopasować, co powoduje, że życie codzienne wszystkich domowników się zmienia. Nie będę ukrywał. Mamy w domu księżniczkę o nieco wyższych wymaganiach, dlatego cały dwór musi chodzić przy niej na paluszkach (śmiech). To znaczy, że na przykład bardziej uważamy na skrajne zachowania, unikamy nerwowych sytuacji. Ale tak naprawdę to ona wprowadza do domu dobry humor i ma w sobie dużo naturalnego wdzięku. Rozładowuje atmosferę. Jest zabawna i bardzo uczuciowa. Ludzie z zespołem Downa nazywani są strażnikami miłości. Poza tym to ona sprawiła, że mniej martwię się o przyszłość. A było to moją sporą bolączką związaną z tym, że nasz zawód jest totalnie nieprzewidywalny. Ja nie mam nic stałego, nie wiem, co będzie za kilka dni czy za rok. Nie mam pewności co do emerytury. A w obecnej chaotycznej sytuacji z koronawirusem, kiedy nasza branża jest zamrożona najdłużej, jest jeszcze gorzej. 

To cienie artystycznych zawodów, o których nie opowiada się głośno, żeby nie zburzyć mitu.

No właśnie… Naszym zawodem jest udawanie pięknych, bogatych, wypoczętych i zawsze uśmiechniętych oraz dostarczanie rozrywki. Tymczasem z każdym nowym projektem, poddani krytyce i będąc stale pod lupą, musimy udowadniać, że jesteśmy cokolwiek warci, co jest obarczone ogromnym stresem. Żaden sukces, który zdarza się niezmiernie rzadko, nie jest dany na dłużej jak w przypadku innych branż. U mnie tak zwana przetrwaniówka była na porządku dziennym i miażdżyła mi totalnie psychikę. Tymczasem nabyta w szpitalu świadomość kruchości życia i tego, że mogłoby być dużo gorzej, nie pozwala mi dramatyzować. 
 

Cały wywiad w nowej VIVIE! Magazyn dostępny w punktach sprzedaży w całej Polsce już 9 lipca, a także w formie e-wydania na stronie hitsalonik.pl 

Bartek Królik z córeczką, Jagódką

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

DZIEŃ DZIECKA 🍓 niech trwa cały rok 🙌😊

Post udostępniony przez Bartek Królik (@bartekkrolik)

Bartek Królik, Viva! 13/2020
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Anja Rubik, Viva! 13/2020, okładka
Fot. Zdjęcia selfshot/anja rubik

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.