Monika Jaruzelska, VIVA! listopada 2018, 23/2018
Fot. Piotr Porębski
TYLKO U NAS!

Monika Jaruzelska przerywa milczenie! Pisarka przeżyła podwójną tragedię

Życie nie szczędziło jej ciosów...

Konrad Szczęsny 16 listopada 2018 17:27
Monika Jaruzelska, VIVA! listopada 2018, 23/2018
Fot. Piotr Porębski

W 2014 roku pożegnała ojca, zaś rok temu zmarła jej ukochana matka i największy autorytet. Monika Jaruzelska w intymnej i bardzo osobistej rozmowie z Aliną Mrowińską opowiedziała o tym, jak odmieniła ją śmierć Barbary Jaruzelskiej oraz dlaczego okres po jej odejściu był tak trudny. Okazuje się, że w tym czasie żegnała się również z ukochaną przyjaciółką, Moniką...

Monika Jaruzelska o śmierci ukochanej mamy i przyjaciółki Moniki

Monika Jaruzelska wyjawiła, jak wyglądały ostatnie chwile jej mamy... Dlaczego jej śmierć nazywa „dobrą”?

– Piła herbatę, jadła ulubioną „góralkę”, to taki wafelek. Był poniedziałek. Gustaw wyjechał na zieloną szkołę, a ja miałam jechać na kilka dni na Mazury, do miejsca, w którym najbardziej się regeneruję. Rano zadzwoniła mamy opiekunka, powiedziała, że wszystko dobrze, że szykuje mamie leżak, żeby posiedziała na słońcu. I za piętnaście minut drugi telefon, że mama nie żyje… Zmarła w swoim domu, w swojej kuchni, ze swoim ukochanym psem przy nogach. Jeśli można mówić o dobrej śmierci, to to była dobra śmierć – podkreśliła świeżo upieczona radna Warszawy.

Jednak odejście Barbary Jaruzelskiej było dopiero początkiem tragedii w życiu pisarka...

Monika Jaruzelska o śmierci przyjaciółki

W tym samym czasie odchodziła również bliska jej osoba. Monika Jaruzelska była przy niej do końca.

– Kilka miesięcy po śmierci mamy zmarła na raka piersi moja przyjaciółka Monika, młodsza ode mnie o kilkanaście lat. Po śmierci Goni Wielochy wydawało mi się, że już nigdy z nikim się nie zaprzyjaźnię, nie osiągnę z nikim takiej bliskości, porozumienia. I zupełnie nieoczekiwanie poznałam mamę kolegi z klasy Gustawa. Dużo wniosła do mojego życia, rozmawiałyśmy o naszych synach, wspierałyśmy się. Mama odeszła w maju i w tym samym czasie choroba Moniki nasiliła się [...] W ostatnich miesiącach nie mogła już mówić. Zmarła we wrześniu, miała tylko 41 lat – zwierzyła się Alinie Mrowińskiej.

Jak udało jej się oswoić ból i samotność po odejściu bliskich?

– Siedziałam w domu rodziców, z 18. letnią Lulą, ukochanym psem mamy, który też odchodził. Żyłam na dwa domy. Przyjeżdżałam rano, żeby zająć się Lulą, wracałam do siebie, żeby synowi zrobić obiad, porozmawiać o szkole, a wieczorem wracałam do domu rodziców. Często oglądałam horrory. Ten stary dom i świat ludzi umarłych na ekranie w jakiś przedziwny sposób pomagały mi. Pamiętam, że jeden z moich przyjaciół zapytał: „A ty znowu siedzisz i oglądasz te truchła? Musisz się tak pognębiać?”. Powiedziałam, że wręcz przeciwnie, oglądam je, bo ich bohaterowie mają znacznie gorzej. Rozczulanie się nad sobą 55. letniej „sierotki”, to groteska – twierdzi Monika Jaruzelska.

Pełny wywiad przeczytasz w najnowszym numerze magazynu VIVA!, dostępnym na rynku od czwartku 15 listopada z Magdą Gessler i Tadeuszem Mullerem na okładce  

Monika Jaruzelska, VIVA! listopada 2018, 23/2018
Fot. Piotr Porębski

Magda Gessler, Tadeusz Muller, VIVA! 23/2018 Okładka
Fot. Marta Wojtal

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.