Janina Ochojska MT
Fot. archiwum prywatne
NOWY NUMER

„Bałam się uzdrowienia!”. Janina Ochojska niezwykle szczerze o swojej chorobie w najnowszym numerze VIVY!

ROMAN PRASZYŃSKI 8 marca 2017 12:25
Janina Ochojska MT
Fot. archiwum prywatne

Janina Ochojska pomaga tysiącom ludzi w najtrudniejszych rejonach świata. Skąd czerpie moc? Źródłem jej siły – niesamowite! - jest jej choroba! Opowiada o tym w najnowszym wydaniu dwutygodnika VIVA!.

Walka z chorobą nauczyła jej wytrwałości

„Jestem po polio, zachorowałam gdy miałam osiem miesięcy. Rocznik 1955, wtedy jeszcze nie było u nas szczepionki”, Janina Ochojska opowiada Piotrowi Najsztubowi w VIVE! „Miałam szczęśliwe dzieciństwo, wychowywałam się wśród dzieci takich samych jak ja, więc nie miałam kompleksów. Zawsze czułam jakąś inność, lepszość…”.

Nie miała taryfy ulgowej. Musiała ciężko pracować, żeby zachować sprawność: „Kiedy zaczęłam chodzić w wieku pięciu lat, miałam na nogach takie ciężkie aparaty, ortezy, do tego gorset. Uczyli mnie wspinać się na drzewa, przechodzić przez płoty, graliśmy w podchody. Byliśmy trochę jak żołnierze, obwieszeni ciężkim sprzętem. I nie traciłam nadziei, że – pomimo niepełnosprawności – coś w życiu zrobię, „kimś” będę”.

Walka z chorobą nauczyła ją wytrwałości i ukształtowała moralnie. Zdaje sobie sprawę, że jej losy potoczyłyby się inaczej, gdyby była sprawna. I wcale nie tęskni za pełnią zdrowia!

Janina Ochojska w najnowszej VIVIE!

Janina Ochojska: Kiedyś, gdy byłam pierwszy raz w Częstochowie, weszłam do tej najważniejszej kaplicy i zobaczyłam wiszące kule. Uciekłam.

Piotr Najsztub: Czemu?

Janina Ochojska: Bo bałam się, że mogę być uzdrowiona.

Piotr Najsztub: Ile miałaś wtedy lat?

Janina Ochojska: Byłam studentką.

Piotr Najsztub: Uzdrowienie odebrałoby Ci tożsamość?

Janina Ochojska: Tak to czułam. Kiedy ktoś mnie pyta, czy ja się czuję nieszczęśliwa z powodu swojej niepełnosprawności, to odpowiadam: „Nie”. Uważam, że ta niepełnosprawność mnie jakoś poprowadziła.

Piotr Najsztub: I stworzyła.

Janina Ochojska: Tak. Po pierwsze musiałam zawsze o coś walczyć. Choćby o to, żeby ludzie uwierzyli, że to że jestem niepełnosprawna nie znaczy, że niepełnowartościowa. Miałam też to szczęście, że spotkałam – najpierw jako dziecko, potem nastolatka – w specjalnych ośrodkach dla niepełnosprawnych wspaniałych, ideowych ludzi. Dużo od nas wymagali, ale mi to dało siłę. Nasz „dyro” Wierusz powtarzał nam: „Macie więcej, a nie mniej. Wam dano, a nie odebrano”. Że ta nasza niepełnosprawność jest darem.

 

Więcej o niezwykłym życiu Janiny Ochojskiej, kobiety, dla której nie istnieją przeszkody, w najnowszym wydaniu dwutygodnika VIVA!.

 

Katarzyna Warnke, Piotr Stramowski, Viva! marzec 2017
Fot. Adam Pluciński/MOVE

Polecamy też: W najnowszej VIVIE!: Po co był im ten ślub? Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski o tym, jak stworzyli wyjątkowy związek​

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.