Reklama

Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę 29 marca 2020 roku po długiej walce z chorobą. Informację podało Radio Kraków, powołując się na rodzinę wybitnego kompozytora. W listopadzie zeszłego roku artysta skończył 86 lat. W 2011 roku wraz z żoną Elżbietą gościł nas w swoim dworku w Lusławicach, w którym mieszkał z rodziną od 1974 roku.

Reklama

Dom Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach: wnętrza

To miejsce wyjątkowe. W każdym jego kącie obecny jest artystyczny duch. Posiadłość otacza ponad 20 hektarów ogrodu, który zaprojektował sam genialny twórca.

„Jestem kolekcjonerem i tak jak filatelista chciałby mieć wszystkie najciekawsze znaczki świata, ja chciałbym mieć wszystkie piękne drzewa”, zwierzył się w książce „Pendereccy. Saga rodzinna”.

I plany te udało się zrealizować z wielkim rozmachem. Dookoła posiadłości w Lusławicach posadzonych zostało wiele roślin, także rzadkich okazów: łącznie to koło 1700 gatunków, w tym przede wszystkim drzew i krzewów. Tworzenie kolekcji denrologicznej, czyli arboretum, zajęło Krzysztofowi Pendereckiemu 40 lat.

„Żeby upiększyć park, co roku sadzonych jest 30 tys. kolorowych kwiatów. Prawdopodobnie jest to największy prywatny ogród w naszej części Europy”, pisała Agnieszka Groza w artykule na łamach Onet.pl w 2013 roku.

Na tym jednak nie koniec. W 2013 państwo Pendereccy utworzyli w tym miejscu Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego dla najzdolniejszych młodych instrumentalistów i wokalistów.

„Naprzeciw naszego domu powstała nie tylko sala koncertowa, lecz także pokoje do ćwiczeń i dormitoria dla studentów. Powstało coś na kształt amerykańskiego kampusu. A sala koncertowa jest większa od sali Filharmonii Krakowskiej, jest też studio nagrań”, mówiła w rozmowie z Elżbietą Pawełek dla VIVY! w 2017 roku Elżbieta Penderecka.

Dom w Lusławicach: jadalnia, gabinet, pokój gościnny

Wnętrza posiadłości w Lusławicach robią wrażenie. Pełne są dzieł sztuki: obrazów i rzeźb. Dom został urządzony w stylu dworku szlacheckiego, z wielkim smakiem i wyczuciem. Zabytkowe meble, w tym komody i szafy, niezwykły piec kaflowy i wszechobecny artystyczny duch - tak najkrócej można scharakteryzować to wyjątkowe miejsce w pobliżu Krakowa.

Reklama

Jak wygląda rodzinna posiadłość państwa Pendereckich? Możesz zobaczyć poniżej.

Reklama
Reklama
Reklama