Anna Starmach zdradziła nam swoje przepisy na różany mazurek i jajka faszerowane rzeżuchą!
Opowiedziała też o Wielkanocy w rodzinnym domu
Kulinarna mistrzyni, jurorka programu „MasterChef Junior”, kocha dalekie podróże, ale nie wyobraża sobie świąt poza Krakowem. Tam, razem z najbliższymi, gotuje według najstarszych rodzinnych receptur. W jednym z wywiadów Anna Starmach opowiedziała nam, że w jej domu w czasie Wielkanocy na stole rządzi tradycja.
Święta Wielkanocne Anny Starmach
Anna Starmach zawsze spędza święta w rodzinnym domu. „Zawsze! I nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej. Tak samo jak Boże Narodzenie. Święta pod palmą to zdecydowanie nie moje klimaty. Nie mówię nawet o tej całej atmosferze, o baziach, pisankach, tulipanach, ale przede wszystkim o tym, co się dzieje na stole. Święta Wielkanocne w Egipcie? Bez żurku?”.
„Lubimy celebrować wyjątkowe chwile i Wielkanoc do takich należy. Moja rodzina ma charakter włoski, zawsze nas wszędzie pełno, dużo mówimy, dużo krzyczymy. Wszyscy kochamy gotować i jest zawsze bardzo, bardzo dużo jedzenia. Mama zajmuje się przygotowaniem żurku i jaj na różne sposoby, ciocia pieczeniem szynek i robieniem pasztetów, tata robi swój słynny sernik. To ciasto piecze tylko dwa razy w roku – na jedne święta i na drugie. Zresztą za każdym razem według innej receptury, bo robi go „na oko”. Ale sernik zawsze wychodzi i zawsze jest dobry”.
„Ja zajmuję się ciastami drożdżowymi i mazurkami, które ubóstwiam. Dla mnie kwintesencją mazurka jest ta cudowna słodycz. Powinien być tak słodki, żeby dało się zjeść tylko jeden kawałek! Moja mama zawsze dba o to, żeby wszędzie było mnóstwo kwiatów. I co roku, mimo że nie mam już kilku lat, tylko dwadzieścia kilka malujemy pisanki. To obowiązek! Dlatego mamy w domu sporą kolekcję”.
A bez czego Anna Starmach nie wyobraża sobie Świąt Wielkanocnych? „Bez jajek oczywiście. Ja nie jestem ich miłośniczką na co dzień, natomiast w czasie Wielkanocy pochłaniam ich taką ilość, że chyba nadrabiam cały rok. Jajka podajemy na wiele sposobów, faszerowane, z chrzanem. Pięknie wyglądają na stole świąteczne ciasta. Każdemu jest szkoda ukroić pierwszy kawałek, ale jak już ktoś ukroi, to baba szybko znika. Na obiad mamy na zmianę kaczkę, gęś, czasem zdarza się indyk. Mamy wielu przyjaciół, którzy mają agroturystyczne farmy i od nich kupujemy drób”
Zobacz piękną sesję wielkanocną z Anną Starmach i skorzystaj z jej sprawdzonych przepisów!
1 z 9
„Wszyscy idziemy święcić koszyczki w sobotę, a koszyk przygotowany jest zawsze na bogato, żeby się nie okazało, że ktoś ma więcej (śmiech). No a w lany poniedziałek jest mokro absolutnie w całym domu!”
2 z 9
„Mam taką teorię, że kuchnia scala ludzi. Moja rodzina, która jest najcudowniejszą rodziną na świecie, po prostu lubi tam spędzać czas. Jednym gotowanie wychodzi lepiej, innym gorzej, ale każdy chce sprawić przyjemność drugiej osobie”.
3 z 9
„Święta pod palmą to zdecydowanie nie moje klimaty. Nie mówię nawet o tej całej atmosferze, o baziach, pisankach, tulipanach, ale przede wszystkim o tym, co się dzieje na stole. Święta Wielkanocne w Egipcie? Bez żurku?”.
4 z 9
„Kocham Polskę, bardzo dobrze się tu czuję i uważam, że to jest moje miejsce na ziemi. Uważam, że można eksperymentować przez 363 dni w roku, ale Wigilię i Wielkanoc zostawmy tak, jak było zawsze”.
5 z 9
Mazurek różany
SKŁADNIKI:Spód ciasta: 250 g mąki, 120 g masła, 1 jajko, szczypta soli, 60 g cukru pudru
Krem: 70 g konfitury malinowej, 1 łyżeczka soku z cytryny, 120 g konfitury z płatków róży, 120 g białej czekolady, 120 g mascarpone, prażone płatki migdałów do dekoracji
PRZYGOTOWANIE: Składniki ciasta wymieszaj, ciasto zlep w „kulkę”, schładzaj w lodówce przez 40 minut. Następnie cienko rozwałkuj, przełóż do formy (okrągłej lub prostokątnej) wysmarowanej masłem i obsypanej mąką. Ciasto przykryj papierem do pieczenia, wyłóż warstwę grochu lub ryżu i piecz z obciążeniem w temperaturze 170°C przez 15 minut (dzięki temu nie opadną boki), następnie ściągnij papier i piecz jeszcze około 20–25 minut, aż ciasto osiągnie złoty kolor. Spód mazurka ostudź.
Konfiturę malinową wymieszaj z sokiem z cytryny. Białą czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej, wymieszaj z konfiturą różaną, a następnie z mascarpone. Na spód wyłóż konfiturę malinową, potem różaną masę, całość posyp płatkami migdałowymi.
6 z 9
Pasztet z łososia
SKŁADNIKI: 600 g upieczonego filetu z łososia, 2 surowe jajka, 1 jajko ugotowane na twardo, 1 kromka chleba razowego namoczonego w mleku, 1 łyżka posiekanego koperku, szczypta gałki muszkatołowej, 1 łyżeczka soku z cytryny, sól, pieprz, 1 cebula, 1 ząbek czosnku, 2 łyżki oliwy
PRZYGOTOWANIE: Cebulę i czosnek posiekaj, przysmaż na oliwie. Wymieszaj w misce z łososiem, dodaj ugotowane jajko, rozdrobniony chleb, przyprawy, wymieszaj, całość przepuść przez maszynkę do mięsa (ewentualnie możesz też użyć blendera). Do rozdrobnionej masy dodaj żółtka oraz ubite białka. Całość przełóż do dwóch małych, wąskich foremek, piecz około 40–50 minut w kąpieli wodnej i w temperaturze 170°C. Podawaj po schłodzeniu z odrobiną różowego pieprzu.
7 z 9
Minibabki z lukrem cytrynowym
SKŁADNIKI: 4 jajka, 200 g mąki, 200 g cukru, 200 g roztopionego masła, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 2 łyżki skórki pomarańczowej, garść migdałów
Lukier: 60 g cukru pudru, 2 łyżeczki soku z cytryny
PRZYGOTOWANIE: Jajka utrzyj z cukrem, stopniowo dodawaj mąkę, masło, proszek do pieczenia. Masę przelej do małych sylikonowych foremek w kształcie minibabek wielkanocnych (jeśli takich nie masz, użyj foremek na muffinki). Piecz około 20–25 minut w temperaturze 180°C. Gdy będą jeszcze letnie, polej lukrem (czyli cukrem utartym z sokiem z cytryny).
8 z 9
Pascha z bakaliami
SKŁADNIKI: 1 kg trzykrotnie zmielonego białego sera, 7 żółtek, szklanka śmietanki kremówki 36%, 2 laski wanilii, 200 g cukru pudru, 200 g masła, ½ szklanki rodzynek moczonych w rumie, ½ szklanki skórki pomarańczowej, ½ szklanki siekanych orzechów włoskich
PRZYGOTOWANIE: W misie miksera wymieszaj ser z ¼ cukru i masłem. Pozostały cukier dodaj do żółtek, ubijaj, wlewając powoli śmietankę. Masę podgrzewaj na małym ogniu, aż lekko zgęstnieje. Dodaj do sera, wymieszaj dokładnie. Wrzuć bakalie, przełóż do durszlaka wyłożonego ściereczką (najlepiej tetrową pieluchą), podłóż głęboki talerz, aby płyn miał gdzie ściekać. Masę od góry też przykryj ściereczką, obciąż talerzykiem, a następnie czymś ciężkim (np. kamieniem albo moździerzem). Schładzaj przez noc w lodówce. Tuż przed podaniem rozwiń paschę ze ściereczki, obróć i przełóż na talerz.
9 z 9
Najlepsze jajka faszerowane z rzeżuchą
SKŁADNIKI: 6 jajek, 1 miękkie awokado, 2 łyżki gęstego jogurtu, 1 łyżka posiekanej pietruszki, 2 garście rzeżuchy, 1 łyżeczka soku z cytryny, sól, pieprz
PRZYGOTOWANIE: Jajka ugotuj na twardo, obierz ze skorupek, przekrój na połówki. Żółtka umieść w wysokim naczyniu, dodaj obrane awokado, pietruszkę, garść rzeżuchy, sok z cytryny, sól, pieprz oraz jogurt, całość zmiksuj, aby uzyskać zielony mus. Mus nakładaj do wydrążonych jajek (najlepiej użyć do tego rękawa cukierniczego), podawaj z rzeżuchą.