Reklama

Choć Walt Disney jest ikoną światowej animacji, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w tworzeniu jednej z jego najambitniejszych produkcji uczestniczył Polak. Leopold Stokowski, światowej sławy dyrygent o polsko-irlandzkich korzeniach, odegrał kluczową rolę w powstaniu filmu "Fantazja" z 1940 roku, za co został uhonorowany prestiżową statuetką Oscara.

Reklama

Eksperyment Disneya i rola Stokowskiego

"Fantazja" to jedno z najbardziej niezwykłych dzieł w historii kina. Była to eksperymentalna animacja, łącząca klasyczną muzykę symfoniczną z nowatorskimi technikami filmowymi. Film składa się z siedmiu odrębnych segmentów, każdy z nich ilustrowany animacją dopasowaną do utworów takich kompozytorów jak Jan Sebastian Bach, Piotr Czajkowski czy Igor Strawiński. To właśnie Leopold Stokowski, jako dyrygent Filadelfijskiej Orkiestry Symfonicznej, odpowiadał za aranżację i wykonanie ścieżki dźwiękowej, czyniąc "Fantazję" pierwszym pełnometrażowym filmem z dźwiękiem stereofonicznym.

Zobacz też: Architekt widmo? Widzowie „The Brutalist” odkrywają zaskakującą prawdę

(Original Caption) Walt Disney, (left), Deems Taylor, (center), noted music authority, and Leopold Stokowski, (right), conductor of the Philadelphia Symphony Orchestra, are pictured here discussing their work on Disney's latest extravaganza, Fantasia, a 2 1/2 hour symphony concert with animated accompaniment. It was recorded by an entirely new process making use of eight sound tracks. Microphones were scattered all through the instrumental section of the orchestra. Reproduction of the music will come from 60 loud speakers placed at various points of a theater instead of from one speaker behind the screen. Musical selections are interspersed by brief announcements from Taylor.
Od lewej: Walt Disney, Deems Taylor i Leopold Stokowski omawiają pracę nad "Fantazją". Fot. Bettmann / Contributor

Oscar dla Polaka za wkład w rozwój dźwięku

Podczas ceremonii wręczenia Oscarów w 1942 roku Akademia Filmowa postanowiła uhonorować "Fantazję" nagrodą specjalną za wybitny wkład w rozwój technologii dźwięku w filmie. Statuetkę odebrali zarówno Walt Disney, jak i Leopold Stokowski, co uczyniło go pierwszym Polakiem w historii, który zdobył Oscara. Było to uznanie nie tylko dla jego niezwykłego talentu muzycznego, ale także dla innowacyjnego podejścia do synchronizacji muzyki z obrazem.

Czytaj również: W jednej chwili sięgała po Oscara, w drugiej została na lodzie. Pierwsza transpłciowa aktorka w historii wywołała ogromny skandal

2AW5JCY 1932 ca, USA : The celebrated british music conductor LEOPOLD STOKOWSKI ( 1882 - 1977 ). Stokowski conducted the music for and appeared in several Ho. Image shot 1932. Exact date unknown.
LEOPOLD STOKOWSKI 1932 r. Fot. Alamy Limited

Kim był Leopold Stokowski? Pochodzenie, rodzice, kariera

Leopold Stokowski urodził się w Londynie w 1882 roku w rodzinie polsko-irlandzkiej. Jego ojciec, Bolesław Stokowski, był Polakiem, a matka, Annie-Marion Moore, pochodziła z Irlandii. Muzyczną edukację odebrał w Royal College of Music w Londynie, a następnie rozwijał karierę w Stanach Zjednoczonych, gdzie szybko stał się jednym z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia. Słynął z unikalnego stylu prowadzenia orkiestry oraz popularyzacji muzyki klasycznej wśród szerokiej publiczności.

Współpraca z Disneyem była jednym z jego najbardziej znanych osiągnięć, ale Stokowski nie poprzestał na "Fantazji". W późniejszych latach założył kilka orkiestr i został głównym dyrygentem Filharmonii Nowojorskiej. Był także orędownikiem polskiej muzyki w Stanach Zjednoczonych – przyczynił się do promocji twórczości takich kompozytorów jak Witold Lutosławski, Bolesław Szabelski i Andrzej Panufnik.

Zobacz także: Film „Nasienie świętej figi” Mohammada Rasoulofa uznano za arcydzieło. Czy Oscar uratuje reżysera?

Stokowski, 1918. Shows British conductor Leopold Anthony Stokowski (1882-1977).
Leopold Stokowski, 1918 r.
Leopold Stokowski. Fot. Alamy Limited

Dziedzictwo „Fantazji” i Stokowskiego

Mimo że od premiery "Fantazji" minęły dziesięciolecia, film wciąż zachwyca kolejne pokolenia widzów i jest uznawany za jedno z największych osiągnięć w historii animacji. W 1990 roku trafił na listę National Film Registry jako dzieło o szczególnym znaczeniu kulturowym.

Dzięki talentowi i wizjonerskiemu podejściu Stokowskiego muzyka klasyczna zyskała nowy wymiar, a "Fantazja" na zawsze zapisała się w historii jako film, który wyprzedził swoją epokę.

Reklama

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl, kultura.onet.pl, Wikipedia, Filmweb, Rotten Tomatoes

Reklama
Reklama
Reklama