Ruszył „BNP Paribas Warsaw SerialCon” - pierwszy w Polsce międzynarodowy festiwal seriali
Blisko 50 tytułów serialowych w pięciu sekcjach, w tym walczące o nagrody w ośmiu konkursowych kategoriach, przedpremierowe pokazy a także otwarte dla publiczności spotkania z twórcami i Nagroda Specjalna „Cutting Edge Award” dla aktora Jareda Harrisa, gwiazdora m.in. „The Crown” – to atrakcje „BNP Paribas Warsaw SerialCon”, pierwszego w Polsce międzynarodowego festiwalu seriali.
W konkursie, którego jury przewodniczy David Caffrey, reżyser m.in. serialu „Peaky Blinders”, ocenione zostaną polskie produkcje serialowe wyprodukowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Nagrody przyznane zostaną zaś w siedmiu kategoriach: „Serial Roku 2024”, „Najlepsza reżyseria”, „Najlepsza rola męska”, „Najlepsza rola żeńska”, „Najlepszy scenariusz”, „Najlepsze zdjęcia” oraz „Najlepsza reżyseria obsady”. Przewidziano również „Nagrodę Publiczności”.
Są wśród nich m.in. „1670”, „Absolutni debiutanci”, „Infamia”, „Gra z cieniem”, „Krucjata 2: Znak bliźniąt”, „Odwilż”, sezon drugi, „Prosta sprawa”, „The Office PL”, sezon trzeci, „Szadź”, sezon czwarty, „Warszawianka”.
Nagrodę Specjalną „Cutting Edge Award” odbierze aktora Jared Harris, gwiazdor m.in. seriali „The Crown”, „Czernobyl”, „Mad Men”, „Sherlock Holmes” oraz filmów fabularnych „Brooklyn Boogie”, „Dym”, „Lincoln”.
Szymon Miszczak, dyrektor festiwalu, powiedział podczas konferencji prasowej zapowiadającej w środę 4 grudnia br. pierwszą edycję imprezy, że festiwal powstał jako „odpowiedź na dynamiczny rozwój rynku serialowego i potrzeby trzech kluczowych grup odbiorców”.
„To festiwal dla widzów, którzy chcą być na bieżąco z premierami nowych seriali, odkrywać to, co już znają i spotykać ulubionych twórców. To festiwal także dla twórców i przedstawicieli branży, poprzez panele i warsztaty umożliwi im rozwój zawodowy. Trzecia grupa to serwisy streamingowe – będą mogły zaprezentować ekskluzywne treści i budować relacje z twórcami i widzami” – powiedział dyrektor festiwalu.
„Seriale to obecnie najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałąź popkultury” – podkreśliła Kaja Szafrańska, dyrektorka programowa festiwalu.
Kamil Dąbrowa, zastępca dyrektora biura marketingu miasta stołecznego Warszawy powiedział, że ma nadzieję, iż ten festiwal wpisze się na stałe w mapę kulturalną Warszawy.
„Warszawa stała się swoistym hubem serialowym – w 2023 roku do miasta wpłynęło 574 wniosków o wydanie zgody na kręcenie filmów w przestrzeni miasta. Przełożyło się to na 995 dni zdjęciowych, wiele z nich poświęcono na kręcenie seriali. Mogę więc śmiało powiedzieć, że Warszawa jest miastem seriali” – podkreślił Dąbrowa.
Jedna z sekcji tematycznych odbędzie się więc pod hasłem „Warszawskie noce”. Będą w niej prezentowane: m.in. pierwszy polski serial „Barbara i Jan”, a także Król", „Ślepnąc od świateł”, „Artyści” oraz „07 zgłoś się”.
„Polonica” to sekcja przeznaczona dla polskich produkcji, które zajmują pierwsze miejsca na listach serwisów streamingowych, ale także te, które zmieniły patrzenie na produkcję seriali w Polsce: m.in. „Warszawianka”, „The Office.PL”, „Prosta sprawa”, „Pitbull”, „Idź przodem bracie”.
W sekcji „Poza schematem” widzowie zobaczą produkcje, które poruszają trudne tematy i wymykają się konwencjom: m.in. „Królestwo: Exodus”, „The Following Events Are Based on a Pack of Lies”, „Matki pingwinów”.
Sekcja „Multiwersum” zaprezentuje produkcje z pogranicza różnych gałęzi kultury popularnej, takie jak: „The Last of Us”, „Pingwin”, „Franczyza”, „Paryż w ogniu”, „Halo”.
Sekcja „Retro” jest zaś poświęcona historycznym produkcjom: „1923”, „Poker Face”, „Siedem życzeń”, „Alternatywy 4”, „Czarnobyl”.
Podczas projekcji zostanie zaprezentowanych od dwóch do czterech odcinków poszczególnych seriali.
Małgorzata Wasiuk, dyrektorka departamentu strategii marki i aktywizacji Banku BNP Paribas przypomniała podczas konferencji, że reprezentowany przez nią bank wpiera kinematografię od ponad stu lat.
„Nie ma obecnie branży filmowej bez seriali, więc naturalne było dla nas to, że będziemy partnerem tego wydarzenia. Podczas gali wręczymy między innymi nagrodę >>Tomorrow’s Icon<< , którą uhonorujemy twórcę lub twórczynię, którzy wnoszą serial na wyższy poziom, proponując coś nietuzinkowego” – powiedziała Małgorzata Wasiuk.
Członkini jury aktorka Gaïa Weiss (m.in. „Wikingowie”, „Maria Antonina) powiedziała, że jako wielka fanka kina cieszy się z zasiadania w jury tego festiwalu.
„Platformy streamingowe kompletnie zmieniły sposób, oglądania seriali i oczekiwania widzów co do nich. Jako aktorce seriale pozwalają mi na głębokie wejście w rolę i budowę postaci” – powiedziała Weiss.
Festiwal potrwa od 4 do 8 grudnia br., seanse i spotkania z twórcami odbywać się będą w „Kinotece” w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Bilety i karnet
Organizatorem Festiwalu BNP Paribas Warsaw SerialCon jest Fundacja OFF CAMERA, która organizuje również festiwal Mastercard OFF CAMERA, zaś partnerem Miasto Stołeczne Warszawa. Partnerem tytularnym festiwalu jest Bank BNP Paribas.