Nie żyje senator John McCain. Ameryka pogrążyła się w żałobie
Rok temu wykryto u niego raka mózgu
W wieku 81 lat odszedł senator John McCain, o którym Hillary Clinton powiedziała „żył życiem w służbie dla swojego kraju”. Kondolencje najbliższym polityka złożył m.in. prezydent Donald Trump, prezydent Barack Obama i sekretarz stanu USA Madeleine Albright.
Nie żyje John McCain. Przyczyny śmierci senatora USA
W lipcu zeszłego roku usłyszał dramatyczną diagnozę: rak mózgu, glejak wielopostaciowy. Chorobę odkryto przypadkiem. Senator miał skrzep krwi nad lewym okiem. Analiza usuniętej tkanki wykazała, że przyczyną skrzepu jest nowotwór.
Przeszedł chemioterapię i naświetlania, jednak jego stan stopniowo pogarszał się. Dwa dni temu, w piątek, rodzina Johna McCaina poinformowała, że „z typową dla siebie siłą woli zdecydował się przerwać terapię”. Zmarł w otoczeniu najbliższych w swoim domu w Arizonie, cztery dni przez 82. urodzinami.
Politycy żegnają Johna McCaina
Jego śmierć to wielki cios dla amerykańskiej polityki. Najważniejsze osoby w USA złożyły kondolencje rodzinie i bliskim Johna McCaina.
„Wyrazy najgłębszego współczucia i szacunku trafiają do rodziny senatora Johna McCaina. Nasze serca i modlitwy są z wami!”, napisał na Twitterze Donald Trump, którego nieżyjący polityk był surowym krytykiem, mimo że reprezentowali tę samą partię.
Swój żal wyraził również Barack Obama, z którym John McCain przegrał walkę o fotel prezydenta w 2008 roku.
„John i ja pochodziliśmy z różnych pokoleń, mieliśmy zupełnie inne pochodzenie i konkurowaliśmy na najwyższym szczeblu politycznym. Mimo dzielących nas różnic byliśmy jednak wierni czemuś wyższemu - ideałom, o które walczyły całe pokolenia Amerykanów i imigrantów”, podkreślił były prezydent.
Żal po odejściu senatora wyraziła również Hillary Clinton, kandydatka na prezydenta USA w ramienia demokratów w wyborach w 2016 roku.
„Od swojego bohaterstwa w marynarce wojennej do 35 lat w Kongresie. Był twardym politykiem, zaufanym kolegą, po prostu nigdy nie będzie drugiego takiego jak on. Moje myśli i modlitwy są z Cindy i całą rodziną”, zapewniła.
Kim był John McCain?
Był bohaterem wojny w Wietnamie, w trakcie której w 1967 roku został zestrzelony nad Hanoi i przez 6 lat (do roku 1973 r.) przebywał w niewoli. Doznał tam niewyobrażalnie bolesnych tortur, nie ugiął się jednak i nie wyjawił żadnych poufnych informacji, jedynie swoje dane oraz stopień wojskowy. Po powrocie do kraju nigdy nie udało mu się odzyskać pełnej sprawności.
W wielką politykę zaangażował się w latach 80. XX wieku. O fotel prezydenta USA ubiegał się dwukrotnie. W 2000 r. przegrał zaciętą walkę o nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej z George'em W. Bushem, zaś osiem lat później, w 2008 r. uzyskał tę nominację, jednak ostatecznie musiał ustąpić kandydatowi demokratów, Barackowi Obamie.
Sprawa Polski nie była mu obca
Wiele razy udowodnił, że sprawa Polski jest dla niego ważna. Był zwolennikiem zniesienia wiz dla mieszkańców kraju nad Wisłą, entuzjastą przyjęcia go do NATO oraz zwiększenia wojskowej pomocy dla krajów nadbałtyckich oraz Polski, jak również budowy tarczy antyrakietowej w Europie