Zasłynęła rolą Hanki w serialu „Chłopi”. Krystyna Królówna po dekadzie małżeństwa zakochała się w młodszym mężczyźnie
Jak potoczyły się jej losy?
Wybitna aktorka. Pasjonatka, która na deskach teatralnych nie miała sobie równych. Krystyna Królówna talentem zachwycała również w produkcjach filmowych i radiowych. W polskiej kinematografii zapisała się zwłaszcza jako Hanka Borynowa w ekranizacji „Chłopów” Reymonta. To właśnie na planie tej produkcji poznała swojego męża, z którym spędziła 10 lat szczęśliwego życia. Po tym czasie w życiu aktorki pojawiła się nowa miłość... Jak potoczyły się jej losy?
Kim była Krystyna Królówna?
Krystyna Królówna przyszła na świat 12 listopada 1939 r. w Sosnowcu. W roku, w którym wojna dobiegła końca, przeprowadziła się z rodzicami do Bytomia. Tam uczęszczała do żeńskiej szkoły przy ul. Piekarskiej. Dorastała w rodzinie, w której dobrze się wiodło. Jej ojciec był lektorem niemieckiego i łaciny w Akademii Medycznej. Już jako mała dziewczynka Krystyna wykazywała się talentem muzycznym — uczyła się gry na fortepianie. Zapałała także pasją do aktorstwa. Bardziej niż o zostaniu sławnym muzykiem, zamarzyła o występach na deskach teatralnych.
Gdy przyszło jej wybierać zawodową ścieżkę, swoje kroki pokierowała do Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Ukończyła ją w 1962 roku, a już rok później zadebiutowała na scenie. W kolejnych latach widzowie mogli oglądać Krystynę Królównę w teatrze bielskim, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Narodowym w Warszawie.
Czytaj też: Irena Lepper wszystko mu wybaczała i zawsze czekała na jego powrót. Andrzej Lepper nie był jej wierny
Krystyna Królówna, Warszawa, lata 70.
Teatr był jej niezaprzeczalną pasją, ale aktorka pojawiała się także w filmach. To właśnie dzięki roli Hanki Borynowej, żony Antka Boryny, w produkcji reżyserowanej przez Jana Rybkowskiego, Krystyna Królówna zdobyła największą popularność. Za nią została wyróżniona nagrodą Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji. Aktorka pojawiła się również w takich produkcjach, jak: "Warszawskie gołębie", "Rzeczpospolitej dni pierwsze", "Zapalniczka" i "Pastorale Heroica".
Krystyna Królówna, Warszawa, 1983, spektakl "Szewcy"
Krystyna Królówna: dubbing i polityka
Jej filmografia kończy się w 1988 roku na roli Jadwigi Broniewskiej w filmie "Generał Berling". Krystyna Królówna bardzo dużo pracowała głosem, zasłynęła jako aktorka dubbingowa. Już w latach 60. zadebiutowała w serialu animowanym "Flinstonowie". Najmłodsi widzowie na pewno pamiętają ją przez postać Pani Bulwy w bajce Toy Story 2. Aktorka zajmowała się również dubbingiem w "Tarzanie 2: Początek legendy", "Rodzinie Addamsów: Zjazd rodzinny", "Herkulesie", a także w "Balladzie o Januszku".
Pod koniec lat 80. Krystyna Królówna skupiła się na polityce na szczeblu samorządowym. Została członkiem Rady Narodowej Warszawy, a w latach 1998-2002 była radną gminy Wilanów.
Zobacz także: Edyta Bartosiewicz i jej przyszły mąż Leszek Kamiński na pierwszą randkę umówili się na cmentarzu
Warszawa 04.1988. Teatr Narodowy w Warszawie. Spektakl pt. Noc Iguany. Na zdjęciu: od lewej Krystyna Królówna i Wanda Koczeska
Krystyna Królówna: małżeństwo z Augustem Kowalczykiem
O życiu prywatnym Krystyny Królówny wiadomo już o wiele mniej, niż o jej osiągnięciach zawodowych. Znane było jej małżeństwo z aktorem Augustem Kowalczykiem. Aktorzy byli małżeństwem przez 10 lat, a poznali się na planie "Chłopów", produkcji, która przyniosła aktorce największą popularność.
Ich relacja zaczęła się od czystej fascynacji. Była platoniczna. "Najpierw mnie interesowała tylko jako aktorka. To było takie stopniowe wchodzenie w związek. Uznanie dla jej aktorstwa, potem fascynacja aktorstwem, potem to już był chyba flirt, aż w pewnym momencie ona mi powiedziała, że chyba zanosi się na coś poważnego...", opowiadał August Kowalczyk w wywiadzie dla dziennikpolski24.pl.
Aktor wyznał, że tuż po tym czułym wyznaniu Krystyny Królówny dostał... zawału. "Nie miałem świadomości, że jestem chory. Coś się zaczęło dziać niedobrego, zadzwoniłem z domu do teatru, przysłali samochód, zawieźli do szpitala i okazało się, że to zawał. Był 1974 rok", opowiadał.
Aktorzy przeżyli w związku małżeńskim 10 lat, które August Kowalczyk podsumował jako wspaniały czas. Po tym czasie w życiu Krystyny Królówny pojawił się ktoś inny. Aktorka zakochała się w o 13 lat młodszym od siebie mężczyźnie. "Zapytałem ją tylko w spokojnej rozmowie, czy to jest romans, czy miłość. Powiedziała, że miłość. Odeszła", wyznał mąż aktorki w wywiadzie dla dziennikpolski24.pl.
Małżeństwo z Krystyną Królówną było trzecim małżeństwem Augusta Kowalczyka, aktor po odejściu żony odsunął się od ludzi i leczył złamane serce. Sądził, że nic już go w życiu dobrego nie spotka. "Miałem 63 lata, byłem na emeryturze, przekonany, że wszystko ciekawe mam już za sobą", opowiadał. Los ponownie uśmiechnął się do pana Augusta — w jego życiu pojawiła się Eugenia Gromysz, którą wkrótce poślubił.
August Kowalczyk 1961 r. Kadr z filmu "Milczące ślady"
Śmierć Krystyny Królówny
Krystyna Królówna zmarła 6 lipca 2022 roku w wieku 82 lat. Smutną wiadomość o śmierci aktorki przekazał m.in. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
„Odeszła znakomita aktorka teatralna, radiowa i telewizyjna Krystyna Królówna. Początkowo występowała w teatrze bielskim, następnie przez wiele lat w Teatrach Polskim i Narodowym w Warszawie. Popularność zdobyła rolą Hanki w serialu »Chłopi«. W latach 1964-1969 należała do zespołu Teatru im. J. Słowackiego, zagrała na naszej scenie kilka znakomitych ról: m.in. Polly w »Operze za trzy grosze« B. Brechta w reżyserii Lidii Zamkow" – czytamy na Facebooku krakowskiego teatru.
Przedstawienie "Chłopcy, dramat z życia sfer starszych" 1994r N/z: Janusz Zakrzeński i Krystyna Królówna
Źródła: Paula Rodak YT, dziennikpolski24.pl