Reklama

Koncerty, przedstawienia, pokazy. Zarówno wielkie, jak i kameralne spotkania z żydowską kulturą, sztuką, tradycją w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów. Dziewiętnasta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się od 27 sierpnia do 4 września w wielu miejscach stolicy.

Reklama

Warszawa Singera 2022: program

Choć Warszawa Singera to festiwal poświęcony kulturze, jego organizatorzy w tym roku postanowili zaprosić artystów z Ukrainy. „Warszawę Singera tworzymy razem! Nasza wspaniała publiczność, wspaniali artyści i instytucje, z którymi współpracujemy. I choć dla wielu osób początek 2022 roku był naznaczony smutnymi czy nawet tragicznymi wydarzeniami, gorąco wierzymy, że nasz festiwal będzie choć niewielkim momentem wytchnienia i wzruszeń, a może i chwil radości”, mówi Gołda Tencer, twórczyni festiwalu.

W tym roku zgodnie z tradycją festiwalu dominować będą muzyka i teatr – będą więc i duże koncerty plenerowe, koncerty kameralne i recitale oraz koncerty z cyklu Singer Jazz Festiwal. Nie zabraknie też premier teatralnych i pokazów znanych już sztuk, monodramów czy czytań performatywnych. Wśród stałych punktów programu znajdą się spotkania wokół literatury, muzyki i historii, pokazy filmów, a także wykłady, warsztaty, wystawy oraz spacery miejskie.

Po raz pierwszy na festiwalu zagości wspaniała izraelska wokalistka Yasmin Levy, która uważana jest za jedną z najciekawszych artystek world music. W tym roku na plac Defilad powróci Noc Klezmerów, którą artystycznie poprowadzi KOMMUNA LUX – Klezmer & Odessa Gangsta Folk z Ukrainy i, jak uprzedzają organizatorzy, będzie i głośno, i kolorowo. W tradycyjnym inauguracyjnym koncercie kantoralnym w synagodze im. Małżonków Nożyków wystąpią wybitni kantorzy młodego pokolenia z Izraela: Nachman Turgeman i Netanel Olivisky. Wyjątkowymi gośćmi zaproszonymi przez Teatr Żydowski będą Frank London, słynny amerykański kompozytor i trębacz, laureat nagrody Grammy, oraz Eleanor Reissa, amerykańska aktorka i piosenkarka wykonująca repertuar pieśni jidyszowych i żydowskich.

Yasmin Levi/archiwum prywatne

Yasmin Levy, wielka gwiazda tegorocznej edycji widowiska

Artyści zaprezentują program sięgający do tradycyjnych pieśni jidysz, do którego zaproszeni zostaną polscy, ukraińscy i europejscy muzycy klezmerscy na plenerowej scenie na placu Grzybowskim. Do programu festiwalu powracają także Salon Literacki, cykl Klub Miłośników Kultury Żydowskiej oraz Mistrzowie Czytają, dzięki któremu mamy szansę posłuchać najlepszej prozy żydowskiej w wybitnych interpretacjach znanych aktorów. Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w wielu miejscach, z którymi wiąże się życie i twórczość Isaaca Bashevisa Singera.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera organizowany przez Fundację Shalom odbywa się w Warszawie od 2004 roku. Jego inicjatorką i twórcą jest Gołda Tencer, założycielka i wieloletnia dyrektor fundacji, aktorka, scenarzystka, reżyser oraz dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Jak powiedziała w wywiadzie dla VIVY!: „Ludzie żyją tak długo, jak długo są w naszej pamięci…”.

W dotychczasowych edycjach festiwalu wystąpili uznani twórcy, między innymi: Kayah, Nigel Kennedy & Kroke, David Krakauer, Justyna Steczkowska, Zakopower, Urszula Dudziak, Krzysztof Penderecki, Michał Urbaniak, Giora Feidman, Klezmatics, Frank London oraz kantorzy: Joseph Malovany i Benzion Miller.

Reklama

Opracowanie: Małgorzata Lewandowska

Materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama