Oto 7 filmów i seriali o feminizmie i walce o prawa kobiet, które warto obejrzeć!
Inspirujące i mądre…
- Redakcja VIVA!
W czwartek, 22 października 2020 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prawo do aborcji z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodne z konstytucją. W praktyce ta decyzja oznacza niemal całkowity zakaz aborcji w Polsce. Wyrok TK wywołał w Polsce falę strajków. Kobiety wyszły na ulice, chcąc walczyć o swoje prawa, a temat feminizmu, równości płci i praw kobiet powrócił w społeczeństwie ze zdwojoną siłą. To doskonały moment, żeby przypomnieć sobie lub poznać filmy i seriale, które opowiadają historię walki o prawa kobiet na świecie. Na jakie pozycje warto zwrócić uwagę? Oto 7 filmów i seriali, które Wam polecamy.
Filmy i seriale o feminizmie i walce o prawa kobiet: „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”
Michalina Wisłocka autorka słynnej i kultowej w Polsce książki „Sztuka kochania” to wyjątkowa postać. Film opowiada jej historię. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Opowieść o powstaniu „Sztuki kochania” Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL.
Filmy i seriale o feminizmie i walce o prawa kobiet: „Made in Dagenham”
Historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. W 1968 roku, 850 pracownic fabryki Forda w Dagenham, zastrajkowało przeciwko dyskryminacji ze względu na płeć i niższym wypłatom. Strajk miał duże znaczenie w walce o prawa i równouprawnienie kobiet w Wielkiej Brytanii.
Filmy i seriale o feminizmie i walce o prawa kobiet: „Niezłomne”
Historia pokazana w filmie oparta jest na faktach. Akcja dzieje się na przełomie XIX i XX wieku. „Niezłomne”o opowieść o Alice Paul, znanej bojowniczce o prawa kobiet. W 1913 roku wraz z Lucy Burns powołuje komitet ds. obrony praw kobiet. Organizacja przewodzi strajkom głodowym, demonstracjom przed Białym Domem i innym akcjom, które mają zwrócić uwagę opinii publicznej i spowodować m.in. uzyskanie przez płeć żeńską prawa do głosu w wyborach... Pomimo tego iż sufrażystki dopięły swego w 1920 roku (amerykański Kongres uchwalił wtedy 19 Poprawkę do Konstytucji) Paul nie spoczęła w swoich działaniach. Wielokrotnie za swoje działania była osadzana w aresztach. Stała się symbolem feminizmu i legendą jeszcze za życia. Zmarła w 1977 roku.
Filmy i seriale o feminizmie i walce o prawa kobiet: „Mrs. America”
Serial produkcji HBO pokazuje walkę dwóch kobiecych środowisk z dwóch stron społecznego porządku w USA. Z jednej strony jest ikona feminizmu drugiej fali - Gloria Steinem (Rose Byrne) i jej walka o wprowadzenie do konstytucji poprawki zwanej Equal Rights Amendment, która miała zagwarantować Amerykankom równe prawa. Z drugiej strony barykady stoi konserwatywna Phyllis Schlafly (Cate Blanchett), której celem było utrzymanie porządku świata, w którym to kobiety zostawały w domach, rodziły, wychowywały dzieci i żyły w cieniu mężczyzn.
Filmy i seriale o feminizmie i walce o prawa kobiet: „Sufrażystka”
Sufrażystki - wyzwolone, silne kobiety, które domagały się praw - wyborczych, moralnych, obywatelskich. Najpierw publicznie lekceważone i wyśmiewane, później uznane za zagrożenie dla świętości rodziny, honoru mężczyzn i porządku świata, a nawet praw boskich. Aresztowane, napiętnowane, więzione. To ich walka w końcu XIX i na początku XX wieku doprowadziła do przyznania im praw wyborczych. To ich walka zmieniła świat. W jednej z ról rewelacyjna Meryl Streep.
Filmy i seriale o feminizmie i walce o prawa kobiet: „She's beautiful, when she's angry”
Ten film dokumentalny z 2014 roku w reżyserii Mary Dore opowiada o tzw. drugiej fali feminizmu w latach 60. i 70. Reżyserka zawarła tu rozmowy z kobietami, które w tamtych czasach wychodziły na ulice. Bohaterki opowiadają, w jaki sposób walczyły, co powodowało ich wściekłość i z jakim odbiorem się spotykały.
Filmy i seriale o feminizmie i walce o prawa kobiet: „Gdyby ściany mogły mówić”
Film opowiada historię trzech kobiet, które żyją w 1952, 1974 i 1996 roku. Łączy ich ten sam dom i tragedia. Każda ma inną sytuację życiową, ale każda będzie musiała zmierzyć się z decyzją o aborcji i jej konsekwencjami. W filmie główne role zagrały Cher, Demi Moore i Sissy Spacek.