Reklama

Małgorzata Niemirska kojarzona jest przede wszystkim z rolą telegrafistki Lidki z serialu „Czterej pancerni i pies”. Chociaż zagrała dziesiątki wybitnych ról teatralnych i sporo filmowych widzowie kojarzą ją głównie z serialem sprzed lat. Znana jest też historia jej małżeństwa z wybitnym aktorem Markiem Walczewskim, bardzo szczęśliwego i trwającego aż do przedwczesnej śmierci aktora w 2009 roku. Ale Małgorzata Niemirska był w jeszcze jednym związku. Jak potoczyło się jej małżeństwo z aktorem i reżyserem Andrzejem Makowieckim?

Reklama

Małgorzata Niemirska i Andrzej Makowiecki: historia miłości

Andrzej Makowiecki urodził się w 1944 roku w Lublinie i był o trzy lata starszy od swojej przyszłej żony. Poznali się jeszcze w szkole teatralnej w Warszawie. Małgorzata Niemirska byłą już gwiazdą. Jako 16-latka została wybrana do roli Lidki w serialu „Czterej pancerni i pies”. Reżyser Konrad Nałęcki nie miał wątpliwości, że to ona jest idealną kandydatką do tej roli. Była wtedy uczennicą warszawskiego liceum im. Narcyzy Żmichowskiej, serialowa przygoda miała jej zająć wakacje, a trwała 7 lat. „Były momenty, że miałam dość. Moi rówieśnicy, gdy mieli wolne, jeździli na wakacje, a ja na poligon albo w okopy”, mówiła w jednej z rozmów. Rola Lidki przyniosła jednak Małgorzacie Niemirskiej ogromną popularność i pomogła zdecydować się na aktorskie studia.

Zobacz też: Maria Chwalibóg: przełomem w jej karierze był jeden z najbardziej pesymistycznych polskich filmów

Małgorzata Niemirska, sesja zdjęciowa z 1967 roku, fot. Jerzy Plonski/RSW/Forum

Andrzej Makowiecki aktor i buntownik

W szkole teatralnej poznała Andrzeja Makowieckiego, zakochali się w sobie, wzięli ślub. „Jestem kochliwa. Nie umiem żyć bez miłości. Czuję się wtedy, jakbym miała uciętą rękę albo nogę, niekompletna. Dlatego nigdy nie byłam sama. Kiedy kończyła się jedna miłość, zaraz przychodziła kolejna”, wspominała aktorka. W jej życiu zawsze najważniejsi byli mężczyźni i praca.

Andrzej Makowiecki to znany i lubiany aktor. Studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Studia ukończył w 1969 roku, rok wcześniej brał udział w studenckich manifestacjach po zdjęciu przez cenzurę "Dziadów" Adama Mickiewicza. Był współorganizatorem strajku studenckiego na PWST. W latach 1974-1978 wspierał KOR. Był zawsze bardzo zaangażowany w życie publiczne. Należał do Komitetu Wiezionych Za Przekonania, w stanie wojennym drukował niezależne pismo, kolportował ulotki. Współpracował z Duszpasterstwem Ludzi Pracy przy kościele św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu. W 1983 roku był reżyserem widowiska "Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja", które stanowiło oprawę do wizyty papieża Jana Pawła II. Był wielokrotnie prewencyjnie zatrzymywany, w jego sprawie interweniowali zagraniczni dziennikarze na jednej z konferencji prasowych Jerzego Urbana.

Był aktorem, reżyserem, pedagogiem, wykładał m.in. w USA. Związany był z warszawskim Teatrem Współczesnym, Teatrem Ziemi Mazowieckiej czy Teatrem Współczesnym we Wrocławiu. Widzowie na pewno zapamiętali go z "Polskich dróg", seriali "BrzydUla", "Plebania", jako Lucjana Nowakowskiego z „Barw szczęścia”.

Zobacz też: Barbara Sołtysik i Jan Englert: czemu pobrali się w tajemnicy i rozstali po 33 latach związku?

CAF/PAP - Polska,

Małgorzata Niemirska: nie przyjaźnię się z byłymi

Małżeństwo z Małgorzatą Niemirską przetrwało 10 lat, ale tylko formalnie. Dlaczego się rozstali? Żadne z nich nigdy tego nie komentowało. Podobno nie chodziło o zdradę. Być może żyli bardziej obok siebie niż ze sobą. Kiedy Małgorzata Niemirska spotkała w 1974 roku miłość swojego życia - Marka Walczewskiego, była jeszcze mężatką, ale jedynie na papierze, bo już nie mieszkała razem z Andrzejem Makowieckim. ”Nie kolekcjonuję facetów. Są kobiety, które zaprzyjaźniają się ze swoimi byłymi partnerami, całe życie mają z nimi kontakt. Ja nie. W trakcie trwania relacji tak wiele z siebie daję, że potem nie mam już tej osobie nic do zaoferowania. Nie myślę o takim człowieku ani dobrze, ani źle, jakby go nie było…”, odpowiedziała aktorka, pytana o swoje pierwsze małżeństwo (cytuję za ilustrowany tygodnik polski – ikpolski.blogspot.com).

Zobacz też: Edward Dymek w latach 70. miał świat u stóp. Dziecięcy gwiazdor zmarł w zapomnieniu i biedzie

Małgorzata Niemirska związała się z Markiem Walczewskim. Zakochali się w sobie na planie trzeciego odcinka „Kobry” – dawnego teatru sensacji. Walczewski był mężem Anny Polony, oboje z Małgorzatą Niemirską przeszli przez rozwody, potem wzięli cichy ślub. Ich związek wywołał sensację, choć dzisiaj trudno zrozumieć dlaczego, nie byli jedynymi rozwodnikami na świecie. Być może chodziło o to, że Marek Walczewski porzucił wielką aktorkę, jaką jest Anna Polony.

Reklama

A jak potoczyły się losy Andrzeja Makowieckiego? W 1981 roku na planie serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” poznał Sławomirę Łozińską, pamiętną Bronkę z serialu „Daleko od szosy”. Zaprzyjaźnili się. Dwa lata później spotkali się znowu i postanowili, że spróbują wspólnego życia. Wydawali się świetną parą. Znajomi mówili, że przy nim rozkwitła. Zaczęła częściej się uśmiechać, schudła 20 kilogramów. Andrzej Makowiecki musiał mieć w sobie coś fantastycznego, że Sławomira Łozińska – kobieta po rozwodzie i po śmierci ukochanego syna, tak odbudowała przy nim swoje życie. Związek przetrwał jednak tylko trzy lata. Po rozstaniu Sławomira Łozińska i Andrzej Makowiecki mieli dobre relacje. Aktor zmarł w wieku 72 lat w 2016 roku. Został pochowany we Wrocławiu

Reklama
Reklama
Reklama