Rozpoczyna się Rok Wazowski na Zamku Królewskim w Warszawie!
Równo 400 lat temu ukończono jego budowę!
Rozpoczyna się Rok Wazowski na Zamku Królewskim w Warszawie! „Zamek Królewski kojarzony jest najczęściej z wiekiem XVIII, epoką Stanisława Augusta. Ogłaszamy Rok Wazowski, przypominając, że w 1619 roku, równo 400 lat temu, ukończono jego budowę”, mówi dyrektor Zamku profesor Wojciech Fałkowski. „Wtedy przeniesiono centrum administracyjne i polityczne z Wawelu w Krakowie na Zamek Królewski w Warszawie”, dodaje.
Rok Wazowski uczci szereg imprez. Zobaczymy m.in. wystawy Król się żeni! Rolka sztokholmska (jest to unikatowy, 15-metrowy fryz, przedstawiający uroczysty wjazd do Krakowa orszaku ślubnego króla Zygmunta III i arcyksiężniczki Konstancji Austriaczki), Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w dawnej Polsce w XVI-XVII wieku, Świat polskich Wazów. Odbędą się wykłady, sesje naukowe i ponad 60 koncertów.
Koncert inaugurujący cykl „Rok Wazowski” na Zamku Królewskim w Warszawie
I właśnie koncert zainauguruje Rok Wazowski na Zamku Królewskim w Warszawie. 3 lutego o godzinie osiemnastej zabrzmią w zamkowych salach dzieła Marcina Mielczewskiego w wykonaniu Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Na koniec powiedzmy tylko, że Marcin Mielczewski był najbardziej znanym w Europie polskim kompozytorem XVII wieku Jego utwory znano w ośrodkach niemieckich, w Danii, Gdańsku, na Śląsku, Morawach i Słowacji, Ukrainie, w Rosji i przypuszczalnie w Paryżu. Zapraszamy!
Andrzej Kosendiak - dyrektor Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, dyrygent i pedagog, jeden z najaktywniejszych muzyków i organizatorów życia muzycznego w Polsce.
Wrocław Baroque Ensemble założony w 2012 r. przez Andrzeja Kosendiaka.