Horror Prodigy. Opętany. Kolejna opowieść o nawiedzonym dziecku
W kinach od 15 lutego
Nicholas McCarthy w swoim najnowszym horrorze Prodigy. Opętany próbuje zmierzyć się z tematem, który podejmowali przed nim między innymi Richard Donner w filmie Omen czy William Friedkin w Egzorcyście. Jak mu poszło? O tym będzie można przekonać się w kinach już od 15 lutego.
Opis filmu „Prodigy. Opętany”
Sarah (Taylor Schilling) niepokoi się dziwnym zachowaniem swego ośmioletniego syna. Pozornie Miles (Jackson Robert Scott) nie różni się od innych chłopców w tym wieku, a jednak może stanowić poważne zagrożenie dla całej rodziny. Sarah podejrzewa, że za tą mroczną przemianą stoją nadprzyrodzone siły. Pragnąc za wszelką cenę chronić syna, postanawia rozwikłać zagadkę jego opętania. Okazuje się, że wyjaśnienie tkwi w przeszłości, a wyprawa w minione lata to dziki rajd po świecie nieznającym granicy między wyobraźnią a rzeczywistością. Czego dowie się Sarah i czy uda jej się ocalić Milesa? (opis dystrybutora)
O filmie „Prodigy. Opętany”
Prodigy. Opętany to trzeci pełnometrażowy film w karierze Nicholasa McCarthy’ego, który na swoim reżyserskim koncie ma już horrory Pakt (2012) i Home (2014). McCarthy od najmłodszych lat interesował się horrorem, w szczególności filmami, których głównymi bohaterkami są kobiety. Wśród inspiracji swojej twórczości McCarthy wymienia jednym tchem takie tytuły jak Dziecko Rosemary Polańskiego czy Egzorcysta Friedkina, a także reżyserów, którzy kształtowali jego gust filmowy: Davida Lyncha, Johna Carpentera, George’a A. Romero czy Davida Cronenberga. Motyw bezwarunkowej miłości matki do dziecka jest również jednym z tematów filmu Prodigy. Opętanie.
W roli głównej w filmie McCarthy’ego występuje znana z hitowego serialu Netfliksa Orange Is the New Black Taylor Schilling. Aktorka bez zastanowienia przyjęła propozycję głównej roli w filmie Prodigy. Opętanie. – Pomyślałam, że to będzie niezła zabawa. Połknęłam tekst w jakieś czterdzieści pięć minut. Był ekscytujący – tak Schilling wspomina pierwsze zetknięcie ze scenariuszem filmu McCarthy’ego. Schilling na ekranie w roli syna towarzyszy Jackson Robert Scott. Dla młodego aktora nie jest to pierwsze zetknięcie z filmowym horrorem. W 2017 roku pojawił się w ekranizacji powieści Stephena Kinga To, gdzie wcielił się w postać Georgiego Denborougha. Główną obsadę filmu McCarthy’ego uzupełniają Kanadyjczycy: Peter Mooney i ceniony aktor charakterystyczny Colm Feore.
– Kluczowe, moim zdaniem, było obsadzenie głównej roli i bardzo dobrze się stało, że udało się nam pozyskać Taylor – wspomina producent filmu Tripp Vinson, który w przeszłości wyprodukował między innymi Egzorcyzmy Emily Rose. – Potrzebowaliśmy kogoś, kto wzbudzi empatię widowni i sprawi, że podąży ona za bohaterką, która uda się w naprawdę dziwne miejsca. Każdy rodzic przeżywa lęk o zdrowie, także psychiczne, dziecka. Czy na pewno z nim wszystko w porządku? Nawet jeśli dzieciak jest zupełnie zdrowy, ciągle odczuwa się ten niepokój. Jednym z naszych celów było wzbudzenie lęku u publiczności, a potem poprowadzenie naszej opowieści w niespodziewanym kierunku – kończy Vinson.
Prodigy. Opętany w kinach od 15 lutego.