Od lat wspiera działania dotyczące sztuki i jest ambasadorką spraw kobiet. Kilka dni temu postawę Grażyny Kulczyk doceniono na forum międzynarodowym. Ze szwajcarskiego Davos polska przedsiębiorczyni wróciła z prestiżową nagrodą World Woman Hero in Art & Philanthropy.

Reklama

Grażyna Kulczyk z nagrodą w Davos - szczegóły

18 stycznia podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos rozdano nagrody przyznawane przez World Woman Foundation. Tym razem statuetka World Woman Hero in Art & Philanthropy trafiła w ręce pani Grażyny Kulczyk. Uzasadnieniem była jej spektakularna działalność filantropijna na rzecz równości płci w sztuce oraz wsparcie dla artystek.

„Jej autorskie Muzeum Susch, liczne wystawy, a także skoncentrowana na promocji sztuki kobiecej wielka kolekcja, konsekwentnie przywracają artystkom miejsce w historii, odkrywając ich twórczość przed międzynarodową publicznością. […] Jej osiągnięcia, od rewitalizacji przestrzeni kultury po promowanie sztuki jako narzędzia równości, są dowodem jej głębokiego wpływu na światową sztukę i biznes”, czytamy w informacji prasowej.

Grażyna Kulczyk tak podsumowała to niezwykłe wyróżnienie: „Wszystko, co robię - od stworzenia Starego Browaru, przez kolekcję czy aktywność w radach światowych muzeów i fundacji, po Muzeum Susch - pozwalało mi zawsze wpływać na rzeczywistość, kształtować ją poprzez kulturę. Bardzo wierzę w taką siłę sztuki. Dziś jestem pewna, że tej siły trzeba użyć, by z jednej strony zasiać ferment i wykreować impuls energii do innych kolekcji, a z drugiej - wspierać rolę kobiet we współczesnym świecie, renegocjować ich rolę w historii sztuki i nauki. Mogę i chcę wykorzystać dziś swoje zasoby, by dawać kobietom głos. I temu poświęcę następne lata”, obiecała.

„Linda Nochlin, amerykańska historyczka sztuki, napisała już w latach ’70 znany esej: „Dlaczego w sztuce nie było wielkich artystek?”. Były, tylko o nich nie mówiono, nie wiedziano, nie promowano ich lub przypisywano sobie ich twórczość. Historię sztuki pisali mężczyźni. Mężczyźni, którzy tworzyli dzieła, którzy je kupowali, którzy je promowali. Mam poczucie, że mogę się przyczynić do tego, by to zmienić. Dlatego zdecydowałam się poświęcić w 100% promocji kobiet w świecie sztuki”, dodała.

Zobacz także

Sprawdź też: Od lat mówi o silnej więzi z Bogiem, co niedziele chodzi na mszę. Teraz Roksana Węgiel zachęca fanów, by poszli do Kościoła

materiał prasowy

World Woman Hero Award – za co jest? Poprzednie laureatki

Przyznająca nagrody Fundacja World Woman ma globalny zasięg w 20 krajach i zrzesza ponad 15 000 członków na całym świecie. Globalna sieć Fundacji dąży do wzmocnienia roli i pozycji miliona kobiet i dziewcząt do roku 2030, skupiając się na rozwijaniu ich wpływu poprzez inwestycje w kształcenie umiejętności, sieci kontaktów, rozwijanie potencjału oraz budowanie pozycji w debacie publicznej.

„W ciągu ostatnich pięciu lat Fundacja wykreowała sieć 300 twórczyń i twórców zmian oraz 55 000 absolwentek i absolwentów globalnego programu mentorskiego, działających w 20 krajach na rzecz rozwiązywania największych światowych wyzwań. Misją Fundacji jest globalne wyzwanie redefiniowania pojęcia #equalfuture - odważnego podejścia do przyspieszenia przywództwa kobiet opartego na godności, równości i możliwości wyboru”, czytamy w informacji prasowej. W praktyce przekłada się to na wzrost społeczno-ekonomicznych możliwości środowisk kobiecych, zapewniając im dostęp do kapitału, wsparcia społeczności, coachingu i możliwości handlowych.

Czytaj też: Cudem uniknęła najgorszego, przeżyli koszmar. Dawid Kubacki wspomina walkę o życie żony. „Serce Marty stanęło o godzinie 9.05"

Sama nagroda World Woman Hero jest wyrazem uznania dla wkładu i zaangażowania niezwykłych kobiet, które poświęciły się propagowaniu zmian i wzmacnianiu pozycji kobiet i dziewcząt na całym świecie. Wśród kobiet, które zostały już uhonorowane tym samym tytułem, znalazły się między innymi była prezydent Malawi, Swati Mandela – działaczka na rzecz pokoju i wnuczka Nelsona i Winnie Mandeli oraz Helen Clark, była premier Nowej Zelandii, wśród innych wybitnych kobiet. Teraz dołączyła też do nich pani Grażyna Kulczyk.

Serdecznie gratulujemy!

Grażyna Kulczyk, październik 2023

Lukasz Gdak/East News

Reklama

Grażyna Kulczyk, VIVA! 2011

Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek
Reklama
Reklama
Reklama