Kim był Frank Sheeran, główny bohater Irlandczyka Martina Scorsese?
To w jego postać wciela się Robert De Niro
Głośny już film Irlandczyk powstał w oparciu o książkę I Heard You Paint Houses (Słyszałem, że malujesz domy), opowiadającą o życiu Franka Sheerana. Wywiad, jakiego udzielił Charlesowi Brandtowi, ujawnił powiązania Sheerana z mafią oraz wszystkie morderstwa, których dokonał na jej zlecenie.
Frank „Irlandczyk” Sheeran - kim jest?
Frank „Irlandczyk” Sheeran, a właściwie Francis Joseph Sheeran urodził się w 1920 roku w New Jersey. Dzieciństwo spędził w małym miasteczku niedaleko Filadelfii, ale od zawsze uważał się za irlandzkiego katolika. Rodzice Sheerana byli biedni – już jako mały chłopiec kradł warzywa lokalnym rolnikom, a w wieku 7 lat musiał pójść do pierwszej pracy.
Po ósmej klasie szkoły zarzucił edukację i wstąpił do policji wojskowej. Miał być spadochroniarzem, ale po nieudanym skoku i kontuzji został przeniesiony do dywizji piechoty – Frank Sheeran nie ukrywał, że właśnie w wojsku rozwinęła się w nim bezduszność wobec ludzkich ofiar. Po odejściu z wojska kilkukrotnie zmieniał miejsce pracy. Ładował węgiel i worki z cementem, pracował na budowie, był ochroniarzem, a nawet nauczycielem tańca. Dopiero po ślubie zaczął szukać stałej pracy.
Jego pierwszą żoną była Mary Leddy, irlandzka imigrantka, która pracowała jako sekretarka w Filadelfii. Urodziła mu trzy córki: Mary Ann, Peggy i Dolores. W 1968 roku rozwiedli się i Frank Sheeran poślubił inną kobietę, Irene. Wspólnie wychowywali córkę Connie.
Irlandczyk: historia prawdziwa
Przez kilka miesięcy pracował jako kierowca ciężarówki, dostarczając mięso do sklepów w Filadelfii. Wśród osób, z którymi od tej chili regularnie się spotykał, było wielu Włochów – wkrótce Sheeran, który nauczył się języka podczas wojny, zawarł wiele znajomości we włoskich dzielnicach. Najważniejszą osobę w swoim życiu poznał w 1955 roku. Wtedy spotkał gangstera Russella Bufalino, który został jego przyjacielem i mentorem do końca życia.
W ten sposób Frank Sheeran znalazł nowe źródło dochodów – przyjmował zlecenia na zabójstwa. Pomimo faktu, że nie był Włochem i nie został przyjęty do mafii, wszyscy liczyli się z jego zdaniem. W latach 80. znalazł się na liście 26 najbardziej niebezpiecznych bandytów w Stanach Zjednoczonych. W połowie lat 50. XX wieku działacz związkowy Jimmy Hoffa zwerbował Sheerana do siebie do pracy, licząc, że będzie zastraszał zbuntowanych członków związku i rywali. Oficjalnie wiadomo o trzydziestu ofiarach „Irlandczyka”, jednak może ich być znacznie więcej.
Charles Brandt stwierdza w swojej książce, że Sheeran przyznał się do morderstwa Hoffy. Gangster ujawnił też, że brał udział w szkoleniu przeciwników Fidela Castro, a także był wtajemniczony w niektóre szczegóły związane z zabójstwem prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Według Sheerana, to właśnie Jimmy Hoffa nalegał na jego śmierć, ponieważ chciał odegrać się na Robercie F. Kennedym, ówczesnym prokuratorze generalnym Stanów Zjednoczonych. Federalne Biuro Śledcze nie komentuje żadnych z tych doniesień.
Frank „Irlandczyk” Sheeran zmarł na raka w 2003 roku. Miał 83 lata i mieszkał w domu opieki niedaleko Filadelfii.
Frank „Irlandczyk” Sheeran
Robert De Niro jako Frank Sheeran w filmie „Irlandczyk”