Edith Piaf i Théo Sarapo: 26-letni Grek był ostatnią, wielką miłością gwiazdy francuskiej piosenki
Rodzice Sarapo sprzeciwiali się dzielącej ich różnicy wieku
Niekwestionowana królowa francuskiej estrady i przystojny Grek. Los połączył ich ze sobą, gdy gwiazda Edith Piaf powoli gasła, z kolei Théo, któremu wokalistka nadała pseudonim artystyczny Sarapo, dopiero wchodził w dorosłe życie. Ślub 47-letniej Piaf z ponad dwie dekady młodszym od niej, pięknym Grekiem było we Francji głośnym wydarzeniem, które wywołało również falę krytyki. Młodego fryzjera z Grecji podejrzewano o nieczyste zamiary i chęć wzbogacenia się na dorobku artystycznym Francuzki. Jak było naprawdę? Oto historia ostatniej miłosnej relacji Edith Piaf.
[Ostatnia publikacja na VUŻ-u 11.10.2024 r.]
Edith Piaf i Théo Sarapo: historia miłości
Edith Piaf, niezapomniana gwiazda francuskiej piosenki, wykonawczyni takich utworów, jak Non, je ne regrette rien, La vie en rose, Hymne A L'Amour i Milord, w swoim 47-letnim życiu miała nie mniej niż 50 kochanków. Na ślubnym kobiercu stanęła jednak tylko dwa razy. Jej pierwszym mężem był piosenkarz i aktor, Jacques Pills, to małżeństwo zakończyło się jednak po pięciu latach. Drugim wybrankiem i zarazem ostatnim mężczyzną w jej życiu był Théophanis Lamboukas, pochodzący z Grecji fryzjer.
Poznają się w 1961 roku, po tym jak pewnego ranka Théo Lamboukas spóźnia się na ostatni pociąg do domu (mieszka wtedy z rodzicami i siostrą na przedmieściach Paryża). Jego przyjaciel, Claude Figus, który jest zarazem sekretarzem Piaf, zabiera go wtedy na jedno z całonocnych spotkań z udziałem paryskiej śmietanki towarzyskiej w mieszkaniu piosenkarki. 26-letniego wówczas Théo, z zawodu fryzjera z przedmieść miasta i o 21 lat starszą od niego Edith z pozoru kompletnie nic nie łączy. On wychował się w kochającej, szczęśliwej greckiej rodzinie, jest wysoki, przystojny, pełen życia. Ona ma za sobą ciężką przeszłość, dorastała bez rodziców w wielkim mieście, a w przeciwieństwie do Théo wygląda na jeszcze bardziej drobną, wychudzoną i osłabioną chorobą, z którą walczy od wielu lat.
CZYTAJ TAKŻE: Andrzej Sikorowski z grupy „Pod Budą” jest z żoną ponad 40 lat. Tworzą polsko-greckie małżeństwo
Łączy ich jednak potrzeba bycia kochanym, a to wystarczyło, aby pozwolić narodzić się uczuciu. Théo ma za sobą trudne doświadczenia z pola walki, wrócił właśnie z wojny w Algierii, Edith również opłakała wiele bliskich jej osób, które odeszły, w tym jej jedyną córkę, oboje łączy potrzeba bliskości.
Kilka miesięcy od ich pierwszego spotkania, Théo zabrał Edith do swoich rodziców. "Chcielibyście poznać Edith Piaf?", zapytał rodziców, gdy pojawił się sam w progu swojego rodzinnego mieszkania. Zaskoczeni pytaniem odpowiedzieli, że tak. "Czeka w samochodzie", odparł niespiesznie ich syn.
Christie Laume, młodsza siostra Théo, a zarazem naoczny świadek rodzącego się uczucia pomiędzy jej bratem a gwiazdą francuskiej sceny, opisała, jak wyglądało pierwsze spotkanie Edith Piaf z rodziną jej wybranka. „Moi rodzice byli bardzo zdenerwowani. Wyobraziliśmy sobie wielką gwiazdę o wielkiej osobowości, która będzie mówić z dużą pewnością siebie – ale ona w ogóle taka nie była. Byłam zaskoczona, bo chociaż miała tak wielką charyzmę na scenie, w rzeczywistości była drobna i bardzo nieśmiała. Dopiero gdy poznaliśmy ją lepiej, bardziej się otworzyła”.
26-latek nie od razu powiedział rodzinie, dlaczego ta słynna wokalistka siedzi teraz z nimi przy herbacie. Chciał, aby jego rodzina poznała Edith, zanim powie, że są parą. Kiedy już to zrobił, niemal natychmiast ogłosił również plany weselne. „Mój ojciec był wściekły. Sprzeciwiał się różnicy wieku i temu, jaką przeszłość ma za sobą Edith", wspominała siostra Théo.
„Kochali i szanowali ją jako artystkę, co innego natomiast, jeśli chodzi o bycie żoną ich syna – to była zupełnie inna historia. Ale Edith była bardzo inteligentną kobietą, wyczuła ponury nastrój i powoli oczarowała mojego ojca. Mówiła mu: »Wiesz, że twój syn ma duży talent? Pomogę mu go rozwinąć«. Edith i mój brat kochali się tak bardzo, że myślę, że z upływem miesięcy wszyscy – nawet opinia publiczna – mogli to dostrzec. To była naprawdę wielka miłość."
Edith Piaf i Théo Sarapo: ślub, wspólne życie
Ślub Edith Piaf odbył się 9 października 1962 roku w greckim kościele prawosławnym w Paryżu. Według relacji Christie Laume i zachowanych materiałów archiwalnych, było to wielkie medialne wydarzenie, na którym znaleźli się bliscy i rodzina młodej pary, a także tłum fotoreporterów i fanów piosenkarki. Niektórzy przyszli popatrzeć na wystudiowany spektakl, podejrzewając, że młody Grek udaje swoje uczucia, aby zdobyć sławę, ale inni, którym zależało na dobru Piaf, cieszyli się jej szczęściem. Jak uczucie brata do starszej od niego kobiety komentowała jego młodsza siostra?
ZOBACZ TAKŻE: Bez niego trudno było sobie wyobrazić polskie kino. Śmierć Zdzisława Maklakiewicza owiana jest tajemnicą
„Połączyła ich miłość do muzyki. Théo kochał w Edith sposób, w jaki troszczyła się o ludzi, nie osądzając ich. Kochał osobę, którą była. Kiedy z nią rozmawiał, wiedział, że go rozumiała, czuł się wysłuchany, czuł się akceptowany. Miał wiele romansów z kobietami w swoim wieku i nie był usatysfakcjonowany – nie czuł niczego wystarczająco silnego. Ale kiedy spotkał Edith Piaf, obudziły się w nim uczucia, których nigdy wcześniej w nim nie było. I myślę, że to duża składowa tej miłości”.
18-letnia siostra Théo stała się najbliższą osobą zakochanej pary. Była ich powierniczką, przyjaciółką, a także współlokatorką. Niedługo po ślubie nowożeńcy zaproponowali Christie, żeby zamieszkała z nimi w ich ogromnym mieszkaniu w pobliżu Lasku Bulońskiego. Różnica wieku nie była przeszkodą dla żony i siostry Théo do zawiązania przyjaźni. Stały się sobie bardzo bliskie. „Edith czasem budziła mnie o 5 rano, bo nie mogła spać i siedziałyśmy razem w bibliotece, z kocami na wielkich fotelach. Opowiadała mi o swojej przeszłości. Była bardzo opiekuńcza, obdarzała mnie czasem bardzo matczynymi gestami, kiedy widziała, że tęsknię za domem". Christie była także nieodłączną towarzyszką państwa Sarapo podczas prób, koncertów, wywiadów i zagranicznego tournée. Kiedy zobaczyła żonę brata po raz pierwszy na scenie na żywo, była oszołomiona tym doświadczeniem.
Małżeństwo Edith Piaf i Théo Sarapo było codziennym celebrowaniem miłości. Co wieczór świętowali swoje uczucie na koncertach w Olimpii, gdzie śpiewali swój hit A quoi ca sert l’amour? (Jaki jest sens miłości?). Piaf nadała Théo przydomek artystyczny Sarapo, co po grecku oznacza „kocham cię”.
Edith Piaf i Théo Sarapo: rozdzieliła ich śmierć. Zostali pochowani razem
Ich wspólna podróż, zawiązywane przyjaźnie i celebracja miłości trwały zaledwie kilka miesięcy. Edith Piaf zmarła zaledwie rok po ślubie z Théo, 10 października 1963 roku w Grasse. Jej ostatnie chwile zdominowała choroba wątroby. Théo trwał wiernie i cierpliwie przy żonie na wszystkich etapach jej odchodzenia. Ból tracenia Edith dzielił z siostrą, która była dla niego wielkim wsparciem.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Dzieliło ich 27 lat, był ostatnim mężczyzną w życiu Osieckiej. Rozdzieliła ich śmierć poetki
Po śmierci francuskiej wokalistki Théo Sarapo został obciążony siedmioma milionami franków długu, został eksmitowany z mieszkania, które dzielili w Boże Narodzenie 1963 roku. Zginął tragicznie siedem lat później w wypadku samochodowym. Miał wówczas 34 lata... Został pochowany wraz z Piaf i jej córką Marcelle na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu. Na ich grobowcu widnieje napis: „Miłość zwycięża wszystko”.
Źródła: "Ostatnia miłość Edith Piaf", Christie Laume, wyd. Marginesy, heraldscotland.com,