Jeden z ulubieńców festiwalu filmowego w Cannes, turecki reżyser Nuri Bilge Ceylan (dwie Wielkie Nagrody Jury oraz Złota Palma dla Zimowego snu) powraca ze swoim najnowszym filmem. Dzika grusza to nasycony kolorami zmieniających się pór roku wnikliwy portret wielopokoleniowej rodziny, w którym koszmary senne przeplatają się z filozoficznymi dysputami o Koranie. Dzika grusza w kinach od 10 maja.

Reklama

„Dzika grusza”. Opis fabuły

Bohater „Dzikiej gruszy”, absolwent pedagogiki Sinan (Dogu Demirkol), przed ostatnimi egzaminami wraca do rodzinnego Çan w północno-zachodniej Turcji. Jako przybysz z większego miasta patrzy z mieszanką niechęci i pobłażania na prowincjonalną społeczność, którą opuścił przed laty. Stopniowo jednak życie w Çan angażuje go coraz bardziej, a marzenia o sukcesie – i wymarzonej karierze pisarza – okazują się trudne do urzeczywistnienia. Gęsta, choć na pozór minimalistyczna Dzika grusza opowiada o niepokornej młodości mierzącej się z dziedzictwem ojców. (opis dystrybutora)

O filmie „Dzika grusza”

– Nie sądzę, aby kino było w stanie stworzyć coś na miarę dzieł Dostojewskiego, ponieważ jeśli chodzi o literaturę, w grę wchodzi jeszcze wyobraźnia czytelnika – mówił w wywiadzie dla magazynu Flux reżyser Nuri Bilge Ceylan, odnosząc się do opinii na temat swojego kina porównywanego do lektury dobrej książki. – Kino jest zbyt realne, trochę zabija wyobraźnię. Aby zagłębić się w odleglejsze obszary, filmowy styl powinien być niejednoznaczny. Wcześniej pracowałem jako fotograf i uznałem, że dzięki temu łatwiej będzie mi wkroczyć do świata filmu. W ludzkiej naturze są rzeczy, które wciąż mnie zaskakują i właśnie je próbuję zgłębić. Poprzez swoje filmy szukam odpowiedzi na niektóre pytania – definiuje swoją wizję kina Ceylan.

Trwający ponad trzy godziny ósmy film w reżyserskiej karierze Ceylana miał swoją premierę podczas zeszłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Był też turecką propozycją do Oscara w kategorii dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Nie zdołał jednak uzyskać nominacji.

Zwiastun filmu „Dzika grusza”

Dzika grusza spotkała się ze świetnym odzewem ze strony krytyków. Chwalono jej literackie zacięcie, a także próbę odpowiedzi na egzystencjonalne i filozoficzne pytania między innymi o miejsce religii w życiu człowieka. Uznanie wzbudził też umiejętnie przedstawiony portret współczesnych, młodych Turków. Ceylan w Dzikiej gruszy porusza takie tematy jak rola artysty we współczesnym społeczeństwie, blaski i cienie tworzenia, proces dewaluacji literatury, konflikty pomiędzy młodym, a starym pokoleniem, a także między wyznawcami Islamu, a tymi, dla których religia nie odgrywa już tak dużej roli w życiu.

Zobacz także

Dzika grusza w kinach od 10 maja.

Reklama

Plakat filmu Dzika grusza:

Nowe Horyzonty/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama