Reklama

Przyszedł na świat w Łodzi. Bao, bo tak jest nazywany ten „cudowny chłopiec”, ma syndrom Treachera Collinsa, a co za tym idzie – zniekształconą twarzoczaszkę. Z tego powodu został porzucony przez biologicznych rodziców... Na szczęście trafił pod skrzydła Fundacji Gajusz i dzięki ludziom o dobrych sercach znalazł ciepły, kochający dom. Bao nazywa się „polskim cudownym chłopcem”, ponieważ zespół wrodzonych wad genetycznych łączy go z Auggiem, głównym bohaterem filmu o tym tytule z Julią Roberts i Owenem Wilsonem w rolach głównych. Oto jego niezwykła historia.

Reklama

Bao, czyli polski „cudowny chłopak”. Wzruszająca historią małego Karola

Karol przyszedł na świat w Łodzi z dyzostozą żuchwowo-twarzową, czyli zespołem Treachera Collinsa. Zespół wrodzonych wad genetycznych przejawia się zaburzeniami skórnymi oraz w obrębie tkanek i kości twarzy. Dziecko rodzi się ze zdeformowaną buzią, pomniejszoną żuchwą, skośnymi oczami, zniekształconymi małżowinami usznymi lub bez nich. Z wyjątkiem często występującego niedosłuchu czy też problemów z oddychaniem, niemowlę z TCS (z ang. Treacher Collins Syndrome) rozwija się całkowicie prawidłowo - zarówno fizycznie, jak i umysłowo. „Najczęściej ta mutacja pojawia się znikąd i jest to pierwsze dziecko często w rodzinie, choć niewykluczone jest, że któreś z rodziców jest nosicielem takiego genu”, wyjaśniała w programie „Dzień dobry TVN” dr Izabela Michałus, pediatra neonatolog.

Pochodzący z Chin biologiczni rodzice chłopca wyrzekli się go zaraz po porodzie – decyzję podjęli jeszcze w szpitalu. Trzyipółletni dzisiaj Karol początkowo trafił do łódzkiego ośrodka preadopcyjnego Tuli Luli, prowadzonego przez Fundację Gajusz. „Byłam zaskoczona, że ma na imię Karol, więc zaczęłam czytać o chińskich imionach. Dowiedziałam się, że Chińczycy wybierają dzieciom imiona mleczne, czyli takie nieformalne, które są używane tylko przez pierwszych kilka lat. Nadałam mu więc imię Bao, co oznacza skarb", mówiła w rozmowie z Gazetą Wyborczą Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezeska fundacji.

CZYTAJ TAKŻE: Tomasz Jacyków został ojcem w wieku... 15 lat. Syna urodziła mu koleżanka jego mamy

Chociaż dzieci z zespołem Treachera Collinsa rozwijają się w pełni prawidłowo, wada genetyczna i tak stanowi dla nich wyrok na całe życie. Z powodu zniekształconej twarzy, a co za tym idzie bardzo niecodziennej aparycji, muszą zmagać się ze społecznym ostracyzmem. „Zdeformowana buzia rzuca się w oczy. Gdy będzie dorastał będzie musiał zmierzyć się z reakcją otoczenia, zaakceptować sam siebie. Nie wyobrażam sobie, żeby tę walkę miał podjąć bez bliskich ludzi", tłumaczyła Żawrocka-Kwiatkowska.

Reklama

TCS dotknięty był także główny bohater filmu „Cudowny chłopak" z 2017 roku. Film opisuje historię 10-letniego Auggiego, który stara się udowodnić rówieśnikom, że piękno pochodzi z wnętrza człowieka, nie zaś wynika wyłącznie z cech wyglądu zewnętrznego. W rolę mamy chłopca wcieliła się Julia Roberts, natomiast taty - Owen Wilson.

Co słychać

Reklama
Reklama
Reklama