Wyreżyserowany przez Kennetha Branagha film Cała prawda o Szekspirze to efekt fascynacji reżysera postacią najsłynniejszego dramaturga wszech czasów. W swoim najnowszym dziele Branagh przedstawia powszechnie znane wydarzenia z życia mistrza, próbując uzupełnić luki w jego biografii na podstawie dzieł tworzonych w ostatnich trzech latach życia poety. Cała prawda o Szekspirze w kinach od 3 maja.

Reklama

„Cała prawda o Szekspirze”. Opis fabuły

W 1613 roku, po wielkim pożarze, który strawił budynek Globe Theatre podczas prac nad pierwszą inscenizacją sztuki Szekspira All is True (Życie Henryka VIII), załamany artysta wraca do Stratford. Pracując przez ostanie dwadzieścia lat w Londynie, nieczęsto miał okazję spotykać swych najbliższych – żonę Annę (Judi Dench) oraz córki – Judith (Kathryn Wilder) i Susannę (Lydia Wilson), toteż ich reakcja na jego powrót wcale nie jest entuzjastyczna. Szekspir, zrozpaczony śmiercią syna Hamneta (Sam Ellis), stara się odnaleźć równowagę, pracując nad ogrodem poświęconym synowi. (opis dystrybutora)

O filmie „Cała prawda o Szekspirze”

Długa nieobecność Szekspira w domu rodzinnym sprawia, że Anna ponownie będzie musiała stawić czoła upokorzeniu, jakie spotkało ją ze strony męża. Powodem miłosne sonety Szekspira, które nie były pisane z myślą o niej. Annie nie podoba się również planowana wizyta earla Southampton (Ian McKellen), któremu Szekspir jest w pełni oddany. Ze śmiercią Hamneta nie może pogodzić się też jego siostra bliźniaczka Judith, która obwinia się o to, że przeżyła brata. Jej relacji z długo nieobecnym ojcem nie ułatwia fakt, że Szekspir zawsze faworyzował syna. Poeta lepiej dogaduje się z drugą córką Susanną, ale gdy ta wkrótce zostaje oskarżona o zdradę męża, w powietrzu wisi obyczajowy skandal. A Szekspir zaczyna być szantażowany przez jednego z mieszkańców Startfordu.

– To raczej mało zbadany okres w życiu Szekspira, a bardzo wiele się wtedy wydarzyło. Oczywiście, wiele z tego, co o nim wiemy, to spekulacje, ale na podstawie tego, co wiemy na pewno, można odtworzyć te wydarzenia – mówi Branagh. – Wszystkie późne sztuki Szekspira opowiadają o utracie dzieci albo niemożliwości ich pogodzenia się z rodzicami. Napisał mnóstwo sztuk na temat utraty dziecka. W utworze Życie i śmierć króla Jana pojawia się np. smutny passus „Smutkiem wypełnia się pokój od nieobecności mego dziecka”. W tych późnych sztukach powraca także wątek pragnienia scalenia rodziny, odnowienia jej, odbudowania. Napisał też wiele sztuk, których bohaterami są bliźnięta. Wszystko to wydaje się bardzo osobiste.

Zwiastun filmu „Cała prawda o Szekspirze”

Branagh, razem ze scenarzystą filmu Benem Eltonem pokazują pogłębiony, kompleksowy portret człowieka, który swoimi dziełami nadał literaturze nowy bieg. To jednak nie tylko opowieść rodzinna, ale i historia detektywistyczna oraz subtelna refleksja nad poświęceniem życia sztuce. – Zacznij myśleć o emeryturze Szekspira, rzucił w rozmowie telefonicznej Ken – wspomina Ben Elton początki pracy nad scenariuszem. – Oto człowiek rozmyślający nad upływem czasu, swoją spuścizną. Nad swoim miejscem w rodzinie, o miejscu rodziny w jego życiu. To ktoś, kto wraca w miejsce, gdzie wcale nie jest szczególnie oczekiwany, jest kimś trochę obcym – taki był punkt wyjścia do naszego filmu.

Zobacz także

Cała prawda o Szekspirze w kinach od 3 maja.

Reklama

Plakat filmu Cała prawda o Szekspirze

United International Pictures/materiały prasowe
United International Pictures/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama