Alicja Resich nie chciała, by córka została dziennikarką. Wspierała ją w założeniu własnej fundacji
Katarzyna ma niesamowity talent i wiedzę. Czym się zajmuje?
Mówiono o niej: królowa TVP. Alicja Resich przez lata cieszyła się ogromną popularnością na antenie Telewizji Polskiej, a kolejne odcinki jej kultowego talk-show „Wieczór z Alicją” śledziła cała Polska. Do perfekcji opanowała dziennikarski warsztat. Nie chciała jednak, aby jej dzieci — Rafał i Katarzyna — poszły w te same ślady. Córka prezenterki odnalazła się w zupełnie innym zawodzie.
[Artykuł aktualizowany 31.08.24 r.]
Alicja Resich jest mamą dwójki dzieci. Jej córka jest uzdolnionym psychologiem
Pierwszym mężem dziennikarki był Stanisław Modliński. W 1980 r. na świat przyszedł ich syn Rafał, a trzy lata później urodziła się Katarzyna. Alicja Resich bez wytchnienia poświęciła się wychowywaniu pociech oraz zajmowaniu się domem. Czas z rodziną był jej największą radością — jak sama mówiła, była bez reszty zakochana w swoich dzieciach. W rozmowie z Plejadą podkreślała, że nie chciała, aby poszły w jej ślady. „One były utalentowane w tak wielu dziedzinach, że świat otwierał przed nimi wiele możliwości” — mówiła.
Alicja Resich i Stanisław Modliński, 2004
Jej syn obrał artystyczną drogę i zajmuje się muzyką. Córka z wykształcenia jest psychologiem i filozofem, co napawa Alicję Resich ogromną dumą. „Przez lata zajmowała się psychoterapią osób dorosłych i dzieci. [...] Kasia zrobiła też dyplom w cenionym londyńskim uniwersytecie Tavistock”, dodała w tej samej rozmowie. Katarzyna od zawsze była blisko zjawiska neuroróżnorodności. Napisała na ten temat wiele prac dyplomowych, na długo przed powstaniem terminu naukowego.
Praca córki prezenterki koncentruje się wokół psychoanalizy stosowanej i rozwijaniu neurokultury. Jest prezeską Fundacji Atypika (wcześniej funkcjonującą pod nazwą A/Typowi) oraz inicjatorką i współautorką programu studiów „Neuroróżnorodność w miejscu pracy – inkluzywna rekrutacja i zarządzanie” na Uniwersytecie SWPS.
CZYTAJ TAKŻE: Mistrz świata zawiesza karierę. W mediach umieścił przejmujący wpis: „Mój synek ma raka”
„[Studia — przyp. red.] dotyczą tego, w jaki sposób tworzyć w organizacjach kulturę włączającą osoby neuroatypowe. Czyli takie, które w naszej kulturze nie wpisują się w powszechnie uznawane standardy normalności. Najczęściej osoby te otrzymują diagnozy psychiatryczne, takie jak: spektrum autyzmu, ADHD, dysleksja, dyspraksja, zespół Tourette’a, w których podkreśla się głównie ich deficyty” — tłumaczyła Katarzyna Modlińska w rozmowie z Tomaszem Kwaśniewskim dla Wyborcza.pl.
Stanisław Modliński, Izabela Łapińska, Katarzyna Modlińska, Alicja Resich, 20.05.2004
Alicja Resich wsparła córkę w założeniu fundacji
Córka Alicji Resich przez dłuższy czas urzędowała w Londynie. Postanowiła jednak wrócić do Polski i stworzyć Fundację na Rzecz Neuroróżnorodności — A/Typowi, która później przybrała nazwę Atypika. Wspierała ją niezastąpiona mama. Do jej zadań należało m.in. gromadzenie zespołu oraz opracowywanie projektów. „Udało mi się zaprosić do naszej rady programowej Olgę Tokarczuk, Agnieszkę Holland i Joannę Bator. Zareagowały bardzo entuzjastycznie. W końcu bohaterowie ich dzieł często byli atypowi” — chwaliła się w rozmowie z Plejadą.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Pola Lis dostała pracę w telewizji. Wiadomo, czym będzie się zajmować
„Wśród naszych celów jest między innymi walka ze stereotypami dotyczącymi neuroatypowości. Osoby atypowe w obrębie samego języka, są poddawane krzywdzącym stereotypom — dyskryminującym, wykluczającym i stygmatyzującym”, dodawała wówczas. „Kasię od początku motywowała i inspirowała też Ewa Woydyłło-Osiatyńska, która jest w naszym »dream teamie«. Podobnie jak Aleksandra Konieczna, która z kolei mnie inspirowała swoim talentem do grania atypowych bohaterek. Współpracują z nami również znakomici przedstawiciele nauki i biznesu, bezcenni przyjaciele fundacji”.
Trzeba przyznać, że taka mama to prawdziwy skarb! Trzymamy mocno kciuki za kolejne inicjatywy obu pań.
Alicja Resich z córką Katarzyną Modlińską, 22.05.2005