Reklama

Czy to możliwe, że dzieło najwybitniejszego polskiego kompozytora odkryto po prawie 200 latach? Wszystko na to wskazuje. W Nowym Jorku odnaleziono nieznany dotąd utwór Fryderyka Chopina. Gdzie znajdowała się kompozycja? Co o niej wiemy?

Reklama

Dzieło Fryderyka Chopina zostało odnalezione po 200 latach

Utwór skomponowany przez Fryderyka Chopina znajdował się w USA w skarbcu Morgan Library & Museum na Manhattanie. Pośród pocztówek podpisanych przez Picassa, listów Brahmsa czy Czajkowskiego był także on. Na dzieło polskiego pianisty natknął się kurator Robinson McClellan. Sensacyjne znalezisko było oznaczone jako walc i podpisane nazwiskiem Chopina.

„Kiedy McClellan natrafił na przedmiot nr 147, zamarł. Był to podniszczony zapis nutowy wielkości karty z katalogu z drobną notatką i wyraźnie widocznym nazwiskiem”, informował The New York Times.

Kurator, który sam komponuje postanowił zagrać utwór w domu. Następnie skontaktował się z badaczem twórczości polskiego pianisty z Uniwersytetu w Pensylwanii i przesłał mu zapis nut. Jeffrey Kallberg nie krył swojego zaskoczenia. „Opadła mi szczęka. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem”, miał przekazać badacz.

Czytaj też: Ich związek uchodził za niemoralny, żyli bez ślubu. O miłości George Sand i Fryderyka Chopina

Fryderyk Chopin (1810-1849), Polish composer. Fot. EAST NEWS source Roger Viollet

Tajemnica nieznanego utwory Chopina

Od późnej wiosny cały sztab prowadził intensywne prace nad ustaleniem autentyczności dzieła. Zbadano papier oraz atrament, którym zapisane zostały nuty. A z zewnętrznymi ekspertami skonsultowano styl muzyczny zawarty na pożółkłych kartkach. Utwór trwa krócej niż pozostałe walce artysty (ma 80 sekund) i został napisany w tonacji A-moll. Wniosek był jeden - prawdopodobnie okryto nieznany walc Chopina.

Natrafianie na nieznane utwory Chopina zdarza się rzadko, gdyż był on mniej płodny niż inni kompozytorzy”, pisze The New York Times. Niewykluczone, ze utwór mógł powstać między 1830 a 1835 rokiem. „Mamy całkowitą pewność, że nasze wnioski są słuszne. Nadszedł czas, by świat mógł się przyjrzeć znalezisku i wyrobić sobie o nim własne zdanie”, przekazał Robinson McClellan z Morgan Library & Museum.

Na prośbę dziennika utwór został zagrany przez Lang Langa. Muzyk nie ukrywa, że dzieło nie jest skomplikowane, ale rzeczywiście posiada oryginalny styl Chopina. „To nie jest najbardziej skomplikowany utwór Chopina, ale pod względem stylu wydaje się tak autentyczna, jak tylko można sobie wyobrazić”, opisywał.

Utworu można posłuchać na stronie New York Timesa. Analizy walca podjął się polski pianista klasyczny, wykładowca akademicki, Youtuber i ekspert w dziedzinie muzyki fortepianowej Fryderyka Chopina - Grzegorz Niemczuk. „Czy to w ogóle utwór skończony? […] Niewątpliwie nie. Porównując do wszystkich walców, które Chopin napisał, trzeba jasno powiedzieć i to zaraz wyjdzie w trakcie analizy, że jest to zaledwie pierwsza fraza, pierwszy walc”, podkreślił. Posłuchajcie sami!

Źródło: PAP, Dzień Dobry TVN, TVN24, The New York Times

Reklama

Sprawdź też: Natalia Niemen odwołała koncert z powodu stanu zdrowia. Artystka zaapelowała do swoich fanów

Fryderyk Chopin, Paryż
Fryderyk Chopin  DeAgostini/Getty Images
Reklama
Reklama
Reklama