Katarzyna łaniewska
Fot. KRZYSZTOF WOJDA/REPORTER/AKPA
HISTORIA MIŁOŚCI

Zostawił ją dla innej... Oto historia miłości Katarzyny Łaniewskiej i Ignacego Gogolewskiego

„Zwykle mężczyźni odchodzą do dużo młodszych kobiet. Mąż odszedł do starszej”, mówiła aktorka

Karol Sowa 23 czerwca 2022 13:45
Katarzyna łaniewska
Fot. KRZYSZTOF WOJDA/REPORTER/AKPA

Katarzyna Łaniewska urodziła się w 1933 roku w Łodzi. Studia aktorskie na PWST w Warszawie ukończyła w wieku 22 lat. Przez długi czas zachwycała ludzi w takich produkcjach jak: „Kogel-Mogel” czy „Plebania”. Na swojej drodze spotkała dwóch mężczyzn, którym mogła w pełni oddać swoje serce. Pierwszym z nich był Ignacy Gogolewski, a drugi to Andrzej Błaszczak. Przypomnijmy, jak wyglądała historii miłości Katarzyny Łaniewskiej z jej pierwszym mężem. 

Katarzyna Łaniewska i Ignacy Gogolewski – historia miłości 

Aktorka poznała swojego przyszłego męża w trakcie nauki na warszawskiej PWST. Jak wiadomo ich związek zaczął bardzo szybko się rozwijać. Już na trzecim roku studiów wzięli ślub. Podczas rozmowy z Teresą Gałczyńską artystka wspominała początki ich relacji: „Połączyła nas pasja sportowa, graliśmy razem w ping-ponga, aż ten pin-pong doprowadził do zakochania się w sobie. I niespełna po moim trzecim roku szkoły teatralnej oświadczył mi się. Kończył studia, gdy wzięliśmy ślub”, czytaliśmy. Przed laty cytowano jej słowa: „Jestem żoną Otella i żyję”. To nawiązanie do pierwszego męża Katarzyny Łaniewskiej, Ignacego Gogolewskiego, który zagrał kiedyś szekspirowskiego Otella w teatrze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Duża różnica wieku i skandal w tle. Trudna miłość Emmanuelle Seigner i Romana Polańskiego

Ignacy Gogolewski

Zostawił ją dla innej... Oto historia miłości Katarzyny Łaniewskiej i Ignacego Gogolewskiego
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ich miłość nie przetrwała jednak próby czasu, ponieważ po 10 latach Ignacy Gogolewski odszedł dla innej kobiety! W programie „Grunt to rodzinka” aktorka odniosła się do tej sytuacji: „Mój małżonek zainteresował się inną osobą, zresztą w tym samym domu. Zawsze mówię, że spadł z piątego piętra na pierwsze, na inną klatkę. Ale to było tak dawno temu, że dziś mogę mówić o tym uśmiechem”, wspominała. „Zwykle mężczyźni odchodzą do dużo młodszych kobiet. Mąż odszedł do starszej”, dodała. Rozstali się w 1962 roku.

Katarzyna Łaniewska przez bardzo długi czas nie chciała zdradzić, kim jest nowa miłość jej byłego męża. Jak się później okazało, była to słynna prezenterka – Irena Dziedzic. Wszystkie te wydarzenia przyczyniły się do tego, że aktorka nie potrafiła na nowo zaufać mężczyznom. Pomimo rozwodu aktorska para wciąż pracowała ze sobą. „Po rozprawie poszliśmy do kawiarni, a wieczorem wspólnie zagraliśmy na scenie”, wspominał Ignacy Gogolewski w rozmowie z Super Expressem. Mimo wszystko potrafili ze sobą rozmawiać, a nawet wspierali się na scenie. Przypomnijmy, że podczas 60-lecia pracy artystycznej Ignacego Gogolewskiego była żona chętnie pozowała do zdjęć z aktorem. 

Katarzyna Łaniewska, 1965 r., kadr z filmu "Trzy kroki po ziemi"

Zostawił ją dla innej... Oto historia miłości Katarzyny Łaniewskiej i Ignacego Gogolewskiego
Fot. archiwum Filmu / Forum

Oboje doczekali się córki - Agnieszki. „Wielokrotnie powtarzałam, że z pierwszej miłości pozostał mi największy skarb, Agnieszka, wnuki i umiejętność mówienia wiersza. "Inek" mnie tego nauczył”, mówiła Katarzyna Ławińska. 

Z czasem artystka poznała Andrzeja Błaszczaka, z którym przez wiele lat tworzyła zdrowy i szczęśliwy związek. „Bardzo się kochamy - przez telefon. Opowiadamy sobie, czy widzieliśmy to samo w telewizji, komentujemy, mówimy, co robimy sobie na obiad. Bardzo dużo wtedy rozmawiamy", mówiła w programie „Grunt to rodzinka". 

ZOBACZ TEŻ: Gotowa była zapłacić za tę miłość życiem — o związku Joanna Rawik i Ignacego Gogolewskiego

Katarzyna Łaniewska, Ignacy Gogolewski, 14 czerwca 2014 rok

Katarzyna Łaniewska, Ignacy Gogolewski, 14 czerwca 2014
Fot. Baranowski/AKPA

Ignacy Gogolewski na premierze spektaklu "Czechow żartuje"

Ignacy Gogolewski na premierze spektaklu
Fot. Akpa

Katarzyna Łaniewska, Sylwia Wysocka, 2009 rok Plebania

Katarzyna Łaniewska, Sylwia Wysocka, 2009 rok Plebania
Fot. Gałązka/AKPA

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.