Bohaterki drugiego planu? Nie wszystkie i nie zawsze! Polskie Pierwsze Damy - co o nich wiesz?
1 z 7
Agata Kornhauser-Duda, Anna Komorowska, Maria Kaczyńska, Jolanta Kwaśniewska, Danuta Wałęsa i Barbara Jaruzelska – ich mężowie decydują, decydowali o losach Polski, ale to one mają rząd dusz. Zwykle w cieniu, ale to o nich mówi się najwięcej. Towarzyszą mężom w oficjalnych uroczystościach, zajmują się działalnością dobroczynną. Życie pierwszej damy to nieustanne poszukiwanie równowagi między rodziną a wielką polityką. Jest to bardzo trudna i wymagająca rola. Jolanta Kwaśniewska zapytana przez VIVĘ! o to, za czym najbardziej tęskniła jako Pierwsza Dama odpowiedziała, że za... dżinsami.
O dżinsach w sytuacjach oficjalnych mowy nie było. Chodziłam w nich jedynie po drugim piętrze Pałacu Prezydenckiego, w prywatnych apartamentach. Pałac w kształcie litery „U” funkcjonował tak, że w głównym korpusie urzędował pan prezydent, w jednym skrzydle między innymi moja fundacja, w drugim – gabinet Aleksandry Jacoby, dyrektor protokołu. Często kursowałam między piętrami klatką schodową prowadzącą do naszego apartamentu od najmniej uczęszczanej strony. Kiedyś w dżinsach, sweterku i balerinkach przyszłam do pani dyrektor i natknęłam się na Władysława Szpilmana, którego mój mąż tego dnia odznaczał, w towarzystwie żony Haliny oraz Ireny Santor. Z Ireną Santor przywitałam się serdecznie, na co pan Szpilman zareagował: „A ja panią skądś znam! Wiem, oglądałem! Pani jest tą znaną piosenkarką!”. Tak się kończy bieganie po Pałacu w wersji „nieformalnej”- zdradziła Jolanta Kwaśniewska.
Każda z Pierwszych Dam miała inną strategię i pomysł na siebie na czas kadencji swojego męża. Także po jej zakończeniu często pozostały w życiu publicznym. Przedstawiamy polskie Pierwsze Damy i zdradzamy ich mniejsze lub większe sekrety.
Polecamy także: Co mówiła Danuta Wałęsa o rodzinie i feminizmie.
2 z 7
Agata Kornhauser-Duda - Pierwsza Dama od 2015 r. Elegancja, szyk i skromność. Tym podbiła serca Polaków.
W czasie kampanii prezydenckiej powiedziała: „Mąż jest moim najlepszym przyjacielem”. Dlatego razem z córką, 20-letnią Kingą, wspierały Andrzeja Dudę w jego walce o fotel prezydenta. Kto wie, może jej urok osobisty, znakomity gust i otwartość pomogły mu go zdobyć? Obecna Pierwsza Dama do tej pory była nauczycielką języka niemieckiego w krakowskim liceum. Ma opinię wymagającej i surowej. Lecz jej znajomi podkreślają, że potrafi też być rezolutna, błyskotliwa i spontaniczna. Jest córką znanego poety, Juliana Kornhausera. Zawsze była oczkiem w głowie tatusia. Swego męża poślubiła w 1994 roku, rok później urodziła się Kinga, która dziś jest studentką prawa. Obie – matka i córka – pokazały w czasie kampanii, że mają dobry gust. Komentatorzy podkreślali, że żona Andrzeja Dudy włączyła się w kampanię w zachodnim stylu. Jaką pierwszą damą jest Agata Kornhauser-Duda? Na pewno nie pozostaje w cieniu męża. Tuż po ogłoszeniu wygranej męża zapewniła, że oboje zadbają o to, aby spełnić jego wyborcze obietnice.
Ciekawostki:
Podobno para prezydencka jest pełna przeciwieństw. Pierwsza dama jest spokojna, prezydent elekt energiczny.
Zobacz także: Ranking najlepiej ubranych 2016 roku. Wśród nich Agata Kornhauser-Duda.
3 z 7
Anna Komorowska Pierwsza Dama w latach: 2010–2015. Jako pierwsza dama w cieniu męża, co nie znaczy, że bez swego zdania.
Wciąż ma pierścionek zaręczynowy, który blisko 40 lat temu kupił jej Bronisław Komorowski. Dla niej przede wszystkim liczy się rodzina. Wychowała piątkę dzieci. Teraz chętnie zajmuje się wnukami. Polacy zapamiętali spoty reklamowe z pierwszej kampanii wyborczej, w których nalewała mężowi zupę. Jednak zawsze broniła się przed nazywaniem jej rodziny patriarchalną. „W naszej rodzinie każdy jest szefem”, przekonywała. Oboje z mężem dbali o to, żeby ich małżeństwo było partnerskie. Jako Pierwsza Dama zajmowała się promocją polskiej kultury, dużo jeździła po świecie. Była też dumna z programu „Dobry klimat dla rodziny”, wspierającego posiadanie dzieci. Pozostawała w cieniu męża. Od oficjalnych wystąpień wolała prywatność. Z mężem prezydentem lubili wypić poranną kawę, czasem udało im się „urwać” do kina. Anna Komorowska jest silna, pracowita i niezależna. „Matka, zwłaszcza przy większej liczbie dzieci, to iście menedżerska praca”, przekonuje.
Ciekawostki:
Anna Komorowska jest rzeczowa, szczera, pewna swego. Z wykształcenia filolog klasyczny, większość czasu poświęciła wychowaniu piątki dzieci: Zofii, Tadeusza, Marii, Piotra i Elżbiety.
Zarówno Anna Komorowska, jak i jej mąż, Bronisław, mają waleczne charaktery. Lecz zarówno w domu, jak i w polityce potrafili zachować równowagę.
Zobacz także: Wywiad z Anną Komorowską: "Mam dystans".
4 z 7
Maria Kaczyńska Pierwsza Dama w latach 2005–2010. Choć jej mąż miał przeciwników politycznych, tę Pierwszą Damę kochała cała Polska.
Kiedy poznała swego przyszłego męża, Lecha, wyjęła grzebień i rozczesała jego poplątane włosy. Taka była. Bezpośrednia, czuła, z poczuciem humoru. Do Pałacu Prezydenckiego z sopockiego mieszkania ściągnęła głównie książki i… kaczki. „Wszyscy wiedzą, że lubimy kaczki”, powiedziała VIVIE! w pierwszym wywiadzie po zostaniu Pierwszą Damą. „Zawsze kupuję jakąś w prezencie i takie też dostaję. Kaczka oznacza dobrobyt”. Razem z rodziną wspierała męża w czasie kampanii wyborczej. Chciała pokazać, że jest ciepłym, rodzinnym, życzliwym człowiekiem. Choć ceniła sobie spokój rodzinnego życia, jako pierwsza dama rzuciła się w wir obowiązków. Działała charytatywnie, objęła patronat nad wieloma akcjami dobroczynnymi. Została matką chrzestną pierwszego polskiego samolotu wojskowego F-16. Jej imieniem i nazwiskiem nazwano nową odmianę tulipana. Jako Wysłannik Prezydenta RP w wielu sytuacjach zastępowała głowę państwa – na przykład podejmując w Pałacu Prezydenckim księżniczkę Annę. Lubiła mieć swoje zdanie. Zasłynęła feministycznymi wypowiedziami i obroną praw kobiet. Zginęła tragicznie razem z mężem w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 roku.
Ciekawostki:
Z Lechem Kaczyńskim byli małżeństwem 32 lata. Bez kryzysów.
Chętnie pozowała z mężem. Chciała, żeby Polacy ujrzeli w prezydencie takiego człowieka, jakiego ona znała: wesołego, z poczuciem humoru, życzliwego.
Maria Kaczyńska zapisała się w pamięci uśmiechem, siłą charakteru i spokojem. Z wykształcenia magister ekonomii. Z zamiłowania pianistka. Znała cztery języki obce: angielski, francuski, hiszpański i rosyjski. Z mężem doczekali się ukochanej córki, Marty, i dwóch wnuczek – Ewuni i Martynki.
Zobacz także: Poruszający wywiad z Martą Kaczyńską. Jak zmieniło się jej życie po katastrofie smoleńskiej.
5 z 7
Jolanta Kwaśniewska - Pierwsza Dama w latach 1995–2005. Była pierwszą pierwszą damą, która wyszła do ludzi. I natychmiast stała się autorytetem, idolką i… ikoną stylu.
„Kiedy nie ma kamer, nikt nie komentuje strojów ani zachowania, można zamknąć drzwi, wtedy jestem takim małym misiem”, opowiadała o swoim życiu w Pałacu Prezydenckim. Trudno w to uwierzyć, bo Jolanta Kwaśniewska była pierwszą – tak widoczną i obecną w życiu publicznym – pierwszą damą III RP. Stylowa, nowoczesna, wykształcona, piękna i niezwykle elegancka od razu zdobyła serca Polaków. Doskonale wypadała wśród koronowanych głów, w papamobile Jana Pawła II i podczas rozmowy z... Michaelem Jacksonem. Gdy jej mąż Aleksander Kwaśniewski kończył drugą kadencję, poważnie mówiło się, że to ona powinna zająć jego miejsce. Nie zdecydowała się kandydować, ale nie zniknęła. Ma swoją fundację Porozumienie Bez Barier, działa na rzecz kobiet, wydaje książki, w których uczy Polaków dobrego stylu. A to, co robi, i jak wygląda... nadal jest szeroko komentowane. I to się już chyba nie zmieni.
Ciekawostki:
Jolanta Kwaśniewska z domu Konty pochodzi z Gdańska. Z wykształcenia jest prawniczką. Kiedy jej mąż został prezydentem zawiesiła pracę we własnej agencji nieruchomości i poświęciła się działalności dobroczynnej, którą nadal prowadzi.
Z Aleksandrem Kwaśniewskim są parą od 37 lat. Ona zachwyciła go pięknymi włosami do pasa, on pisał do niej miłosne liściki. Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy pobrali się w 1979 roku. Ich córka Ola przyszła na świat półtora roku później.
Zobacz także: Wywiad z Jolantą Kwaśniewską z 2012 roku: "Teraz jest nas więcej". O miłości i rodzinie.
6 z 7
Danuta Wałęsa Pierwsza Dama w latach 1990–1995. Zwykła niezwykła kobieta, która stojąc w cieniu legendy, zbudowała własną.
„Moim przeznaczeniem była i jest rodzina”, mawiała. Ale w jej życie wciąż wtrącała się wielka polityka. Jako matka w ciężkich czasach PRL-u wychowała ośmioro dzieci, jako żona legendarnego przywódcy „Solidarności” w 1983 roku odbierała w Oslo przyznaną mu Nagrodę Nobla. Jako pierwsza dama w pierwszym wolnym Sejmie III RP słuchała słów przysięgi składanej przez prezydenta Wałęsę. Zawsze stała u boku męża i z oddaniem spełniała obowiązki pierwszej damy, ale nigdy nie zdecydowała się na przeprowadzkę do Warszawy. Przez całą prezydenturę Lecha mieszkała w Gdańsku przy ulicy Polanki i tam mieszka do dziś. Komentowano jej styl – uwielbiała nakrycia głowy – zwłaszcza kapelusze i kwieciste sukienki, zwane od jej nazwiska „wałęsówkami”.
Ciekawostki:
Danuta Wałęsowa z domu Gołoś urodziła się w Kolonii Krypy w wielodzietnej, rolniczej rodzinie. Ukończyła szkołę podstawową w Węgrowie, a w wieku 20 lat wyszła za mąż za Lecha Wałęsę. Przez całe życie w cieniu męża, w 2011 roku wydała porażająco szczerą autobiografię „Marzenia i tajemnice”, która okazała się bestsellerem.
Lech poznał Danutę w gdańskiej kwiaciarni, w której pracowała. To była miłość od pierwszego wejrzenia. W 1969 roku wzięli ślub.
Zobacz także: Wywiad z Danutą Wałęsową: "Myślę, że mnie nie kochał".
7 z 7
Barbara Jaruzelska - Pierwsza Dama w latach 1989–1990. Nigdy nie chciała być ani generałową, ani prezydentową. Dlatego pozostała tajemnicza.
„Ta, która tylko daje i modli się do męża, nie ma szans na znaczącą obecność w jego życiu”, powiedziała kiedyś w wywiadzie dla Vivy! Pierwsza pierwsza dama niepodległej Polski była w życiu publicznym prawie niewidoczna jednak prywatnie, żyjąc u boku najważniejszej wtedy osoby w państwie, bardzo dbała o zachowanie niezależności. Jak pisze jej córka, Monika, w książce „Rodzina”, Barbara nie pozwalała tytułować się „generałową”. „Mam swój tytuł, jestem doktorem germanistyki”, mówiła. Ale Polacy pamiętają ją właśnie jako generałową, bo Pierwszą Damą była zaledwie rok. Córka opisuje ją jako kobietę wyjątkowo piękną i elegancką „była koncentratem kobiecości”. Gdy poznała Wojciecha Jaruzelskiego, była w trakcie rozwodu z pierwszym mężem. Za generała wyszła w 1960 roku. Barbara nigdy nie lubiła oficjalnych przyjęć, a gdy już się na nich pokazała, zdarzało się, że nie wszyscy ją rozpoznawali. „Zazwyczaj mówiłam, to co myślę, ale podświadomie unikałam polityki”, mówiła.
Ciekawostki:
Barbara Jaruzelska z domu Jaskólska jest doktorem filologii germańskiej. Wykładała w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.
Barbara i Wojciech Jaruzelscy wzięli ślub w 1960 roku w Szczecinie. Ona była wtedy artystką wojskowego zespołu pieśni i tańca, a on generałem.
Na zdjęciu z sesji dla Vivy! z 2001 roku z psem Lulu.
Zobacz także: Wywiad z Moniką Jaruzelską, córką Barbary Jaruzelskiej. O rodzicach oraz próbie samobójczej.