Reklama

Gdyby żyła, Zofia Stryjeńska skończyłaby dziś 130 lat. Na kartach polskiej historii zapisała się jako wybitna artystka, graficzka, ilustratorka i scenografka. Jej życie to gotowy materiał na film...

Reklama

Zofia Stryjeńska: życiorys

Zofia Stryjeńska urodziła się 13 maja 1891 roku. Talent artystyczny przejawiała od dziecka. Jej ojciec prowadził sklep z rękawiczkami, a mała Zosia rysowała karykatury klientów. Miłość Stryjeńskiej do malarstwa była tak silna, że 1911 roku, aby dostać się na studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, przebrała się za mężczyznę - Tadeusza Grzymałę Lubańskiego. Tajemnica wyszła na jaw dopiero po roku! Musiała wtedy opuścić uczelnię i wróciła do Krakowa.

Zobacz także: Pierwsza w historii wystawa poświęcona kultowej polskiej projektantce Barbarze Hoff!

Zbiory Muzeum narodowego w Krakowie

Obraz autorstwa Zofii Stryjeńskiej, zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

Zofia Stryjeńska 1930 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a 6 lat później został nadano jej Złoty Wawrzyn Akademicki. Malarka żyła na walizkach, dużo podróżowała. Mieszkała w Niemczech, Belgi, Francji i Szwajcarii.

Opuściła Polskę bo nie chciała żyć w komunistycznym kraju. Zmarła w zapomnieniu 28 lutego 1976 roku w Genewie. Pochowano ją na cmentarzu w Chêne-Bourg. „Jej dom — stracony — to była Polska” - napisał jej syn, Jan. Wielka artystka żyła w biedzie, chociaż syn proponował jej pomoc finansową. W Polsce wydawano na pocztówkach reprodukcje jej obrazów nie płacąc artystce żadnego honorarium.

Zobacz także: Wystawa kreacji domu mody Christian Dior w Dallas!

Zbiory Muzeum Narodowe w Warszawie

Obraz autorstwa Zofii Stryjeńskiej, zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie

Zofia Stryjeńska: twórczość

Nazywano ją „Księżniczka malarstwa polskiego”. Z technik malarskich uprawiała głównie temperę, zajmowała się też litografią, rysunkiem i plakatem. Zofia projektowała zabawki, tkaniny dekoracyjne i ilustrowała książki.

W 1925 roku przygotowała dekorację pawilonu na Wystawie Światowej w Paryżu. Wystawa składała się z sześciu malowideł, które ukazywały prace wiejskie charakterystyczne dla poszczególnych miesięcy w ciągu roku. Zagraniczna ekspozycja przyniosła artystce sławę i pięć prestiżowych nagród. Jej prace przedstawiały bóstwa starosłowiańskie, jednak ona sama uważała się za chrześcijankę.

Wydawnictwo BOSZ wydało album ukazujący wspaniałą twórczość Zofii Stryjeńskiej. Autorem wstępu do publikacji jest – znawca twórczości Zofii Stryjeńskiej – Światosław Lenartowicz, natomiast za projekt graficzny odpowiada prof. Lech Majewski.

Okładka albumu Stryjeńska/Wydawnictwo BOSZ
Reklama

Okładka albumu Stryjeńska wydawnictwa BOSZ

Reklama
Reklama
Reklama