Zaginięcie Madeleine McCann
Fot. Rex Features/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Sprawa zaginięcia trzyletniej Madeleine McCann nigdy nie została rozwiązana...

Czy istnieją szanse na to, że zostanie odnaleziona?

Weronika Kostyra 18 marca 2019 20:53
Zaginięcie Madeleine McCann
Fot. Rex Features/East News

Nierozwiązana sprawa tajemniczego zaginięcia trzyletniej Madeleine McCann do tej pory budzi wielkie emocje. 3 maja w 2007 roku dziewczynka zniknęła z pokoju hotelowego podczas rodzinnych wakacji w Portugalii. Policja od lat prowadzi śledztwo. Istnieje wiele hipotez, na temat tego, co stało się z Madeleine. Netflix stworzył właśnie film dokumentalny, który stara się odpowiedzieć na niektóre z pytań.

Co stało się z Madeleine McCann?

Madeleine McCann była najstarszą córką pary brytyjskich lekarzy. Jej młodsze rodzeństwo to bliźnięta Amelie i Sean. Cała rodzina razem z przyjaciółmi spędzała wakacje w portugalskim kurorcie Praia da Luz w regionie Algarve. Wieczorem państwo McCann położyli dzieci spać i wyszli na kolację ze znajomymi. Później zeznali, że regularnie wracali do pokoju, żeby sprawdzić, co u dzieci. Około godziny 22 ich mama zastała łóżko Madeleine puste. Okno w pokoju położonym na parterze było otwarte.

Na miejsce wezwano policję. W toku śledztwa pojawiło się wiele podejrzeń i tajemniczych śladów, jednak dziewczynki nigdy nie odnaleziono. Pojawiły się między innymi teorie, że została ona porwana przez siatkę pedofili lub że za jej zaginięciem stoją rodzice. Taką hipotezę wysnuła portugalska policja. Trzy miesiące po zaginięciu, w hotelowym pokoju znaleziono ślady krwi. Wtedy pojawiła się teoria, że dziewczynka została zamordowana.

Media na całym świecie relacjonowały śledztwo i nowe tropy pojawiające się w jego toku. Krytykowano między innymi spokój i opanowanie z jakimi zachowywali się rodzice Madeleine. Zarzucano im brak zainteresowania sprawą. Pojawiały się też głosy, że dziewczynka zginęła w nieszczęśliwym wypadku, a państwo McCann ukryli jej zwłoki i upozorowali porwanie. McCannowie pozwali kilka gazet za zniesławienie i otrzymali od nich odszkodowania.

W 2008 roku z braku nowych dowodów portugalska prokuratura umorzyła śledztwo. Państwo McCann i premier Wielkiej Brytanii David Cameron przekonali brytyjską policję, by w 2011 roku wznowiła śledztwo. Doszukała się wielu nieprawidłowości w pracy Portugalczyków.

Najnowszy film Netflixa podsumowuje dotychczasowe śledztwo i prezentuje nowe fakty. Przedstawione są w nim dowody na to, że śmierć Madeleine nigdy nie została potwierdzona. Istnieją więc szanse na to, że zostanie kiedyś odnaleziona żywa. Państwo McCann nie chcieli wystąpić przed kamerami twierdząc, że może to utrudnić śledztwo. 

Zaginięcie Madeleine McCann
Fot. Rex Features/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!