Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji opublikowany w Dzienniku Ustaw
Nowe przepisy formalnie weszły w życie
W październiku zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prawo do aborcji, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodne z Konstytucją RP. Publikacja orzeczenia w Dzienniku Ustaw miała nastąpić jeszcze w listopadzie, jednak tak się nie stało. Ostatecznie wyrok opublikowano wczoraj w nocy, wkrótce po pojawieniu się uzasadnienia, i oznacza to, że formalnie zaczął obowiązywać.
Wyrok TK ws. aborcji opublikowany w Dzienniku Ustaw
Jak tłumaczy portal TVN24, zgodnie z art. 190 Konstytucji RP, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego „podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu” w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony, a orzeczenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak TK może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego.
Z orzeczeniem, ogłoszonym przez sędzię Julię Przyłębską 22 października 2020 roku, nie zgodziło się dwóch z piętnastu obecnych na sali sędziów – prof. Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski. Zdania odrębne do uzasadnienia wyroku, opublikowanego wczoraj, zgłosiło trzech kolejnych sędziów: Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński i Jarosław Wyrembak.
W uzasadnieniu decyzji TK czytamy między innymi, że „Trybunał podtrzymał stanowisko, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być chronione przez ustawodawcę, nie tylko w formie przepisów gwarantujących przetrwanie człowieka jako jednostki czysto biologicznej, ale także jako bytu całościowego, dla którego egzystencji niezbędne są również odpowiednie warunki społeczne, bytowe, kulturowe, w całości składające się na istnienie jednostki”, a także, że „w ocenie Trybunału dziecko jeszcze nieurodzone, jako istota ludzka – człowiek, któremu przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny – zgodnie z art. 38 Konstytucji – musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona” [za TVN24].
Zobacz też: Ogólnopolski Strajk Kobiet o uzasadnieniu wyroku TK: „Odbieramy to jako totalną potwarz”
Zobacz też: Maria Dębska broni praw kobiet
Trybunał Konstytucyjny opublikował wyrok ws. aborcji w Dzienniku Ustaw
Wyrok TK ws. aborcji w Polsce - co się zmieni?
Polska jest krajem, który jeszcze przed wprowadzeniem niemal całkowitego zakazu aborcji, miał pod tym względem jedno z najsurowszych praw w Europie. Orzeczenie TK ostatecznie zmienia ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 roku.
Jak dotąd, aborcja była możliwa w trzech przypadkach: gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia i/lub zdrowia kobiety, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, jak gwałt lub kazirodztwo (do 12 tygodnia ciąży). Teraz pozostaną jedynie dwie możliwości.
W odpowiedzi na publikację uzasadnienia wyroku TK, w całej Polsce odbyły się protesty organizowane przez Strajk Kobiet. Kolejne planowane są na najbliższe dni.
Źródło: TVN24
Protesty po publikacji uzasadnienia wyroku TK, Gdańsk, 27 stycznia 2021
Protesty po publikacji uzasadnienia wyroku TK, Warszawa, 27 stycznia 2021