Fot. Niemiec / AKPA
Wspomnienie

Włodzimierz Nowak był umierający, gdy wziął powtórny ślub z ukochaną Haliną Kowalską…

Pobrali się cztery miesiące przed śmiercią aktora

Marcjanna Maryszewska 9 marca 2023 11:05
Fot. Niemiec / AKPA

Spędzili razem ponad sześć dekad wspaniałego, pełnego miłości i oddania życia. Halina Kowalska i Włodzimierz Nowak kochali się bezgranicznie, do samego końca trwali u swojego boku, i jedynie śmierć mogła ich rozdzielić... Aktor odszedł w marcu 2022 roku. Teraz artystka ujawniła, że gdy dowiedzieli się, że zostało mu kilka miesięcy życia, postanowili wziąć powtórny ślub.

Włodzimierz Nowak i Halina Kowalska mieszkali w Skolimowie. Byli razem do końca

Do 2017 roku Włodzimierz Nowak wraz z Haliną Kowalską mieszkali razem w dwupokojowym lokum w pobliżu centrum handlowego Arkadia. Dopiero później, ze względu na pogarszający się stan zdrowia aktora, postanowili przenieść się do Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. To właśnie tam spędził ostatnie lata swojego życia — Włodzimierz Nowak zmarł 16 marca 2022 roku w wieku 80 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje były mąż Laury Łącz. Aktorka i znany muzyk byli jedną z popularniejszych par lat 70.

O tym, że wkrótce umrze, dowiedział się od lekarzy kilka miesięcy wcześniej. Diagnoza była wstrząsająca dla nich obu… Wtedy jego żona postanowiła w tajemnicy przed wszystkimi wziąć z nim ślub kościelny. W trakcie zaślubin aktor przyjął sakrament komunii świętej i namaszczenia chorych. O tym niezwykłym wydarzeniu, które miało miejsce w Skolimowie, Halina Kowalska opowiedziała w szczerej rozmowie...

Halina Kowalska, Włodzimierz Nowak, Warszawa, 09.08.2019 rok

Halina Kowalska, Włodzimierz Nowak, „Zagrajcie mi to...” - Gustaw Holoubek in memoriam, Warszawa, 09.08.2019 rok
Fot. Niemiec/AKPA

Włodzimierz Nowak i Halina Kowalska w tajemnicy wzięli powtórny ślub 

Była to miłość od pierwszego wejrzenia, która przetrwała blisko 64 lata. Oboje byli bardzo młodzi, poznali się zupełnie przypadkiem… Pierwszą rozmowę zainicjował Włodzimierz Nowak. Szybko zostali parą, a kilka miesięcy później byli już małżeństwem.

Mieliśmy prawie po 18 lat, kiedy się poznaliśmy. Zaczepił mnie, jak szłam z koleżanką po ulicy i zapytał, czy może dołączyć. Zgodziłam się. Usiedliśmy w parku na ławeczce i staliśmy się parą. Ja mu od razu powiedziałam "Nie dotkniesz mnie, chyba że zostanę twoją żoną". Szybko się oświadczył. Dwa miesiące brakowało do tych 18 lat, więc musieliśmy zaczekać. Byłam w niego zapatrzona i całe życie byłam mu wierna” — zwierzała się Halina Kowalska w rozmowie z SE.pl.

Halina Kowalska, 1980 r. 

Włodzimierz Nowak był umierający, gdy wziął powtórny ślub z ukochaną Haliną Kowalską…
Fot. PAP/CAF archiwum

Włodzimierz Kowalski, 1969 r. 

Włodzimierz Nowak był umierający, gdy wziął powtórny ślub z ukochaną Haliną Kowalską…
Fot. Jerzy Plonski / RSW / Forum

Trwali przy sobie na dobre i na złe. Gdy aktor znacząco podupadł na zdrowiu, małżonkowie podjęli decyzję o wspólnej przeprowadzce do Skolimowa. Tam Włodzimierz Nowak spędził ostatnie lata swoje życia. Jego małżonka z bólem wspomina chwilę, kiedy dowiedziała się, że ukochanemu zostało kilka miesięcy życia… Odszedł 16 marca 2022 roku. 

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Teresa Lipowska o trudnym momencie w życiu: „Stanęłam jedną nogą nad przepaścią

„To był dla mnie szok. Lekarz przyszedł do Włodka i powiedział do mnie: Pani Halino, zbadałem go. Prawdopodobnie on się kończy i musi być pani na to przygotowana. Mąż pojechał do szpitala, a ja rano dzwoniłam do niego o 7, o 7:30, godzinę później i tak kilka razy. Już wiedziałam, co się stało, bo nie było takiej możliwości, żeby ode mnie nie odebrał telefonu”, wspominała.

Kilka miesięcy wcześniej, w tajemnicy przed wszystkimi aktorska para wzięła ślub kościelny. Sakramentu udzielił im zaprzyjaźniony ksiądz, a świadkiem została znajoma pielęgniarka, pracująca w Domu Artystów Weteranów. „Pobraliśmy się w domu aktora w Skolimowie, na cztery miesiące przed śmiercią Włodka”, wyznała Halina Kowalska. Za kilka dni minie rok od śmierci jej męża… Artystka nie ukrywa, że bardzo trudno jest jej radzić sobie ze stratą.

Życzymy dużo sił i zdrowia w najtrudniejszych chwilach.  

Halina Kowalska, Włodzimierz Nowak, Wielkanoc w Skolimowie, 26.03.2018 rok

Halina Kowalska, Włodzimierz Nowak, Wielkanoc w Skolimowie, 26.03.2018 rok
Fot. Niemiec/AKPA

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

OMENAA MENSAH: Prowadzi trzy fundacje, organizuje aukcje charytatywne, a kilka razy w miesiącu… zapowiada pogodę. W jej słowniku nie ma słowa „niemożliwe”! JAN A.P. KACZMAREK: O czym marzy kompozytor i laureat Oscara? Niezwykła rozmowa! KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA i ANNA ZALESKA: Matka i córka. Dziennikarka i prawniczka. Zawsze w kontakcie, lecz jest jedno „ale”. VITO BAMBINO: O muzyce, życiu na emigracji, miłości, ukochanym synku i o tym, jak to jest żyć pomiędzy.