Barbara Sienkiewicz, Dzień Dobry TVN, 2015
Fot. Tomasz Urbanek/DDTVN/East News
Z ŻYCIA GWIAZD

W wieku 60. lat urodziła bliźnięta. Jak potoczyły się losy Barbary Sienkiewicz?

Tak dziś wygląda jej życie

Marta Nawacka 20 stycznia 2023 11:52
Barbara Sienkiewicz, Dzień Dobry TVN, 2015
Fot. Tomasz Urbanek/DDTVN/East News

W 2015 roku o aktorce znanej z epizodycznych ról w serialach takich jak: „Klan”, „M jak miłość”, „Kryminalni” czy „Ranczo” zrobiło się naprawdę głośno. Wszystko za sprawą ciąży, w którą zaszła... jako sześćdziesięciolatka! Niedługo potem Barbara Sienkiewicz urodziła bliźnięta: chłopca oraz dziewczynkę i tym samym została okrzyknięta najstarszą matką w Polsce. Gwiazda opowiadała o tym, dlaczego tak późno zdecydowała się zostać mamą oraz wyjawiła, jak sobie radzi. Dzisiaj ma 68 lat i powoli wraca do zawodu. Jak wygląda jej życie? 

Barbara Sienkiewicz – aktorka, która w wieku 60. lat urodziła bliźnięta

W 2015 roku o aktorce znanej m.in. z „Klanu” zrobiło się bardzo głośno. Wszystko za sprawą tego, że 60-letnia kobieta... urodziła bliźnięta. Samotna emerytka podobno zdecydowała się na zapłodnienie in vitro. Po przyjściu na świat bliźniaków została okrzyknięta najstarszą matką w Polsce. Prawdopodobnie Barbarze Sienkiewicz udało się to osiągnąć, ponieważ w CV zaniża swój wiek aż o 10 lat. Według Na żywo kobieta musiała zrobić to samo w klinice, w której doszło do zabiegu sztucznego zapłodnienia, dzięki któremu została mamą Piotrusia i Ani. Wspierający ją prezes Związku Artystów Scen Polskich, Olgierd Łukaszewicz, uważa, że pomysł z ukrywaniem prawdziwego wieku był dobrym posunięciem. „Dla dobra dzieci to kłamstwo powinno trwać dalej”, utrzymywał w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną. Do końca jednak nie wiadomo, czy dzieci faktycznie przyszły na świat dzięki metodzie in vitro, gdyż sama zainteresowana zaprzeczała tej teorii, twierdząc, że w ciążę zaszła naturalnie.

Po porodzie często udzielała wywiadów i chętnie opowiadała o wadach i zaletach późnego macierzyństwa. Barbara Sienkiewicz twierdzi, że wcześniej nie czuła się na siłach psychicznie ani biologicznie do tego, by wychowywać dzieci. Ciążę uważa za najpiękniejszy okres swojego życia. Mniej chętnie mówiła jednak o swoim życiu prywatnym i ojcu bliźniaków, z którym maluchy nie mają żadnego kontaktu. „Ojciec dziecka nie ma ani żadnych praw, ani obowiązków w stosunku do dzieci”, mówiła w TVN. Aktorka nie ukrywa, że późny wiek, w którym urodziła Anię i Piotrusia przysporzył jej wiele negatywnych komentarzy i wywołał falę krytyki. Starała się jednak nie zwracać na to uwagi.

Czytaj również: Życie boleśnie doświadczyło Sławomirę Łozińską. Syn aktorki zmarł nagle w wieku 24 lat

Barbara Sienkiewicz z dziećmi, Warszawa 02.10.2015 Konferencja prasowa dotycząca przyznania emerytury Barbarze Sienkiewicz
Fot. Jan BIELECKI/East News

Barbara Sienkiewicz z dziećmi, konferencja prasowa dotycząca przyznania emerytury, Warszawa 02.10.2015

Barbara Sienkiewicz walczyła o zasiłki. Jak dziś wygląda jej życie?

Barbara Sienkiewicz nie posiada zbyt dużych środków finansowych, aby samodzielnie wychowywać dwójkę pociech. Jej emerytura wynosiła kilka lat temu zaledwie 1250 złotych. W tej sprawie ponownie przyszedł jej z pomocą aktor Olgierd Łukaszewicz, który zdobył się nawet na wystosowanie apelu do Ewy Kopacz, walcząc o przyznanie najstarszej matce w Polsce zasiłku. Kobieta nie otrzymała zasiłku macierzyńskiego, czego rzekomym powodem było niepłacenie dobrowolnych składek w wysokości... około 1000 zł miesięcznie. Drugą kwestią był fakt, że w polskim prawie zasiłek macierzyński nie łączy się razem z emeryturą, z której utrzymywała się aktorka.

Sprawa skomplikowała się o tyle, że synek kobiety miał problemy zdrowotne. Cierpiał na wzmożone napięcie mięśniowe, będące częstą dolegliwością u bliźniąt. Chłopiec wymagał rehabilitacji, która – na szczęście – przynosi efekty. Barbara Sienkiewicz zdecydowała się walczyć o pomoc finansową w telewizjach śniadaniowych oraz tabloidach. Samo 500+, do którego aktorka się kwalifikuje, nie wystarczy jednak na pokrycie wszystkich potrzeb jej pociech, tym bardziej że u Piotrusia wykryto również wadę wzroku, wymagającą kosztownego leczenia. Syn kobiety miał także problem z nauką mówienia, w przeciwieństwie do swojej siostry. Ania, mimo że jest drobniejsza, bez problemu przyswoiła naukę mowy, chodzenia, a nawet biegania.

Informacje o zdrowiu pociech aktorki niestety nie są aktualizowane — od pewnego czasu ulubienica widzów nie udziela wywiadów.

Czytaj też: Miłość Marii Pakulnis i Krzysztofa Zaleskiego przerwała śmierć

Barbara Sienkiewicz z dziećmi, Warszawa 02.10.2015 Konferencja prasowa dotycząca przyznania emerytury Barbarze Sienkiewicz
Fot. Jan BIELECKI/East News
Barbara Sienkiewicz z dziećmi, konferencja prasowa dotycząca przyznania emerytury, Warszawa 02.10.2015

Barbara Sienkiewicz o chrzcie swoich dzieci

Gdy o kobiecie zrobiło się głośno, paparazzi nie odstępowali jej nawet na krok. Po lekkim przycichnięciu sprawy najstarsza matka w Polsce zdecydowała się ochrzcić swoje dzieci. Maluchy miały wtedy 10 miesięcy, a uroczystość odbyła się w jednym z kościołów w Warszawie, w obecności najbliższej rodziny. Nie zabrakło również Olgierda Łukaszewicza, dzięki któremu sprawa nabrała rozgłosu.

Kobieta wierzy, że Piotrek i Ania od momentu uroczystości są pod opieką Boga. „Mówi się, że to jest najszczęśliwszy dzień w życiu, ale to jest jednocześnie spokój takiej pewności, że dzieci pójdą już drogą, która jest pewną drogą na całe życie. Myślę, że chrzest mógł być wcześniej o kilka miesięcy, bo z tym nie należy zwlekać, ale rodzice zazwyczaj chrzczą dzieci do roku, więc cieszę się, że zmieściłam się w tym kanonie”, tłumaczyła Super Expressowi. Na rodziców chrzestnych Barbara Sienkiewicz wybrała osoby z najbliższej rodziny. „To odpowiednie osoby, bo to rodzina katolicka. Nasze babcie, czyli moja mama i Dorota były rodzonymi siostrami. A chrzestny Waldemar jest mężem Doroty”.

Dzisiaj Barbara Sienkiewicz bardzo strzeże swojej prywatności i nie udziela się w mediach. Według ostatnich medialnych doniesień swoje mieszkanie w Warszawie dzieli z ciężko chorą, jeżdżącą na wózku matką oraz swoimi dziećmi, 8-letnimi dziś bliźniętami. Najstarsza matka w Polsce każdego dnia martwi się o ich przyszłość i o to, że z powodu jej wieku będą wyśmiewane przez rówieśników. Z czasem pojawiło się światełko w tunelu, ponieważ aktorka wróciła do zawodu. ,,Teraz, kiedy dzieci są już duże, Barbara postanowiła wrócić do zawodu. Planuje częściej występować. Liczy na fajne role", informowała jakiś czas temu jej przyjaciółka. Aktorka w 2022 roku zagrała niewielkie role w dwóch serialach – Na dobre i na złe i  w Przyjaciółkach.

Na szczęście cała rodzina jest zdrowa, a dzieci odkrywają swoje artystyczne talenty. Ania zapałała miłością do baletu. Jak donosił informator "Super Expressu", dziewczynka uczęszcza do studium baletowego przy szkole baletowej na Moliera. Z kolei Piotr poszedł w ślady mamy i postawił już swoje pierwsze kroki na scenie. Na deskach Opery Narodowej zagrał syna głównej bohaterki w ,,Madame Butterfly". 

Całej rodzinie życzymy wiele miłości i spokoju. 

Zobacz też:  Dominika Gwit o macierzyństwo walczyła 4 lata. Tak wygląda

Barbara Sienkiewicz, chrzest dzieci, 30.09.2015, Warszawa
Fot. PAWEL DABROWSKI/East News

Barbara Sienkiewicz, chrzest bliźniaków, 30.09.2015, Warszawa

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.