Paryż złoży hołd Dianie jako „jednej z najsłynniejszych kobiet na świecie końca XX wieku”
To wyjątkowo poruszający gest!
Dwadzieścia dwa lata po śmierci księżnej Diany w Paryżu pojawi się plac jej imienia. Burmistrz miasta w ten sposób w imieniu Francuzów chce oddać hołd królowej ludzkich serc i jak pisze Le Figaro „jednej z najsłynniejszych kobiet na świecie końca XX wieku”. Gdzie będzie znajdował się Plac księżnej Diany? Poznajcie szczegóły.
Plac księżnej Diany w Paryżu - gdzie dokładnie?
Dwadzieścia dwa lata temu w tunelu mostu Alma w Paryżu zginęła księżna Diana. Ścigana przez paparazzi zmarła w wyniku obrażeń po wypadku samochodowym. Osierociła dwóch synów, księcia Williama i księcia Harry'ego. Jej śmierć 31 sierpnia 1997 roku wstrząsnęła światem. Od tamtej pory codziennie na małym placyku tuż nad miejscem wypadku gromadzą się turyści, którzy oddają hołd księżnej i wspominają jej działalność charytatywną. By uczcić pamięć o królowej ludzkich serc nazwę placu zmieniono właśnie na Place Diana princess de Galles, co potwierdził ratusz w Paryżu.
Miejsce, w którym obecnie wznosi się Płomień Wolności, miał nosić imię śpiewaczki Marii Callas. Jak podaje Le Monde, 24 lipca 1997 roku uchwalono ustawę, a inauguracja nowej nazwy placu miała odbyć się prawie dwa miesiące później. Wypadek księżnej Diany, ale przede wszystkim jego następstwa (tłumy odwiedzających miejsce turystów, nagromadzone w miejscu wypadku kwiaty i znicze), zmieniły te plany. Biorąc pod uwagę, że aleja Marii Callas już istnieje (jak podaje AFP, na początku lat 2000, Avenue George Mandel (16. dzielnica), od numeru 2 do 51, została przemianowana na aleję Marii Callas), a plac nad mostem Alma został w pewien sposób przejęty przez turystów i fanów brytyjskiej księżnej, paryski ratusz zdecydował, by zmienić nazwę tego miejsca na plac Diany.
Swój wyjątkowy gest burmistrz Paryża uzasadnia chęcią upamiętnienia „jednej z najsłynniejszych kobiet na świecie pod koniec XX wieku”. Jak mówi, Diana była także „symboliczną postacią świata ze względu na zaangażowanie w sprawy humanitarne”. Faktycznie, była żona księcia Karola była nie tylko ikoną mody i stylu, szczęśliwą mamą czy księżną. Przede wszystkim angażowała się w działalność charytatywną. Zachęcała do walki z AIDS, pomagała przy wprowadzeniu zakazu stosowania min przeciwpiechotnych czy walczyła o ochronę podstawowych praw dzieci.
Z pewnością ten gest docenią fani księżnej Walii, która na stałe wpisała się do historii brytyjskiej rodziny królewskiej.