ZE ŚWIATA MODY

Dziś rocznica urodzin Coco Chanel. Co jej zawdzięczamy?

To ona zrewolucjonizowała kobiecą garderobę!

Marcin Brzeziński 19 sierpnia 2019 13:15

Gabrielle Bonheur Chanel znana jako Coco Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 roku we francuskim Saumur, zmarła 10 stycznia 1971 roku w Paryżu. W roku 1913 założyła w Paryżu swój pierwszy sklep z kapeluszami. Sześć lat później powstał dom mody nazwany jej nazwiskiem. I wtedy zaczęła się rewolucja!

Coco Chanel zawdzięczamy to, że kobiety porzuciły gorsety, odważyły się nosić spodnie, a długie włosy zamieniły na fryzurę na pazia lub chłopczycę. Chanel odnosiła wielkie sukcesy zawodowe, jednak jej życie osobiste nie było tak udane. Być może żaden z jej partnerów nie był w stanie wytrzymać z kobietą tak zabójczo inteligentną i samodzielną? Chanel mawiała na przykład: „Zawsze ubieraj się tak jakbyś miała spotkać swojego największego wroga”. Trudno sobie wyobrazić współczesną modę bez jej talentu, odwagi i nieskazitelnego wyczucia smaku.  

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Tylko w VIVIE! inspirująca rozmowa z KATARZYNĄ SKRZYNECKĄ o tym, dlaczego postanowiła wrócić do figury 30-latki. „Prezes” ROBERT GÓRSKI i MONIKA SOBIEŃ-GÓRSKA o tym, czy ich życie przypomina… kabaret. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI o tym, co robi, kiedy cały dom zaśnie.