Czy dzieci wrócą do szkoły jeszcze w tym roku szkolnym? Stanowisko Rządu
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Uczniowie i nauczyciele mają nadzieję na powrót nauki zdalnej. Jaką decyzję podejmie rząd?

„Konieczny byłby powrót zasiłku opiekuńczego”

Redakcja VIVA! 14 października 2020 11:59
Czy dzieci wrócą do szkoły jeszcze w tym roku szkolnym? Stanowisko Rządu
Fot. AdobeStock

Najnowsze dane wskazują, że epidemia choroby Covid-19 w Polsce wciąż się rozwija. Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o nowych przypadkach zakażenia, a liczby stale rosną. Niepokojące dane wywołują wiele pytań o kwestię bezpieczeństwa, a jedno z nich dotyczy rozporządzenia powrotu do szkół. „[...] pandemia rzeczywiście się rozszerza, dlatego być może te zasady trzeba będzie zaostrzyć”, zapowiadał niedawno Mateusz Morawiecki, komentując ewentualny powrót nauczania na odległość. Ostatecznie uczniowie i studenci w większości kontynuują naukę w normalnym trybie, jednak może to się zmienić.

Kiedy powrót nauki zdalnej? Zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Ze względu na rosnące liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem, już nie tylko nauczyciele, ale również uczniowie i ich rodzice mają nadzieję na powrót do zasad nauczania sprzed wakacji, jednak rząd zapowiedział, że takie zmiany nie są obecnie planowane. 

W odpowiedzi na te ustalenia, w sieci pojawiła się akcja #Protestuczniowski. Młodzież wyraźnie zakomunikowała, że obawia się zakażenia wirusem, i nie chodzi im jedynie o swoje zdrowie, ale także swoich bliskich, czyli rodziców i dziadków.

„Moglibyśmy zrobić dwa tygodnie przerwy i spróbować wyciszyć koronawirusa w szkołach, ale wtedy konieczny byłby powrót zasiłku opiekuńczego, którego rządzący jak widać starają się uniknąć”, stwierdził Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jak wytłumaczył, zasiłek to spory wydatek dla ZUS, ale także problem dla pracodawców, ponieważ rodzice musieliby zostać z dziećmi w domu.

Jak przypomina portal Dziennik Zachodni, obecnie nie można starać się o zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów „antycovidowych”, ale można ubiegać się o niego w razie choroby i macierzyństwa. W takiej sytuacji zasiłek przysługuje rodzicowi nie dłużej niż przez 60 dni w roku, na wszystkie dzieci.

Sławomir Broniarz dodał, że placówki szkolne nie wiedzą, jak dalej ma wyglądać ich praca, a minister edukacji nie udziela się w tym temacie. Związkowcy chcieliby również, żeby to dyrektorzy szkół i przedszkoli decydowali o przejściu na kształcenie online. Ze względu na dynamiczną sytuację w kraju, coraz więcej placówek decyduje się na taki tryb nauki.

Jak informowało wcześniej RMF FM, gdyby rząd zdecydował się na wprowadzenie nauczania zdalnego, przeprowadzono by to stopniowo. W pierwszej kolejności naukę w takim trybie rozpoczną studenci, później licealiści, a dopiero na końcu dzieci ze szkół podstawowych. Eksperci wskazują, że szkoły znajdujące się w czerwonych strefach już teraz powinny wprowadzić kształcenie na odległość.

W Polsce jak dotąd wykryto ponad 140 tysięcy przypadków zakażenia. Ponad 3 tysiące osób zmarło, ponad 80 tysięcy wyzdrowiało. 

Źródło: Dziennik Zachodni

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.