Koronawirus, trzecia fala
Fot. adobe stock
O TYM SIĘ MÓWI

Kolejna fala koronawirusa dotrze do Polski w 2021 roku? Jednoznaczne słowa eksperta

Dr Paweł Grzesiowski nie zgodził się w jednym z premierem

Rafał Kowalski 4 grudnia 2020 13:59
Koronawirus, trzecia fala
Fot. adobe stock

Mija dziewięć miesięcy odkąd polska służba zdrowia walczy z pandemią koronawirusa. Do tej pory, według oficjalnych statystyk, chorobę wykryto już u miliona z nas! I choć wiele osób  cieszy się na nadchodzący 2021 rok, ponieważ wierzy, że SARS-CoV-2 jest w odwrocie, nic bardziej mylnego. O tym, co czeka nas w najbliższych miesiącach opowiedział ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Dr Paweł Grzesiowski o kolejnej fali koronawirusa

13 239 nowych zakażeń koronawirusem i aż 531 osób zmarłych – takie dane z ostatniej doby podało kilka chwil temu ministerstwo zdrowia na swoim Twitterze. Co dokładnie mówią te liczby? I czy świat oraz Polskę czekają kolejne etapy walki z pandemią? „Trzecia fala, a w naszym przypadku druga, może nastąpić na wiosnę, kiedy ograniczenia wprowadzone przy tej fali zostaną zawieszone”, mówił w Radiu Zet dr Paweł Grzesiowski.

W tym samym wywiadzie dodał też, że nie można zakładać pozytywnego scenariusza na zbliżający się nowy rok. „Jeśli ktoś z państwa planuje swoje życie, zastanawiając się, co będzie za 3, za 5, za 10 miesięcy, to musi sobie rok 2021 zanotować w kalendarzu jako rok nienormalny. Nawet jeśli rozpoczniemy szczepienia w lutym, to one będą trwać co najmniej rok”, podkreślił ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej w rozmowie z Beatą Lubecką.

Medyk odniósł się też do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który na początku tygodnia, kiedy statystyki o kolejnych zakażeniach zmalały, mówił o sukcesie rządu. „Dane nie kłamią. Proszę spojrzeć na wykres. Wygrywamy z epidemią! Liczba zakażeń spada! Do czasu otrzymania szczepionki stosujmy to, co po prostu działa. Dystans, dezynfekcję i maseczki”, oznajmiał pełen emocji polityk.

Ale Dr Paweł Grzesiowski jest zupełnie innego zdania… „Absolutnie nie można mówić o zwycięstwie. Widzimy na statystykach, że mamy wciąż ponad 20 tys. pacjentów w szpitalach i szpitale cały czas przyjmują nowych”, mówił w Radiu Zet. „Przecież to widać, że nie wygrywamy. Nie chcę komentować takich wypowiedzi, bo to jest myślenie życzeniowe w chwili słabości”, tymi słowami z kolei wyraził ubolewanie w wywiadzie dla Interii podkreślając, że warto zwrócić uwagę nie na liczbę zakażeń a zgonów. Te, jako pokłosie zachorowań odkrytych 2 tygodnie temu, są jednymi z najwyższych rejestrowanych aktualnie na świecie! Jednocześnie, odnosząc się do polskich archiwów, w październiku i listopadzie notowaliśmy najwyższą śmiertelność od lat. Tylko w 45. tygodniu tego roku zmarło 16200 osób. Dla porównania liczba ta w zeszłych latach dochodziła tylko do poziomu 7600.

Słowa eksperta są jednoznaczne i prowadzą do niepodważalnych wniosków – dbajmy o siebie i swoich bliskich nieustannie. Wirus koronawirusa wciąż jest bardzo groźny.   

Koronawirus, trzecia fala
Fot. adobe stock

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.