Transfobiczny tweet Krystyny Pawłowicz. „Uderza w dobro dziecka naszej szkoły i dyrektora”
Burmistrz Podkowy Leśnej ostro reaguje na wpis byłej posłanki PiS
Trudno uwierzyć, że wciąż dochodzi do takich dyskusji, ale jednak... Krystyna Pawłowicz, była posłanka PiS, a obecnie sędzina Trybunału Konstytucyjnego, opublikowała szóstego kwietnia wpis na swoim Twitterze, w którym wyraziła oburzenie, że szkoła z Podkowy Leśnej zwraca się do jednej z uczennic imeniem żeńskim, a nie męskim, jakie widnieje w aktach dziecka. Tym samym sprowokowała nagonkę nie tylko na placówkę i jej pracowników, ale przede wszystkim na 10-letnie dziecko. Na tweet polityczki zareagował burmistrz miasta, który nie pozostawił wątpliwości co do swojego stanowiska.
Krystyna Pawłowicz krytykuje transpłciowe dziecko
Decyzja szkoły to przejaw empatii, tak potrzebnej w przypadku osób transpłciowych, ponieważ nie jest tajemnicą, że muszą mierzyć się z ogromną falą hejtu. Wiele osób docenia postawę pracowników placówki, jednak dla Krystyny Pawłowicz jest to powód do kolejnej krytycznej wypowiedzi na temat środowisk LGBT+.
„Dyr.Szkoły Samorząd. im. Boh. W-wy w Podkowie Leśnej, ul.Jana Pawła II, Agnieszka HEIN doprowadziła do podjęcia przez Radę Pedagog. uchwały ZOBOWIĄZUJĄCEJ nauczycieli, by zwracali się do 10-letniego ucznia, CHŁOPCA per AGNIESZKA, jak chcieli rodzice. Dane aktów stanu cywil. zlekceważono”, czytamy na Twitterze byłej posłanki PiS. Wkrótce potem w placówce edukacyjnej pojawiła się kontrola z kuratorium.
ZOBACZ TEŻ: Ambasadorzy w Polsce stają w obronie osób LGBT. Europoseł PiS ostro reaguje!
Odpowiedź burmistrza Podkowy Leśnej na tweet Krystyny Pawłowicz
Ze szkołą skontaktował się dziennikarz portalu Noizz, ale pracownicy nie komentują tej sprawy, słusznie tłumacząc, że „robią to dla dobra dziecka”. Nie milczy natomiast burmistrz Podkowy Leśnej, Artur Tusiński. „Wczoraj ukazał się obrzydliwy tweet sędzi TK Krystyny Pawłowicz uderzający w dobro dziecka naszej szkoły i dyrektora Agnieszkę Hein. [...] Ze względu na małą społeczność i dobro dziecka staraliśmy się uniknąć rozgłosu, niemniej jednak stało się, mamy już dyskusje w przestrzeni publicznej, także na lokalnych grupach”, przekazuje na Facebooku.
Jak zaznacza, zarówno władze szkoły, jak i miasta Podkowa Leśna, „są i będą otwarte na potrzeby każdego ucznia, także uczniów transpłciowych”. „Rolą dyrekcji i grona pedagogicznego w szkole jest stworzenia przyjaznego środowiska, wspierającego edukację i zdrowy rozwój dzieci”, tłumaczy Artur Tusiński.
„Dziecko ma mądrych rodziców, przyjaciół, zrozumienie w szkole, jest otoczone opieką psychologiczną, [...] ma ogromne wsparcie w organizacjach działających na rzecz dyskryminowanych mniejszości”, czytamy. „Obowiązkiem dorosłych jest ochrona dzieci, o czym zdaje się zapomina posłanka Pawłowicz i osoba, która wyniosła informację poza szkołę. Nie ma naszej zgody na cyniczne wykorzystywanie dzieci do politycznych rozgrywek”, podkreśla i dodaje, że „szczegóły z tweeta niewiele mają wspólnego z faktami”.
Wczoraj pisałem ile hejt może zrobić złego. I także wczoraj ukazał się obrzydliwy tweet sędzi TK Krystyny Pawłowicz...
Opublikowany przez Artur Tusiński, Burmistrz Miasta Ogrodu Podkowa Leśna Środa, 7 kwietnia 2021
Na wpis posłanki reagują politycy, w tym Cezary Tomczyk, przewodniczący klubu parlamentarnego KO. „Dzisiaj prawdopodobnie złożymy zawiadomienie do prokuratury w związku z tym, co robi Krystyna Pawłowicz, bo ona świadomie naraziła 10-letnie dziecko na niebezpieczeństwo. Bardzo dobrze, że znalazł się burmistrz, który wspiera tę sytuację”, podkreślił w rozmowie z Onet Rano.
W czwartkowy poranek głos zabrał też Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak. „Rozmawialiśmy z dyrekcją szkoły w Podkowie Leśnej. Sprawa jest wyjaśniona. Apeluję o powstrzymanie emocji. Dzieci należy otoczyć opieką i chronić, a nie wykorzystywać”, napisał na swoim Twitterze.
ZOBACZ TEŻ: Pierwsza transpłciowa polska posłanka. Jak dzisiaj wygląda życie Anny Grodzkiej?
Transpłciowość - czym jest?
Transpłciowość to nieutożsamianie się z płcią przypisaną przy urodzeniu. Transfobia to dyskryminacja takich osób, zazwyczaj poprzez mowę nienawiści. Brak akceptacji osób transpłciowych potęgują uprzedzenia i stereotypy, a także niewiedza. Transfobia może mieć formę zarówno psychiczną, jak i fizyczną.
Od 2009 roku 31 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Widzialności Osób Transpłciowych. Jak podaje KPH, aż 70% osób LGBT+ w Polsce doświadczyło przemocy, z czego 50% to osoby transpłciowe. Aż 60% osób transpłciowych nie ujawnia prawdy o swojej tożsamości płciowej.
Wybór tożsamości płciowej jest bardzo prywatną sprawą, która nie powinna podlegać żadnym dyskusjom w sieci, szczególnie jeśli chodzi o dziecko. Internauci zwracają uwagę, że tweet Krystyny Pawłowicz sprowokował nagonkę na uczennicę, rodziców, nauczycieli, innych uczniów i wiele innych, zdawałoby się postronnych, osób. Komentujący zastanawiają się, na jak wiele może pozwolić sobie sędzina TK.