Titanic, Lektor, Marzyciel: najważniejsze filmy i role Kate Winslet
Przypominamy najbardziej niezapomniane role aktorki
- Sylwia Arlak
Sześć nominacji do Oscara i jedna statuetka na koncie. Do tego cztery wygrane Złote Globy (siedem nominacji), trzy wygrane BAFTY (pięć nominacji) i wiele innych nagród filmowych. Kiedy Kate Winslet debiutowała w 1991 roku w serialu „Dark Season”, nie miała pojęcia, że już za sześć lat, za sprawą „Titanica” stanie się jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób na świecie.
„Rozważna i romantyczna”, Netflix
„Nie mam nic z XVIII-wiecznej kobiety” — mówiła 20-letnia Winslet w wywiadzie dla „New York Times”. A jednak w ekranizacji powieści Jane Austen „Rozważna i romantyczna” była bardzo przekonująca. Krytycy byli zachwyceni (Winslet nominowano do wielu prestiżowych nagród, film przyniósł jej m.in. pierwszą nominację do Oscara), a reżyser obrazu Ang Lee nazwał ją „bardzo śmiałą aktorką”. Winslet wcieliła się w rolę Marianne Dashwood, pochłoniętej romansem z Johnem Willoughby (James Fleet). Minie wiele czasu, zanim zorientuje się, że tak naprawdę darzy uczuciem nieśmiałego pułkownika Brandona (Alan Rickman).
„Titanic”
Choć rola arystokratki Rose w filmie „Titanic” nie przyniosła Kate Winslet Oscara (była nominowana w kategorii „najlepsza aktorka pierwszoplanowa”; film Jamesa Camerona nagrodzono 11 Oscarami), stała się jej przepustką do wielkiej, międzynarodowej kariery. Po premierze filmu w 1997 roku ona i jej filmowy partner Leonardo DiCaprio, mogli przebierać w scenariuszach. Dla przypomnienia — film Camerona opowiada o arystokratce Rose i biednym imigrancie Jake’u. Nawiązują romans na brytyjskim statku, który wyrusza w swój pierwszy rejs do USA. Kiedy zderza się z górą lodową, dochodzi do tragedii.
Zobacz także: Kate Winslet mówi, że jest szczęściarą, ale miała do pokonania wiele przeciwności losu
„Lektor”
To właśnie za „Lektora” Winslet odebrała pierwszego (i jak na razie jedynego w swojej karierze) Oscara. W filmie przenosimy się do 1958 roku. Poznajemy 15-letniego Michela, który wikła się w romans z dużo starszą od siebie Hanną. Kiedy przypadkowo po latach odkrywa jej mroczną przeszłość (była strażniczką w jednym z obozów koncentracyjnych), miłość miesza się z obrzydzeniem. Winslet partneruje na ekranie Ralph Fiennes (jako starszy Michael) i David Kross (młodszy). Co ciekawe, podczas kręcenia produkcji, twórcy musieli wstrzymać się z kręceniem scen miłosnych, do czasu aż Kross ukończy 18 lat.
„Zakochany bez pamięci”
W „Zakochanym bez pamięci” (ze scenariuszem genialnego Charliego Kauffmana) Winslet przefarbowała włosy na różowo i udowodniła, że świetnie sprawdza się także w rolach ekscentryczek. Joel (w tej roli Jim Carrey) pewnego dnia okrywa, że jego dziewczyna Clementine poddała się zabiegowi wymazania go z pamięci. Rozgoryczony postanawia zrobić to samo, ale w trakcie operacji przekonuje się, że wciąż ją kocha. Zdradzili, że wiele dialogów pomiędzy główną parą bohaterów, nie znalazło się w scenariuszu. Aktorzy dzielili się własnymi doświadczeniami dotyczącymi związków, a twórcy to wykorzystali.
„Marzyciel”
W „Marzycielu” Winslet gra Sylvię, owdowiałą matkę czterech chłopców, która pewnego dnia spotyka w londyńskim parku Jamesa Berriego. Przyjaźń z Sylvią i jej synami, inspiruje go do napisania sztuki „Piotruś Pan”. Piękna baśń dla dorosłych opowiada o poszukiwaniu dziecka w każdym z nas. Warto go obejrzeć jeszcze z jednego powodu. Film otrzymał Oscara w kategorii: najlepsza muzyka oryginalna. Skomponował ją Jan. A.P. Kaczmarek.
„Holiday”
Nie ma Bożego Narodzenia bez filmu „Holiday”. Dwie zupełnie obce sobie kobiety, Iris (Winslet) i Amanda (Cameron Diaz) postanawiają na święta zamienić się domami. Iris przeprowadza się do gorącego Los Angeles, a Amanda na angielską wieś pełną śniegu. Obie odnajdują prawdziwe uczucie. „Holiday” w reżyserii Nancy Meyers rozgrzewa nawet w największe mrozy.
Czytaj też: Kate Winslet i Leonardo DiCaprio: oto historia najpiękniejszej przyjaźni w Hollywood!
„Droga do szczęścia”
W „Drodze do szczęścia” Sama Mendesa (w trakcie zdjęć do filmu, w 2007 roku Mendes był mężem Winslet, para rozwiodła się niedługo po premierze), Kate Winslet i Leonardo DiCaprio spotkali się ponownie na planie po 11 latach. Tym razem zagrali małżeństwo mieszkające z dwojgiem dzieci na przedmieściach Connecticut w połowie lat 50. Wzajemne pretensje i odmienne potrzeby coraz bardziej oddalają ich od siebie. Film zrealizowany na podstawie książki Richarda Yatesa, to przede wszystkim popis aktorski gwiazd „Titanica”.