Dowiedz się, jak możesz zrobić test na koronawirusa. Wyjaśniamy procedury badania
Jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji?
- Jan Kędziora
Do tej pory odnotowano w Polsce prawie 142 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ta wciąż rośnie i to w ostatnich tygodniach bardzo dynamicznie. Według raportu Ministerstwa Zdrowia, tylko wczoraj na COVID-19 zachorowało 6526 obywateli polskich. Jest to kolejna rekordowa liczba odnotowanych zakażeń w naszym kraju! Na przestrzeni najbliższych miesięcy wielu z nas również zostanie zaliczona do tych statystyk. W przypadku podejrzenia infekcji koronawirusem koniecznym jest wykonanie testu na jego obecność w organizmie. Dowiedz się, jak możesz to zrobić! Wyjaśniamy nowe procedury badania, obowiązujące od 9 października.
Kiedy należy wykonać test na koronawirusa?
W przypadku podejrzenia zachorowania na COVID-19 koniecznym jest wykonanie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Choroba nim wywołana do złudzenia przypomina zwykłą grypę, jednak zarówno leczenie, jak i późniejsze powikłania zdrowotne różnią się już znacząco. Miej na uwadze przede wszystkim własne zdrowie, ale pamiętaj też o innych.
Według międzynarodowego zespołu naukowców MOCOS, liczba niewykrytych zakażeń koronawirusem w Polsce może być większa od tych potwierdzonych nawet dziesięciokrotnie! Spowodowane jest to przede wszystkim faktem, że COVID-19 można przejść łagodnie lub nawet bezobjawowo. Nie oznacza to jednak, że nie można zarazić wtedy osoby o dużo słabszym organizmie. Podczas gdy wielu obywateli mogło przejść chorobę nieświadomie, inni tracą przez nią życie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj aż o 116 kolejnych zgonach spowodowanych koronawirusem w Polsce.
Dlatego właśnie badanie się pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2 jest w trakcie pandemii niezwykle istotne. Jeżeli twój organizm wykazuje objawy zakażenia koronawirusem, a może to być gorączka, katar, kaszel, ból gardła, duszności, nadmierne zmęczenie, ból mięśni, utrata węchu i smaku, bądź miałaś kontakt z osobą zakażoną, postaraj się o zlecenie badania!
Na czym polega test na koronawirusa?
Test na koronawirusa może przebiegać na kilka sposobów. Najczęściej wykonywane jest badanie genetyczne, czyli test metodą real time RT-PCR. Materiałem wyjściowym do badania jest wymaz z gardła lub nosogardzieli, z którego później izolowany jest materiał genetyczny koronawirusa (RNA SARS-CoV-2). Pobierany jest on przez jamę ustną i nos z tylnej oraz górnej, nosowej części gardła. Badanie nie należy do przyjemnych, lecz jest ono bezbolesne. Trwa zaledwie kilkanaście sekund. Jest to metoda rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Pozytywny lub negatywny wynik testu otrzymuje się zazwyczaj następnego dnia, jednak najszybciej może zostać uzyskany nawet po kilku godzinach.
Obecność koronawirusa w organizmie można również wykryć testem antygenowym, który jest jednak badaniem przesiewowym. Metoda Standard Q COVID-19 praktykowana jest przede wszystkim przez izby przyjęć czy też SOR-y, w celu szybkiej, wstępnej diagnozy osób z objawami zakażenia koronawirusem. Stosuje się ją z uwagi na możliwość uzyskania wyniku w czasie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Podobnie jak w przypadku badania genetycznego, materiałem wyjściowym jest wymaz z gardła lub nosogardzieli. Metoda różni się jednak tym, że zamiast RNA w próbce szuka się obecności antygenów wirusa SARS-CoV-2. Skuteczność tego badania jest jednak statystycznie dużo mniejsza.
Jak wygląda procedura wykonywania testu na koronawirusa?
Od 9 października test na koronawirusa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) może zlecić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Jeżeli podejrzewasz u siebie infekcję koronawirusem, wystarczy skontaktować się ze swoją przychodnią POZ. Podczas rozmowy telefonicznej z lekarzem rodzinnym, podejmie on decyzję o zleceniu badania pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Wyjątek stanowią dzieci przed ukończeniem 2. roku życia, które zbadane muszą zostać przez lekarza osobiście.
W przypadku zlecenia testu na koronawirsu, należy go wykonać w mobilnym punkcie pobrań, tzw. drive-thru. Istotnym jest, aby na badanie udać się własnym samochodem! Jeżeli jest to niemożliwe lub nie pozwala na to stan zdrowia, lekarz zleci badanie domowe. Wykaz państwowych punktów drive-thru oraz listę laboratoriów COVID-19 znajdziesz w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.
Test należy wykonać jednak w odpowiednim czasie, mianowicie od dwóch do trzech dni od wystąpienia objawów lub od pięciu do dziewięciu dni od potencjalnego momentu zakażenia. W przeciwnym wypadku wynik testu może okazać się błędny, czyli pomimo zakażenia koronawirusem, będzie on negatywny.
O wyniku testu na koronawirusa informuje telefonicznie lekarz POZ. Jest on również umieszczany na Internetowym Koncie Pacjenta. W przypadku pozytywnego wyniku, na podstawie indywidualnego samopoczucia oraz stanu zdrowia pacjenta, lekarz decyduje o nałożeniu domowej izolacji, bądź skierowaniu go do szpitala.